Muzika

2020.03.01 00:13

Išdalyti muzikos apdovanojimai T.Ė.T.Ė: „ba.“ triumfas ir tylos minutė Nelly Paltinienei

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2020.03.01 00:13

Šeštadienio vakarą Lietuvos alternatyvios muzikos atlikėjai šventė apdovanojimų ceremonijos T.Ė.T.Ė sugrįžimą – ši šventė atgimė po septynerių metų pertraukos.

Alternatyvios muzikos apdovanojimų istorija Lietuvoje – sudėtinga ir lydima nesėkmių. 2006-2009 metais mūsų šalyje muzikinės alternatyvos entuziastai rengė ceremoniją A.LT – joje buvo apdovanojami atlikėjai, nutolę nuo pagrindinių popmuzikos srovių.

Kelerius metus gyvavusi ceremonija mirė, kai į ją susirinko negausus būrys žiūrovų ir pasidarė akivaizdu, jog rengti ją – grynas nuostolis.

2012-aisiais naują alternatyvios muzikos apdovanojimų ceremoniją T.Ė.T.Ė. sumanė grupės „Skamp“ narys Vilius Alesius ir vienas A.LT rengėjų Jonas Ščevinskas – kaip kiek ironišką atsaką į pradėtą rengti popmuzikos apdovanojimų ceremoniją M.A.M.A.

„Nedavė M.A.M.A., duos T.Ė.T.Ė.“ - su tokiu šūkiu ceremonija gyvavo dvejus metus, tačiau jau po antrojo sezono dingo. Bilietų į antrąją šventę buvo parduota tiek, jog tapo aišku, kad toks renginys domina pernelyg mažai žiūrovų. Tačiau oficiali nutraukimo priežastis buvo kita – esą tie patys atlikėjai, kuriuos apdovanojo T.Ė.T.Ė., jau sulaukdavo dėmesio ir M.A.M.A. ceremonijoje.

Už šių metų T.Ė.T.Ė. sugrįžimą atsakinga komanda, ne vienus metus rengusi Lietuvos hiphopo apdovanojimų ceremoniją.

Gaivinti alternatyvios muzikos apdovanojimų ceremoniją nuspręsta toje pačioje vietoje, kurioje ji vyko ir prieš septynerius metus – Vilniaus menų fabrike „Loftas“. Su daug pogrindinėje scenoje žinomų atlikėjų, net penkių valandų trukmės programa ir statulėlėmis, į kurias įmontuotos blizgės.

„Smagu, kad T.Ė.T.Ė. po septynerių metų karantino grįžo, kai visi aplink karantinuojasi. Gerai, kad alternatyva vėl turi apdovanojimus, aš šįmet sudalyvavau tik kaip komisijos narys. Žinau, kaip nelengva tokį renginį organizuoti“, - sakė V. Alesius.

Jo žodžius patvirtino žiūrovų skaičius - jų į „Loftą“ susirinko keli šimtai, o to anšlagu niekaip nepavadinsi.

Koncertuoti ceremonijoje sutiko keliolika skirtingų alternatyvios muzikos žanrų atlikėjų, o apdovanojimai įteikti net septyniolikoje kategorijų – nuo džiazo iki roko.

Tiesa, ceremonija, kurios laimėtojus (išskyrus „Tautos balso“) rinko specialiai suburta komisija, dar prieš jos pradžią sulaukė kritikos.

Pavyzdžiui, todėl, kad į alternatyvios muzikos kategorijas įtraukti atlikėjai, kurie rengia koncertus didelėse arenose ir jau turėtų būti priskiriami popmuzikos pasauliui. Tokie kaip elektroninės popmuzikos grupė „Beissoul & Einius” ar kitą savaitę pilnoje Kauno „Žalgirio“ arenoje paskutinį koncertą surengsiantis hiphopo duetas Lilas ir Innomine.

Be to, nemažai nominacijose paminėtų atlikėjų atrodė pagerbti ne už praėjusių dvylikos mėnesių, o už ankstesnius darbus. Kai kurie jų savo naujausius albumus išleido ne 2019-aisiais, o anksčiau.

Kita vertus, dauguma garsių atlikėjų ceremonijoje liko be statulėlių, nusileisdami mažiau žinomiems atlikėjams – taip tarsi pabrėžiant alternatyvų šio vakaro prieskonį, kur nieko nelemia sekėjų skaičius feisbuke ar parduotų bilietų į koncertus skaičius.

Kai kurie laimėtojai į ceremoniją neatvyko – pavyzdžiui, Metų didžėjumi pripažintas Manfredas, Metų elektroninės muzikos grupė „Without Letters“.

Tarp laimėtojų atsidūrė ir ceremonijoje groję eksperimentuotojai „Sheep Got Waxed“, paskelbti geriausia džiazo grupe, ir šįmet „Eurovizijos“ atrankoje dalyvavęs seserų Mildos ir Teresės Andrijauskaičių duetas „Baltos varnos“.

Jos Metų bardo nominacijoje nurungė dainininką Domantą Razauską ir grupės „Arbata“ lyderį Andrių Zalieską. Ir pačios liko dėl to kiek nustebusios.

