Naujienų srautas

Muzika2020.01.23 22:24

Britų žvaigždė Jacobas Banksas sužavėjo lietuvius: į koncertą netilpo visi norintys

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2020.01.23 22:24

Jei norėjote pamatyti ketvirtadienį Vilniuje surengtą atlikėjo Jacobo Bankso koncertą, bet susigriebėte tik šį mėnesį, tikėtina, kad jums to padaryti nepavyko.

Per pirmą sykį Lietuvoje viešinčio dainininko pasirodymą Vilniaus menų fabrikas „Loftas“ buvo sausakimšas – visi bilietai į jį išgraibstyti dar pernai.

Tokių istorijų Lietuvoje, kur pastaruosius kelerius metus netrūksta įdomių užsienio atlikėjų pasirodymų, išgirsi ne itin dažnai. Tačiau šįkart ji neturėtų stebinti.

28-erių metų atlikėjas, kurį žurnas „Vogue“ vadina „iš naujo pristatančiu soulo muziką jaunai kartai“, vos per kelerius metus privertė apie jį kalbėti garsiai.

Agentūros „8 Days A Week” į Vilnių pakviestas J. Banksas gimė Nigerijoje, tačiau būdamas trylikos su šeima persikraustė į Didžiosios Britanijos miestą Birmingamą ir yra laikomas šios šalies scenos atlikėju.

Iki dvidešimties jis net nesimokė muzikos ir negalvojo apie dainininko karjerą. O tada pats išmoko groti gitara, pradėjo rašyti dainas ir jau po metų laimėjo vietinį jaunų talentų konkursą.

Prabėgus dar metams, pasirodė tikrą sensaciją britų žiniasklaidoje sukėlęs debiutinis J. Bankso minialbumas „The Monologue“ – atlikėjas galingu, jausmingu balsu savo dainose pasakojo istorijas apie meilę, socialinę nelygybę, rasizmą.

Jo dainas kritikai iškart pavadino itin intymiomis ir atviromis. Talentas buvo pastebėtas akimirksniu – netrukus „apšildyti“ savo koncertus Jacobą jau kvietė Emeli Sande, Alicia Keys, Samas Smithas ir kitos žvaigždės, įrašyti dainas kartu – Wretch 32, “Chase & Status”, Plan B.

Šiandien J. Banksui jau nieko „šildyti“ nebereikia – jis rengia koncertus dideliuose klubuose, dainavo ryškiausiuose Europos ir JAV festivaliuose, tokiuose kaip „Coachella“, „Montreux Jazz Festival“ ar „Lowlands“.

Koncerte Vilniuje jį patį „apšildė“ kylanti Lietuvos popscenos žvaigždė – hiphopo dueto Lilo ir Innomine bendražygė, pernai efektingą solinį albumą „Deivės“ išleidusi, prieš mėnesį jo pristatymo koncertą tame pačiame „Lofte“ surengusi, šiuo metu „Eurovizijos“ atrankoje dalyvaujanti Evgenya Redko.

Jos kuriamas r'n'b, hiphopo, pop, rytietiškų garsų derinys puikiai tiko vakaro muzikinei temai – paties J. Bankso muzika vadinama soulo, r'n'b ir hiphopo kokteiliu.

Apie pusę dešimtos vakaro į sceną pakilęs vakaro kaltininkas – aukštas, kiek melancholiško žvilgsnio, bet tuo pačiu ir savaip charizmatiškas.

Pagrindinis jo ginklas yra balsas – sodrus, perteikiantis ir džiaugsmą, ir liūdesį. Stiprus ir išraiškingas, kaip ir J. Bankso muzika, dėl kurios kai kurie kritikai jį net vadina rimtu pretendentu kada nors įrašyti dainą filmui apie Džeimsą Bondą.

Pats J. Banksas, jau sukūręs dainų ne vienam filmui, sako, kad tai būtų jo svajonė. Juolab kad visi jo paties vaizdo klipai, kuriuos jis režisuoja pats (nes, sako tai rimtai ar ne, taip tiesiog pigiau) yra įdomūs ir įspūdingi it Holivudo filmų scenos.

Kūrinius, aprėpiančius visą karjerą, Vilniuje atlikęs J. Banksas buvo pasitiktas itin karštai – plojimų negailėjo įvairaus amžiaus gerbėjai, tarp kurių netrūko ir jaunuolių, ir žilagalvių.

Balsas, beje, galėjo kai ką priminti. J. Bankso vokalas ir dainavimo maniera - kažkas per vidurį tarp dviejų garsių britų atlikėjų, Sealo švelnumo ir Rag'n'Bone Man rupumo.

Daugiausiai dainų – iš užpernai išleisto debiutinio pilnos trukmės albumo „Village“, kuriame J. Banksas meilės, liūdesio ir pergalių istorijas pasakojo ir su Seinabo Sey bei kitais žinomais atlikėjais.

Atsirado vietos ir gražiam perdirbiniui - įpusėjus koncertui, Jacobas jausmingai sudainavo garsios britų grupės „Coldplay“ baladę „Fix You“ ir vėl sulaukė plojimų audros.

Net liūdnesnėse jo dainose pilna sunkiai apibūdinamo didingumo, kurias pas Jacobas sieja su savo afrikietiškomis šaknimis ir jo gimtinės kultūroje įsišaknijusiu kovotojo įvaizdžiu.

„Niekada nepralaimiu savo dainose, visose esu nugalėtojas. Noriu, kad mano muzika būtų tokia, kokia pakrauna žmones gera energija pirmadienio rytą.

Visos mano dainos, net ir liūdnos, iš esmės yra apie triumfą, apie tai, kad niekas negali tavęs sustabdyti“, - pasakojo J. Banksas.

Vilniuje jo išties sustabdyti negalėjo niekas – publika, atrodo, kone visas dainas žinojo atmintinai, todėl su lietuviais Jacobas užmezgė išties šiltą ryšį. Kai žiūrovai nenorėjo skirstytis, pasibaigus paskutinei dainai „Chainsmoking“, atrodytų keista, jei po šio vakaro nebūtų bandoma jo į Lietuvą pakviesti dar sykį (o gal ir ne vieną).

Iš Vilniaus J. Banksas keliaus į Maskvą ir Sankt Peterburgą, tačiau lietuvių šiais metais laukia daug kitų muzikos žvaigždžių koncertų – nuo JAV roko žvaigždės Lenny Kravitzo iki lyriškojo britų dainiaus Jameso Blunto ar šios šalies dainininko Michaelo Kiwanukos.

Vasarą VU Botanikos sode vyksiantis pastarojo pasirodymas, į kurį bilietai jau šiuo metu graibstomi žaibišku greičiu, galvoje sukosi ir ketvirtadienio vakarą.

Vilniuje jau du sykius sėkmingai koncertavęs Benjaminas Clementine'as, J. Banksas, M. Kiwanuka – kažkuo panašūs. Juodaodžiai vyrai, gyvenantys Didžiojoje Britanijoje, dainuojantys jausmingas, prasmės kupinas dainas, nebijantys liūdesio, turintys soulo maniera dvelkiančius balsus.

Panašu, kad tai – formulė, kuri Lietuvoje jau turi didžiulį gerbėjų būrį. Ir dėl to tikrai yra smagu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi