Muzika

2020.03.07 23:17

Lilas ir Innomine ištarė „viskas“: pilnutėlėje „Žalgirio“ arenoje surengė įspūdingą paskutinį koncertą

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2020.03.07 23:17

Viena populiariausių Lietuvos hiphopo grupių šeštadienio vakarą žiūrovams nusilenkė paskutinį kartą. Lilas ir Innomine paskutinį savo koncertą surengė sausakimšoje Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Koncertas Kaune – vienas iš vos trijų ir paskutinis grupės atsisveikinimo pasirodymas. Du ankstesni praėjusį mėnesį įvyko Vilniuje ir Klaipėdoje.

Užkulisiuose sklando kalbos, kad ne vienas Lietuvos festivalis bandė įkalbėti duetą persigalvoti ir vasarą surengti dar porą pasirodymų, bet išgirdo griežtą „ne“.

Kai rudenį reperis Konstantinas Kiveris-Lilas ir prodiuseris Rolandas Venckys-Innomine savo socialinių tinklų paskyrose pranešė, jog nusprendė skirstytis, daug jų gerbėjų buvo nustebę.

Nuostaba nepraėjo ir po pusmečio. Lilas ir Innomine savais keliais eina, praėjusių metų pabaigoje išleidę penktąjį ir galbūt geriausią savo albumą „Viskas“. Būdami populiarumo viršūnėje – minėtas albumas keliolika savaičių yra tarp populiariausių Lietuvoje muzikos klausymosi internetu platformose.

Ne sykį laimėti M.A.M.A. ir kiti muzikos apdovanojimai, minios gerbėjų, kelis sykius surengti koncertai didžiausiose Lietuvos arenose – priežasčių kurti toliau, atrodo, yra per akis. Ypač jei į muziką žiūrėtum kaip į verslą – pavyzdžiui, Lietuvos festivalių rengėjai atvirai kalba apie Lilą ir Innomine kaip apie vieną iš vos kelių Lietuvos grupių, kurias galima ant scenos statyti geriausiu vakaro laiku.

Tačiau 11 metų kartu dirbęs duetas nusprendė, kad pasakė viską, ką norėjo, ir tuo visa ši istorija baigiasi. Tikėtis, kad persigalvos, nebuvo verta. Mat Lilas ir Innomine visą savo karjerą elgėsi savaip, dažnai plaukdami prieš pramogų verslo srovę.

Jie tapo pirmąja Lietuvos hiphopo grupe, dar 2016-aisiais surengusia koncertą didžiausioje Lietuvos arenoje. Populiarumo pasiekė, beveik nedalindami interviu, nelįsdami į populiariausių TV šou eterį, net ir išgarsėję išlaikydavo savotišką mistiką, nežaisdami įprastų reklamos žaidimų arba darydami tai su humoru.

Melancholiški apmąstymai dainų tekstuose ir nė vienos išties linksmos dainos per visą karjerą. Lengvai ironiškas Lilas ir kartais net skausmingai kuklus Innomine – spindinčių ir išsipusčiusių popžvaigždžių minioje visada atrodantys kaip baltos varnos. Lilo ir Innomine sėkmės istoriją jau dabar galima vadinti viena labiausiai netikėtų per praėjusį Lietuvos muzikos dešimtmetį.

Tačiau milijonai peržiūrų internete nemeluoja – jaunai kartai (kuri per tą dešimtmetį irgi spėjo paaugti) šio dueto muzika reiškia daug. Su nemenka doze liūdesio Lilas ir Innomine, kaip jau ne sykį pastebėta, „-niolikmečiams“ su savo pirmaisiais hitais tapo tuo, kas pora dešimtmečių vyresnei kartai kadaise buvo grupė „Foje“. Tai yra, paprastais vaikinais, kurie kas antroje savo dainoje sugebėjo užčiuopti klausytojų nuotaiką, nerimą, baimes.

Nors Lietuvos pramogų verslo užkulisiuose jau skamba aimanos, kad koronavirusas smarkiai kirto per bilietų į renginius pardavimus, atsisveikinti su Lilu ir Innomine susirinko artipilnė „Žalgirio“ arena. Visi stovimi bilietai išgraibstyti seniai, užimtos beveik visos vietos visuose arenos aukštuose – tokio vaizdo Lietuvos atlikėjų koncertuose nebuvo senokai. Į koncertą atėjo apie 11 tūkstančių žiūrovų.