„Anksčiau mus gal buvo galima priskirti prie bardų, dabar gal grojame kai ką kito. Bet esame labai dėkingos“, - sakė Milda.

Metų renginiu paskelbto festivalio „Loftas Fest“ rengėjas Viktoras Diawara, kuris yra ir „Lofto“, kuriame vyko apdovanojimų ceremonija, šeimininkas, pabrėžė, kad jo sąžinė švari.

„Buvau komisijos narys, bet nei siūliau savo festivalį nominuoti, nei už jį balsavau“, - sakė Viktoras, kurio renginys nurungė festivalį „Devilstone“ ir grupės „Solo Ansamblis“ koncertą „Dansingas“.

Metų metalo grupe paskelbtų „Awakening Sun“ narys publikos klausė, ar ji girdėjo bent vienus nominantus (kiti – grupės „Au-Dessus“ ir „Erdve“), ir apgailestavo, kad nišiniams žanrams per mažai dėmesio skiria žiniasklaida.

Buvo ir nominantų, kurių padėkos kalbos buvo itin linksmos. Metų hiphopo atlikėjais paskelbti „Despotin Fam“ (nurungę Lilą ir Innomine bei IYE) prasitarė, jog pergalės atveju jų būgnininkas Jonas Butvydas pažadėjo „scenoje būgnais pagroti su savo b...“. Laimė, pažadas liko neištesėtas.

Stebino ir ne vieną apdovanojimą pelnęs Free Finga - vietoj savęs atlikėjas į ceremoniją atsiuntė panašiai apsirengusį ir apsikirpusį antrininką.

„Esat čia ir nežinot, kas vyksta aplink. Noriu šią akimirką paskirti Nelly Paltinienei“, - atsiimdamas Metų roko grupės apdovanojimą, tylos minute Nelly Paltinienę pagerbti pakvietė „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius.

Tylos minutei šūksniais nutraukus vienam žiūrovui, dainininkas jį pavadino „lochu“. Įsijautęs dainininkas jauniems atlikėjams linkėjo storos odos ir „pasiųsti n... visus interneto komentatorius“, kurie „p... protą“.

„ba.“ laimėjus ir Metų koncertinės grupės titulą, Benas prašė ploti grupei „Solo Ansamblis“ ir sakė neabejojantis, kad jai priklausys 2020-ieji.

Pelnęs trečią vakaro prizą - už Metų albumą "H8", jis sakė, kad šį prizą laimėti turėjo Free Finga.

Visiška "ba." triumfą vainikavo paskutinis vakaro apdovanojimas - B. Aleksandravičius ir jo bičiuliai paskelbti Metų grupe.

Apdovanojimus laimėtojams teikė margas būrys – nuo kantri muzikos veterano Virgio Stakėno ar vyresnės kartos kompozitoriaus Teisučio Makačino iki „ba.“ ir „Solo Ansamblio“ karjerą prižiūrinčių vadybininkių Aistės Naveckaitės ir Gretos Lechavičiūtės ar grupės „G & G Sindikatas” nario Kastyčio Sarnicko – Kasteto.

Tarp jų sublizgėjo komikas Olegas Šurajevas, pristatytas kaip Olegas Mikrofonovas. Surengęs muzikinį performansą, kuriame rėkė „Kaunas, padarykit triukšmo“, jis paskelbė, kad Metų koncertinės grupės titulą pelnė britai „Arctic Monkeys“.

Muzikinėje programoje Lietuvos alternatyvi scena buvo atspindėta plačiai – nuo rokerių „jauti“ ir išprotėjusį žanrų kokteilį plakančių „Timid Kooky“ iki naują dainą „Nevykėliai“ pristačiusios ekscentrikės Migloko, balandį pasirodysiantį trečiąjį albumą anonsavusių hiphopo avangardininkų „Vilniaus Energija“, rokerių „Mountainside“, atsinaujinusios grupės „Planeta Polar“ ir pankroko veteranų „Toro Bravo“. Viena smagiausių vakaro premjerų tapo balkaniškų ritmų apaštalų „Baltic Balkan“ ir grupės „The Station“ bendras projektas.

T.Ė.T.Ė. apdovanojimų laimėtojai

Metų debiutas – Free Finga.

Metų džiazas - „Sheep Got Waxed“.

Metų elektronika - „Without Letters“.

Metų didžėjus – Manfredas.

Metų hiphopas - „Despotin Fam“.

Metų bardas - „Baltos varnos“.

Metų renginys – festivalis „Loftas Fest“.

Metų metalas - „Awakening Sun“.

Metų pankrokas - „Toro Bravo“.

Metų rokas - „ba.“.

Metų koncertinė grupė - „ba.“.

Metų vaizdas - „Vilniaus Energija“ „Bepilotė mašina“.

Tautos balsas (rinko interneto lankytojai) - “Solo Ansamblis”.

Metų atlikėjas – Free Finga.

Metų albumas - „ba.“ „H8”.

Metų grupė - „ba.“.