Naujienų srautas

Muzika2020.01.19 13:36

Europa apdovanojo ryškiausias kylančias muzikos žvaigždes: triumfavo ir Vilniuje grojusi grupė

„Music Moves Europe“ – taip vadinasi ryškiausių kylančių Europos atlikėjų apdovanojimų ceremonija, kuri penktadienio vakarą surengta Nyderlandų mieste Groningene.

„Muzika jaudina Europą“ arba „muzika išjudina Europą“ – abu šie ceremonijos pavadinimo vertimai atrodo vienodai teisingi.

Europos Sąjungos ir Europos Komisijos remiami apdovanojimai išdalyti kasmet sausį Groningene vykstančio didžiausio mūsų žemyno talentų festivalio „Eurosonic Noorderslag“ metu.

Festivalyje šįmet koncertavo apie 300 atlikėjų iš visos Europos, kurių pasirodymus daugiau nei 30 salių, klubų ir net bažnyčių vertino ne tik bilietus įsigiję klausytojai, bet ir tūkstančiai muzikos verslo atstovų – festivalių rengėjų, kritikų, klubų savininkų, muzikinių radijo laidų vedėjų, žurnalistų, vadybininkų, įrašų leidėjų.

Festivalyje, kuriame ankstesniais metais yra koncertavę „Golden Parazyth“, Alina Orlova ir kiti žinomi Lietuvos atlikėjai, šįmet mūsų šaliai turėjo atstovauti dainininkė Beatrich, tačiau ji dėl ligos paskutinę akimirką atšaukė savo pasirodymą.

„Nieko nepadarysi, kartais taip nutinka. Beatrich – viena iš dviejų atlikėjų, kurie šįmet neatvyko. Galbūt ji galės festivalyje pasirodyti kitais metais“, – LRT.lt sakė festivalio programos vadovas Robertas Meijerinkas.

Ryškiausių kylančių Europos atlikėjų apdovanojimai „Music Moves Europe“ yra svarbi festivalio dalis. Pretendentus į apdovanojimus atrinko festivalio rengėjai, pasitarę su Europos muzikos profesionalais, įvertinę atlikėjų koncertų, transliacijų eteryje ir įrašų perklausų internete kiekį už savo šalies ribų per pastaruosius metus.

Iš viso atrinkta šešiolika atlikėjų ir grupių, iš kurių komisija išrinko net aštuonis laimėtojus. Komisijoje dirbo žinomi muzikos pasaulio atstovai – nuo garsaus Vokietijos festivalio „Melt!” programos sudarytojos Julios Gudzent iki garsaus BBC radijo laidų vedėjo Huw Stephenso.

Kiekvienam laimėtojui teko puikus Europos Sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ prizas – 10 tūkstančių eurų premija, skirta muzikinei karjerai vystyti. 7500 eurų iš šios sumos laimėtojas galės panaudoti koncertinei veiklai ar reklamai, 2500 eurų skirta įvairiems mokymams ir tobulinimosi programoms. Pavyzdžiui, stažuotei interneto muzikos platformos „Spotify“ biure, mokantis savo muzikos pristatymo platesnei auditorijai paslapčių.

Savo favoritą iš 16 pretendentų galėjo išrinkti ir internetu balsavusi publika iš viso pasaulio. Publikos apdovanojimas taip pat solidus – 5 tūkstančiai eurų ir koncerto nufilmavimas Paryžiuje interneto platformos „Deezer“ lėšomis.

„Music Moves Europe“ apdovanojimai, kuriuos kartu rengia „Eurosonic Noorderslag“ ir Hamburge vykstantis festivalis „Reeperbahn“, nuo praėjusių metų pakeitė ne vienus metus Groningene vykusius „Europos sienų griovėjų“ apdovanojimus (EBBA), kuriuose taip pat būdavo pagerbiami perspektyviausi kylantys žemyno artistai. Beje, pastarąjį prizą yra laimėjusi ir Latvijos grupė „Carnival Youth“.

EBBA apdovanojimai būdavo ištaigingas vakaras, kuriame britų televizijos žvaigždė Joolsas Hollandas kviesdavo į sceną groti nominantus ir laimėtojus. „Music Moves Europe“ formulė kitokia – ceremonijos metu koncertai nevyksta, o pretendentai ir laimėtojai rengia atskirus pasirodymus skirtingose Groningeno vietose.

„Esame įsitikinę, kad taip – daug įdomiau, ceremonija yra kompaktiškesnė, o atlikėjai turi galimybę pasirodyti daugiau klausytojų“, – sakė „Music Moves Europe“ rengėjai.

Lietuvių, latvių ir estų atlikėjų šįkart tarp pretendentų nebuvo, tačiau pernykščiuose apdovanojimuose į prizą pretendavo mūsų šalies grupė „Solo Ansamblis“. Tiesa, laimėti jai nepavyko.