Susirinkusiems pirmiausia dainavo dueto bendražygė – ne vieną hitą su jais įrašiusi, pernai puikų solinį albumą „Deivės“ išleidusi Evgenya Redko.

Moderniai Lietuvos popmuzikos scenai atstovaujanti atlikėja, neseniai M.A.M.A. apdovanojimuose pelniusi Metų proveržio titulą, sudainavo jau išpopuliarėjusius savo kūrinius. Nuo nugaros skausmų sveikstančios atlikėjos, dėl šios priežasties pasitraukusi iš „Eurovizijos“ atrankos, pasirodymas „apšildytojos“ vaidmenyje atrodė visiškai logiškas. Lilas ir Innomine prisideda prie jos solinės karjeros reikalų, be to, jos balsas skamba ir paskutiniame dueto albume.

Apie pusę devynių vakaro į sceną žengę pagrindiniai vakaro herojai buvo pasitikti kurtinamu triukšmu. Didžiuliai ekranai, stilingi apšvietimo efektai – scenoje sukurtas vaizdas, vertas ypatingos progos.

Bet dar labiau minią kaitino muzika – nuo naujausių kūrinių iki visų žymiausių dueto hitų. „Karina“, „Išversk man pasaulį“, „Pagyvenęs ir vidutiniškai gudrus“, „Ji taip pavargo“, „Išgama“, „Kai tu žengi, gūžiasi Vilnius“ - populiariausios dainos koncerte pynėsi su giliau albumuose „paslėptais“ kūriniais, tačiau iš žiūrovų reakcijos atrodė, kad visi atėję atmintinai moka viską, ką Lilas ir Innomine spėjo kartu sukurti.

Dvi valandas trukusiame koncerte prie dueto jungėsi svečiai – porą kūrinių kartu atlikti į sceną grįžo E. Redko, jos sutuoktinis ir partneris grupėje „Pai X“ Asafas Yehuda, koncerto pabaigoje – ir įkvėpėjai bei geri bičiuliai „G & G Sindikatas”, su kuriais paskutiniame savo albume Lilas ir Innomine įrašė dainą „Berlyne nėra pagirių“.

Juokeliai apie grupės istoriją, dažnai kartojamas žodis „ačiū“, minios iškelti šviečiantys telefonų ekranai – kartais šis koncertas kvepėjo visišku triumfu, kartais kėlė graudulį ir atrodė, kad patiems muzikantams jau visiškai nebenori išeiti.

Bisui skambant prieš kelerius metus įrašytam olimpiniam himnui „Tu privalai skambėt“, minia jau visiškai ėjo iš proto, o per paskutinį kūrinį „Viskas“ dainuoti Lilas leido publikai – galbūt ir pačiam nuo suvokimo, kad visa tai baigiasi, šiek tiek gniaužė gerklę.

„Džiaugiamės, kad galime atsisveikinti tokiomis aplinkybėmis. Tai – kiekvieno muzikanto svajonė. Ačiū jums visiems už tai“, - dėkojo Lilas.

Kas bus toliau, kol kas nė vienas jų aiškiai nesako. Innomine yra įrašęs muzikos su kitais Lietuvos atlikėjais, Lilas yra kalbėjęs, jog įsivaizduoja save ir su muzika nesusijusiame versle, yra svarstęs apie galimybę Vilniuje atidaryti barą. Nors, tiesą sakant, mažai kas abejoja, kad vienokia ar kitokia forma jis dar grįš į sceną.

Ar kada nors bus šio dueto „atsikūrimo“ turas? Atsisveikinus sugrįžti į scenos po kelių ar keliolikos metų – šiais laikais muzikos pasaulyje visiškai įprastas dalykas, o Lietuvoje Egidijus Dragūnas yra parodęs, kad tai galima padaryti dar greičiau.

Kaip bus su Lilu ir Innomine – neverta spėlioti. Savitas dueto charakteris sufleruoja, jog labai tikėtina, kad tie, kurie šeštadienį buvo „Žalgirio“ arenoje, iš tikrųjų galėjo būti paskutiniai, kurie šį duetą matė ir girdėjo gyvai.

Bet kuriuo atveju trauktis „nenusivažiuojant“ nuo arenų iki mažyčių klubų, neišdavus savo kūrybinių principų ir nepradėjus vieni kitų nekęsti – muzikos pasaulyje, ypač tarp populiariausių artistų, tai pasitaiko ne taip jau ir dažnai. Lilas ir Innomine šeštadienio vakarą nuo scenos nulipo aukštai pakeltomis galvomis. Komplimentų nusipelno ir už tai.