Muzika

2020.02.18 22:01

Išdalyti Britų muzikos apdovanojimai: Billie Eilish ašaros ir Vilniuje grosiančios grupės triumfas

LRT.lt 2020.02.18 22:01

Antradienio vakaras buvo ypatingas britų muzikos atlikėjams ir jų kūrybos gerbėjams.

Londono „The O2” arenoje surengta Britų muzikos apdovanojimų ceremonija – vienas svarbiausių muzikos pasaulio renginių, vykstantis jau 40-ąjį sykį.

Kaip ir kasmet, jo tikslas – pagerbti populiariausius ir per pastaruosius dvylika mėnesių labiausiai pasižymėjusius britų ir užsienio muzikos atlikėjus.

Ceremonijos, kurią vesti trečius metus iš eilės patikėta komikui Jackui Whitehallui, programoje įrašyta daug ryškių vardų. Specialius pasirodymus šiam šou ruošė britų hiphopo žvaigždė Stormzy ir viena ryškiausių per pastaruosius metus iškilusių JAV atlikėjų Lizzo, sėkmingai solinę karjerą tęsiantis britų grupės „One Direction“ narys Harry Stylesas, britų scenos veteranas Rodas Stewartas ir daugybė kitų.

Viena svarbiausių vakaro akimirkų – JAV dainininkės Billie Eilish pasirodymas. Kartu su savo broliu, prodiuseriu Finneu O'Connellu, muzikos filmams kompozitoriumi Hansu Zimmeriu ir buvusiu grupės „The Smiths“ gitaristu Johnny Marru ji būtent šiai ceremonijai surepetavo dainos „No Time To Die“, sukurtos filmui apie Džeimsą Bondą, koncertinę premjerą.

Jubiliejiniai Britų muzikos apdovanojimų ceremonijos metai pažėrė naujovių. Ceremonijos rengėjai nusprendė sumažinti apdovanojimų skaičių – akcentuodami, kad svarbiausia yra muzikiniai pasirodymai, o ne statulėlės.

Iš trylikos apdovanojimų kategorijų liko devynios. Atsisakyta geriausios užsienio grupės, geriausio britų vaizdo klipo apdovanojimų, prizo už išskirtinius nuopelnus muzikai ir už tarptautinės karjeros pasiekimus skirto Pasaulinės sėkmės apdovanojimo.

Atsisakyta publikos balsavimo – apdovanojimų laimėtojus renka muzikos profesionalai. Pakeisti kai kurių kategorijų pavadinimai – metų proveržio apdovanojimas pavadintas geriausio naujo atlikėjo prizu, kritikų pasirinkimo apdovanojimas – kylančios žvaigždės prizu, metų singlo – metų dainos prizu.

Daugiausia statulėlių – po keturias – vakaro pradžioje pretendavo laimėti pernai itin smarkiai gerbėjų būrį pagausinęs dainininkas Lewisas Capaldi ir reperis Dave'as, pernai už albumą „Psychodrama“ jau pelnęs prestižinį „Mercury“ muzikos apdovanojimą. Abu jie neliko be prizų, tačiau labiau pasisekė L. Capaldi - jis triumfavo net du kartus.

Beje, į du apdovanojimus pretendavo ir britų dainininkas Michaelas Kiwanuka, birželį pirmą sykį koncertuosiantis Lietuvoje, vieną apdovanojimą pelnė grupė „Foals“, rugsėjį jau antrą sykį grosianti mūsų šalyje.

Ceremoniją pradėjo prieš porą metų išgarsėjusi jauna britų dainininkė Mabel – savo hitą „Don't Call Me Up“ ji pradėjo sėdėdama prie stalo, su telefono rageliu rankoje, apsupta minios šokėjų. Ramybė greitai baigėsi - Mabel dainavo seksualiai šokdama, jai talkinantiems šokėjams išsisklaidžius po visą didelę sceną, ekranui sužibus visomis vaivorykštės spalvomis, o galiausiai jame atsiradus milžiniškam telefono aparatui.

