Muzika

2020.03.12 21:00

Muzikos pasaulyje – sumaištis dėl koronaviruso: vieni koncertai Lietuvoje nukeliami, dėl kitų – dar neaišku

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.03.12 21:00

Vyriausybei ketvirtadienį paskelbus, kad dėl koronaviruso grėsmės bent dviem savaitėms atšaukiami visi renginiai ir koncertai, jų rengėjams ir muzikantams – neramus laikas.

Vilniaus miesto savivaldybė ketvirtadienį paskelbė dar griežtesnius ribojimus – sostinėje koncertai ir kultūriniai renginiai atšaukiami iki balandžio 17-osios.

Jau dabar aišku, kad tai paveiks dešimtis didelių renginių, dėl kurių šiuo metu užkulisiuose dėliojamos įvairios schemos.

Kai kurie renginiai atšaukti ar nukelti, dar nepaskelbus draudimų.

Praėjusią savaitę savo turą po Europą nukėlė britų dainininkas JP Cooperis, Vilniaus menų fabrike „Loftas“ turėjęs groti gegužės 21-ąją. Savo pranešime koronaviruso jis neminėjo, bet spėjama, kad tai – viena priežasčių. Brito koncertas toje pačioje Vilniaus salėje vyks spalio 27-ąją.

Balandžio 16-ąją „Lofte“ turėjusį vykti savo koncertą, kaip ir visą turą per Europą, nukėlė ir JAV atlikėjas Ghostemane. Nauja data kol kas nežinoma.

Savaitės pradžioje paskelbta, kad kovo 18-ąją Vilniaus salėje „Compensa“ neįvyks garsaus italų pianisto Ludovico Einaudi koncertas – dėl Europoje gausėjančių draudimų rengti viešus pasirodymus ir uždaromų salių jis atšaukė visą turą per mūsų žemyną. Žadama, kad koncertas Vilniuje, į kurį parduoti visi bilietai, bus nukeltas vėlesniam laikui.

Ketvirtadienį Vilniaus menų fabrike „Loftas“ turėjo koncertuoti žinoma JAV grupė „X Ambassadors“, kuri jau buvo atvykusi į Vilnių. Tačiau pati atšaukė pasirodymą, sužinojusi, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas nusprendė nuo penktadienio 30-čiai dienų sustabdyti skrydžius tarp JAV ir žemyninės Europos. Muzikantai skubiai išskrido namo. Tikimasi, kad jų koncertą pavyks nukelti ateičiai.

Koncertus į rudenį jau nukėlė grupė „Man-go“, naują albumą pristatyti balandį turėjusi grupė „Happyendless“, tą patį padaryti ketina gimtadienio turą per Lietuvą kitą savaitę turėjęs pradėti Vidas Bareikis.

Kitą savaitę savo albumo pristatymą Vilniaus klube „Kablys“ turėjusi surengti grupė „Solo Ansamblis“ jau pranešė, kad renginys ten pat vyks gegužės 8-ąją. Į šį koncertą parduoti visi bilietai.

Kitą savaitę taip pat neįvyks operos „Pikų dama“ spektakliai Vilniuje, o šį penktadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje turėjęs vykti Justino Jaručio koncertas perkeltas į gegužės 22-ąją. Bus nukeltas ir Monikos Liu lietuviško albumo pristatymo koncertas, turėjęs vykti Vilniuje balandžio 1-ąją.

Bent dalį suplanuotų koncertų teks atšaukti ir Jurgai, „Biplan“, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ ir kitiems žinomiems atlikėjams.

Tarp didelių arenose per artimiausias kelias savaites turėjusių vykti renginių – grupės „G & G Sindikatas“ koncertai „Visos kaukolės šypsosi“ trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose.

Jau dabar aišku, kad kovo 28-ąją koncertas Vilniaus „Siemens“ arenoje neįvyks. Ar jis bus perkeltas, paaiškės artimiausiu metu.

Sekmadienį turą per Lietuvą turėjo pradėti Rusijos popžvaigždė Filipas Kirkorovas, ketinęs koncertuoti Šiaulių, Klaipėdos, Vilniaus arenose. Jo gastrolės nukeliamos, koncertų rengėjai tikisi susitarti dėl naujų pasirodymų datų.

Vilniaus menų fabrikas „Loftas“ nuo penktadienio uždaromas iki balandžio 17-osios. Visi jame vykti turėję renginiai – atšaukiami arba nukeliami. Tarp jų – planuoti Junior A, grupės „jauti“ ir kitų atlikėjų koncertai.

