Muzika

2020.01.20 09:40

Naujas dainininkės Girmantės eksperimentas: albume „Upės“ – džiazo ir liaudies muzikos sintezė

LRT.lt2020.01.20 09:40

Dainininkė Girmantė Vaitkutė su džiazo trio - Andrejumi Polevikovu, Denisu Murašovu bei Andriumi Kairiu - pristato naują albumą „Upės“, kuriame tarsi dvi tėkmės susilieja džiazo bei liaudies muzikos stiliai.

„Pagrindinė albumo idėja - lietuvių liaudies ir džiazo muzikos sąlyčio paieška. Upė - mistinis ir ypatingas objektas įvairių tautų kultūroje ir mitologijoje. Ji - ir kelias, ir gyvybė, ir gydymas, švara, netgi magija. Iš čia ir kilo įkvėpimas pavadinimui“, – sako dainininkė Girmantė.

Ilgus metus brandintas albumas apjungia du iš pirmo žvilgsnio skirtingus muzikos žanrus – džiazą bei liaudies muziką. Pasak pačių kūrėjų, albumo tikslas - atskleisti lietuvių liaudies muzikos grožį, pateikti klausytojui dar vieną kryptį, kaip galima išgirsti artimas, gerai žinomas dainas.

„Manome, kad liaudies muzika ir džiazas siejasi improvizacijomis - juk kai kurios liaudies dainos nėra užrašytos, o sklinda iš lūpų į lūpas ir turi ne vieną egzistuojančią variaciją“, – sako albumo autoriai.

Atlikėja Girmantė atskleidė, jog dauguma šio albumo kūrinių gimė taip pat improvizacijos būdu: „Dažniausiai mūsų kolektyvo liaudies dainų aranžuotės atsiranda panašiai: arba sėdame mudu su Andrejumi ir niūniuojame, grojame, ieškome kitokios formos liaudies dainai, arba aš atsinešu kelis akordus, kurie skamba mano galvoje. Tada viską jungiame su visu trio repeticijose. Taip kūriniai keičiasi, auga ir įgauna savo formą.“

Prie albumo gimimo prisidėjo ir daugiau Lietuvoje žinomų muzikantų – iš Belgijos atvykęs ir jau dešimtį metų Lietuvoje gyvenantis gitaristas Chrisas Ruebensas, saksofonininkas Nojus Jurkus, iš Jungtinės karalystės į Lietuvą pasisvečiuoti vis sugrįžtantis gitaristas Eduardas Armonas bei visiems puikiai žinomas Lietuvos prodiuseris ir atlikėjas Gytis Valickas – Echoes.

Albumo kūrėjai kviečia į pristatymo koncertą sausio 31 dieną sostinės klube „Tamsta”. „Manau, tai bus labai šiltas ir atviras vakaras, kurio metu kviesime dainuoti kartu ir prisiminti, kas yra liaudies muzika ir iš kur ji kilusi. Tikiu, kad kiekvienas atrasime ir prisiminsime savas melodijas širdyse“, – sako Girmantė.

Taip pat skaitykite