Beje, Mabel – devintajame dešimtmetyje išgarsėjusios Švedijos dainininkės Neneh Cherry dukra. Akivaizdu, kad talentas keliauja genais – salėje buvusi Mabel mama tikrai galėjo didžiuotis dukters pasirodymu.

Į sceną žengęs vakaro vedėjas J. Whitehallas iškart pradėjo žarstyti pokštus: „Tai vakaras, kai popžvaigždės susijaudinusios laukia, kol atkeliaus vokas, kaip Borisas Johnsonas per Tėvo dieną“.

Tačiau netrukus surimtėjo ir paprašė pagerbti savaitgalį mirusios TV laidų vedėjos Caroline Flack atminimą.

Kitas scenoje - L. Capaldi. Viena didžiųjų pastarųjų metų britų sensacijų - dainininkas, atrodantis kaip kiek netvarkingas moksleivis, turintis puikų humoro jausmą ir sugebantis rašyti akimirksniu įsimenančias dainas.

Populiariąją savo baladę „Someone You Loved“ jis sudainavo, apsuptas prieblandos ir ekranuose slenkančių debesų - kelioms minutėms sukurdamas šviesaus liūdesio atmosferą.

Pirmasis vakaro apdovanojimas - geriausio naujo atlikėjo. Pretendentai - ką tik dainavę L. Capaldi ir Mabel, reperiai Aitchas ir Dave'as, dainininkas Samas Fenderis.

Nugalėtoju paskelbtas L. Capaldi, tai - pirmasis save juokais „škotų Beyonce" vadinančio 23-ejų atlikėjo pelnytas Britų muzikos apdovanojimas. Niekas nesistebi - Lewiso albumas ir daina pernai buvo populiariausi Didžiojoje Britanijoje, niekas 2019-aisiais šioje šalyje nepardavė daugiau įrašų nei jis. „Labai suknistai ačiū, pasimatysim vėliau“, - atsiimdamas statulėlę, greitakalbe išbėrė dainininkas.

Metų atlikėjos kategorijoje susirungė Lietuvoje viešėjusi Charli XCX, FKA Twigs, Freya Ridings, Mabel ir Mahalia.

Ankstesniais metais šį titulą pelniusios Ellie Goulding ir Jorja Smith paskelbė, kad nugalėtoja tapo Mabel.

Šiai atlikėjai tai – irgi pirmasis pelnytas Britų muzikos apdovanojimus, iš viso šį vakarą ji įrašyta tarp pretendentų į tris statulėles. Mabel daina „Don't Call Me Up“, kurios įrašas parduotas daugiau nei milijono tiražu, tapo populiariausia moterų įrašyta daina Didžiojoje Britanijoje 2019-aisiais.

Gerbėjams, įrašų leidėjais, vadybininkams dėkojusi Mabel nepamiršo ir savo mamos, kuri lygiai prieš trisdešimt metų šioje scenoje pelnė dvi apdovanojimų statulėles.

Po jos padėkos kalbos į sceną pakilęs merginų numylėtinis Harry Stylesas baladę „Falling“ sudainavo, ant scenos iš fortepijono liejantis vandeniui.

Įspūdingoji amerikiečių reperė ir dainininkė Lizzo prieš tris savaites pelnė tris „Grammy“ apdovanojimus. Šį vakarą ji pretenduoja į vieną – mat užsienio atlikėjams britų ceremonijoje yra skiriamos tik dvi kategorijos.

Už moterų pasitikėjimo savimi skatinimą ir raginimą nesigėdyti savo kūno formų giriama atlikėja surengė efektingą pasirodymą – repavo stovėdama ant pakylos, tada dviejų raumeningų šokėjų buvo palydėta į sceną ir dūko su būriu šokėjų. Žinoma, apsitempusi seksualiais drabužiais – tai neatsiejama jos pasirodymų dalis.

Lizzo hitų popuri privertė ošti visą areną, o netrukus artistė nusileido tarp žiūrovų ir repavo, spausdama jiems rankas.

Apdovanojimą geriausiam atlikėjui įteikė tikra roko legenda – grupės „The Rolling Stones“ gitaristas, vakaro vedėjo „gašlia roko kaliause“ mielai pavadintas Ronnie Woodas.

Pretendentai – H. Stylesas, L. Capaldi, Dave'as, Stormzy ir M. Kiwanuka. Prizą nuskynė Stormzy – per kelerius metus britų superžvaigžde tapęs britų hiphopo atlikėjas, jau antrą sykį pelnęs geriausio atlikėjo titulą (pirmą sykį – prieš dvejus metus). Atlikėjas iš Pietų Londono dėkojo Dievui, mamai, vadybininkui ir visoms moterims savo komandoje.

Reperis Dave'as pasirodymą pradėjo tamsoje sėdėdamas prie balto fortepijono ir dainuodamas kūrinį apie rasizmą, ant instrumento judant įspūdingoms trimatėms projekcijoms ir vis išnyrančiam užrašui „juoda“.

Pasirodymas, privertęs arenoje susirinkusius užgniaužti kvapą. „Mūsų premjeras – rasistas“, - pro dantis iškošė Dave'as, repavęs apie lygias galimybes, britų valdžios beviltiškumą ir sudėtingą juodaodžių gyvenimą.

Geriausio užsienio atlikėjo apdovanojimą įteikė aktorius Kieferis Sutherlandas ir dainininkė Paloma Faith. Pretendentai - Bruce'as Springsteenas, Burna Boy, Dermotas Kennedy, Tyler, The Creator ir Post Malone. Pergalę nuskynė hiphopo vizionieriumi vadinamas Tyler, The Creator, pernai melomanus sužavėjęs albumu „Igor“.

Pakilęs į sceną, jis siuntė linkėjimus visiems devintojo dešimtmečio atlikėjams, kuriuos bando kopijuoti, o taip pat – buvusiai britų premjerei Theresai May.

Geriausios britų grupės apdovanojimą įteikė trys skirtingų kartų žvaigždės – dainininkės Hailee Steinfeld, Anne-Marie ir Courtney Love.

Pretendentai - „Bastille“, „Bring Me The Horizon“, „Coldplay“, „D-Block Europe“ ir „Foals“. Prizą pelnė „Foals“, šių metų rugsėjo 2-ąją koncertuosiantys Vilniaus salėje „Compensa“, be to, mūsų šalyje jau koncertavę prieš trejus metus ir net mūsų šalyje nufilmavę vieną iš savo klipų.

„Tikiuosi, kitais metais šioje kategorijoje bus daugiau moterų“, - dėkodamas už apdovanojimą sakė „Foals“ lyderis Yannis Philippakis.

Bene labiausiai lauktas vakaro pasirodymas (sprendžiant iš publikos klyksmų) - gyvai B. Eilish atlikta daina iš būsimojo filmo apie Džeimsą Bondą. Su prie fortepijono sėdusiu broliu, orkestrui dirigavusiu kompozitoriumi H. Zimmeriu ir kukliai scenos pakraštyje įsitaisiusiu J. Marru jaunimo dievaitė jautriai sudainavo kūrinį "No Time To Die", nutildydama skeptikus, abejojusius, ar ji - tinkamas pasirinkimas šio filmo dainai įrašyti.

Kylančios žvaigždės apdovanojimas šįmet skirtas dainininkei Celeste – galingo balso atlikėjai, įkvėptai soulo ir džiazo, kartais net vadinamai „naująja Adele“. Britų muzikos apdovanojimų scenoje ji surengė melancholišką, ramybe ir pasitikėjimu savimi dvelkiantį pasirodymą, lyg pabrėždama – šiai dainininkei nereikalingi fejerverkai, kad priverstų visą areną ploti.

Grupės „Spice Girls“ dainininkė Melanie C pristatė geriausios užsienio atlikėjos titulo laimėtoją. Nurungusi Arianą Grande, Camilą Cabello, Lizzo ir Laną Del Rey, apdovanojimą pelnė B. Eilish.

Prieš kelias savaites net penkias „Grammy“ statulėles pelniusi 18-metė Billie – viena didžiausių pasaulio žvaigždžių šiuo metu. Pernai ji tapo jauniausia mergina Didžiosios Britanijos istorijoje, pasiekusi pirmąją šios šalies populiariausių albumų sąrašo pirmąją vietą.