Vienos stambiausių pasaulio koncertų agentūrų „Live Nation“ Lietuvos skyrius nukels keleto užsienio ir Lietuvos atlikėjų pasirodymus.

Anot jo atstovo Aliaus Karablikovo, ketinama vėlesniam laikui nukelti grupės „8 Kambarys“ koncertą Kauno „Žalgirio“ arenoje, turėjusį vykti balandžio 4-ąją, taip pat – balandį Vilniuje planuotus airių grupės „Clannad“ ir amerikiečių „Sofi Tukker“ koncertus.

Nors šie renginiai turėjo vykti po Vyriausybės kol kas nustatyto draudimų termino, panašu, kad atšaukti savo keliones per Europą ketina patys užsienio atlikėjai, o Lietuvos grupės pasirodymas bus nukeltas "dėl šventos ramybės".

Įdomi festivalio „Kaunas Jazz“ situacija – jis turėtų vykti balandžio pabaigoje, kai viruso grėsmė gali būti sumažėjusi, tačiau didžiausia žvaigždė – JAV dainininkas Gregory Porteris su Kauno simfoniniu orkestru – į Kauno „Žalgirio“ arenos sceną turėtų žengti jau po mėnesio, balandžio 14-ąją.

„Kol kas nei mūsų, nei atlikėjų planai nesikeičia, ruošiamės visiems festivalio koncertams. Stebėsime situaciją, jei ji keisis – žiūrėsime“, – LRT.lt sakė „Kaunas Jazz“ sumanytojas Jonas Jučas.

Balandį turą per Lietuvos miestus ketina surengti dainininkas Andrius Mamontovas. Šių gastrolių rengėjai sakė kol kas neplanuojantys keisti pasirodymų datų, bet atidžiai seksiantys padėtį ir, jei reikės, darysiantys atitinkamus sprendimus.

Kovo 27-ąją Kėdainiuose turą per Lietuvos miestus, kuris turėjo vykti visą balandį, ketino pradėti ir atlikėja Jazzu.
Jos vadybininkas Lauras Lučiūnas LRT.lt sakė, kad kovo 27-osios pasirodymas tikrai bus nukeltas, kaip tikriausiai ir visi turo koncertai.

„Juos planuojama surengti antroje metų pusėje. Šiuo metu vyksta intensyvus derinimas su koncertų salių atstovais.
Visi suprantame, kad balandį rengti pasirodymus, kai tokia situacija, nebūtų teisinga. Prašome žiūrovų kantrybės, tikimės greitai paskelbti naujas datas, įsigyti bilietai galios. Taip pat bus ir su jau suplanuotais Alinos Orlovos koncertais“, – sakė L. Lučiūnas.

Gegužę ir vėliau koncertuoti planuojantys atlikėjai kol kas pasirodymų datų nekeičia – tikisi, kad koronaviruso grėsmė nuslūgs.

Tačiau kai kurie LRT.lt kalbinti koncertų rengėjai, nenorėję būti įvardyti, spėliojo, kad tokia prognozė – pernelyg optimistinė.

„Daugelyje Vakarų šalių jau atšaukiami renginiai, o kad viskas nurims iki pavasario pabaigos – naivu tikėtis. Verta iškart kelti renginius į rudenį“, – sakė vienas žinomas koncertų organizatorius.

Anot jo, užkulisiuose nėra paslaptis ir tai, kad po pirmojo patvirtinto koronaviruso atvejo Lietuvoje smarkiai sumažėjo į koncertus parduodamų bilietų skaičius. Tad kai kurie koncertai būtų nukelti ar atšaukti net ir be Vyriausybės įsikišimo.

„Tarp muzikantų yra ir nusivylimo. Daug kam griūva planai, koncertai – pagrindinis pajamų šaltinis. Bet reikia suprasti, kad saugumas ir sveikata – svarbiausia. Nukėlęs savo koncertą, pasijutau geriau“, – sakė J. Jarutis.

Koncertų rengėjai neslepia, kad dėl atšauktų ar nukeltų pasirodymų patirs nuostolių, smarkiai nukentės ir aptarnaujantis bei techninis personalas. Šiuo metu koncertų salės išgyvena tikrą skambučių uraganą – daugelis organizatorių bando tartis dėl naujų renginių datų.

Muzikantų nuotaikas apibūdina ir vieši susirašinėjimai socialiniuose tinkluose.

„Nežinau, iš ko reikės gyventi muzikantams“, – rašė dainininkė Rūta Ščiogolevaitė.

„Ant bado visiškai, man jau keturis koncertus atšaukė“, – atsakė Merūnas Vitulskis.