„Londonas – mano antrieji namai“, - sakė Billie, prisipažinusi, kad neseniai pasijuto labai nekenčiama, tačiau pasirodymas apdovanojimų scenoje ją pravirkdė iš džiaugsmo. Dainininkė čia pat apsiašarojo.

Svarbiausiu savo kartos atlikėju vadinamas 26-erių reperis Stormzy, gruodį išleidęs savo antrąjį albumą „Heavy Is The Head“, pasirodymą pradėjo kukliai – sėdėdamas ant kėdutės ir dainuodamas kartu su pritariančia vokaliste. Tada prožektoriai apšvietė jam už nugaros įsitaisiusį moksleivių chorą, Stormzy energingai įsiveržė tarp žiūrovų ir pradėjo repuoti, padedamas poros dešimčių muzikantų ir vokalistų, už nugaros krintant žiežirbų lietui.

Bet tai dar nebuvo pabaiga - virš publikos galvų nusileido platforma, ant kurios Stormzy šėlo su keliomis dešimtimis riaušes imituojančių šokėjų, sproginėjant petardoms.

Ir tai dar ne viskas - „riaušininkus“ pakeitė tuntas seksualių merginų ir atlikėjas Burna Boy, dainavęs kartu su Stormzy. Galiausiai ekranuose pasirodė užrašas „juoda yra gražu“, sceną užpildė šimtai žmonių, tarp kurių Stormzy repavo elgdamasis, lyg būtų didelės armijos lyderis, visus susirinkusius merkiant lietui. Vienas efektingiausių pasirodymų, kokius apdovanojimų ceremonijose teko matyti per pastaruosius kelerius metus.

Geriausios metų dainos titulo laimėtoją paskelbė muzikos veteranas, dainininkas Tomas Jonesas. Pretendentų – net dešimt, tačiau pergalės labiausiai nusipelnė L. Capaldi – už kūrinį „Someone You Loved“, internete perklausytą daugiau nei milijardą kartų. Tai – jau antrasis jo apdovanojimas per vakarą.

Su alaus buteliu į sceną užlipęs Lewisas vėl kvailiojo – pasakojo, kad apdovanojimą laimėjusi daina parašyta jo mirusiai senelei ir dėkojo tėvams, kad jie kadaise pasimylėjo, todėl jis dabar yra čia.

B. Eilish su broliu įteikė apdovanojimą už geriausią britų metų albumą – dėl šio prizo rungėsi Dave'o, H. Styleso, L. Capaldi, M. Kiwanukos ir Stormzy darbai.

Apdovanojimą pelnė reperio Dave'o diskas „Psychodrama“. Atlikėjas scenoje atrodė nuoširdžiai sutrikęs, bet susitvardęs dėkojo Dievui, mamai, visiems, kurie jį palaikė. „Čia tiek daug legendų šį vakarą - Harry Stylesas, Stormzy, Billie Eilish, Hansas Zimmeris. Tai vienas svarbiausių mano gyvenimo vakarų“, - šaukė reperis, siuntęs linkėjimus ir bičiuliams, sėdintiems kalėjime.

Vakarą vainikavo scenos veteranas - dainininkas Rodas Stewartas, pasirodęs ne tik su orkestru, bet ir dviem muzikantais, su kuriais prieš penkis dešimtmečius grojo grupėje „Faces“ - Ronnie Woodu ir Kenney Jonesu.

Britų muzikos apdovanojimų laimėtojai

Metų albumas: Dave'as „Psychodrama“.

Metų daina: Lewisas Capaldi „Someone You Loved“.

Geriausias atlikėjas: Stormzy.

Geriausia atlikėja: Mabel.

Geriausia grupė: „Foals“.

Geriausias naujas atlikėjas: Lewisas Capaldi.

Geriausias užsienio atlikėjas: Tyler, The Creator.

Geriausia užsienio atlikėja: Billie Eilish.

Kylanti žvaigždė: Celeste.

Geriausias prodiuseris: Fred Again.