16 pretendentų į prizus buvo simboliškai sugrupuoti į muzikines dvikovas – pavyzdžiui, dėl prizo rungėsi dvi metalo grupės, vengrai „Harmed“ ir suomiai „Beast In Black“.

Surengti koncertų festivalyje atvyko dvylika iš šešiolikos pretendentų – nebuvo tik per pastaruosius metus smarkiai išpopuliarėjusių airių alternatyvaus roko atlikėjų „Fontaines D.C.“, danų popžvaigždės Hugo Helmigo, suomių metalistų „Beast In Black“ ir norvegų dainininkės Girl In Red.

Stilingą ir vizualiai įspūdingą ceremoniją, kurioje pretendentai buvo pristatyti judančiuose ekranuose, vesti buvo patikėta „Eurovizijos“ laimėtojui – austrui Thomui Neuwirthui, kuris anksčiau buvo žinomas kaip Conchita Wurst, o pastaruoju metu save vadina tiesiog Wurst.

Puikų humoro jausmą turintis austras smaginosi visą vakarą ir net leido sau paflirtuoti su publikos favorito apdovanojimą pristačiusiu Europos Komisijos atstovu.

Apdovanojimų akimirkos:

Paskelbus laimėtojus, buvo ir džiaugsmo, ir šiek tiek nuostabos – susidarė įspūdis, kad komisija nusprendė padėti kiek mažiau žinomiems atlikėjams.

Pavyzdžiui, be apdovanojimų liko į juos pretendavusi airių grupė „Fontaines D.C.“, vadinama viena didžiausių pastarųjų metų roko ir alternatyvos sensacijų, ekstravagantiška Belgijos žvaigždė Charlotte Adigery ir jaunutė Vokietijos elektroninės popmuzikos atlikėja Au/Ra, kurios įrašyti hitai jau garsiai skamba visoje Europoje.

Nepaisant to, kiekvienas apdovanojimų laimėtojas atrodė nusipelnęs savo šlovės minučių. Beje, tarp aštuonių laimėtojų yra ir grupė, jau viešėjusi Lietuvoje.

Tai „5K HD“. „Avangardinės popmuzikos“ (kad ir kaip keistai tai skambėtų) grupe vadinamas kolektyvas Austrijoje susibūrė prieš trejus metus. Visi jos nariai jau iki tol buvo žinomi šios šalies scenoje – tai keturi grupės „Kompost 3“ muzikantai ir vokalistė Mira Lu Kovacs iš grupės „Schmieds Puls“.

Improvizacijų kupina, džiazą, fanką, roką ir elektroninę muziką derinanti grupės kūryba greitai pelnė Europos festivalių dėmesį. Užpernai „5K HD“ koncertavo ir Vilniuje, festivalyje „Loftas Fest“. Pernai grupė išleido antrąjį albumą „High Performer“, kuriame kritikuoja šiuolaikinį, godumo ir pašėlusio tempo kupiną gyvenimo būdą.

Apdovanojimą pelniusios švedų dainininkės ir kūrėjos Annos Leone muzikoje juntama ryški folko ir tokių žinomų įvairių laikotarpių artistų kaip Bobas Dylanas, „Bon Iver“, „Simon & Garfunkel”, Laura Marling įtaka.

2018-aisiais atlikėja išleido debiutinį minialbumą „Wandered Away“, prodiusuotą „Grammy“ apdovanojimui nominuoto Bryano Wilsono. Pernai ji taip pat pasirodė talentų festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ ir kone akimirksniu sulaukė kvietimų koncertuoti užsienyje.

Dar viena apdovanojimų laureatė – iš Nigerijos kilusi, Pietų Londone gyvenanti reperė Flohio, vadinama viena ryškiausių kylančių britų „grime“ žanro žvaigždžių.

Jos kūrinys „Watchout“ sulaukė įtakingo muzikinio portalo „Pitchfork“ pagyrų, jau pirmąjį atlikėjos minialbumą kritikai pavadino svarbiu, žanrų rėmus laužančiu jaunos kartos balsu. Britų kritikų paskelbtame ryškiausių kylančių praėjusių metų talentų sąraše „Sound Of 2019“ puikuojasi Flohio vardas, o tarp jau panorusių su ja įrašyti dainų yra britų repo žvaigždė „The Streets“ ir vokiečių elektroninės šokių muzikos dievukai „Modeselektor“.

Kokia madinga ir laukiama yra Flohio, buvo galima įsitikinti ir Groningene – į jos koncertą dideliame teatre „Grand Theatre“ netilpo visi norintys, o tai šiame festivalyje nutinka ne taip jau dažnai.

Į ceremoniją neatvykusi, bet apdovanojimą pelniusi Girl in Red – dvidešimtmetės norvegų atlikėjos Marie Ulven slapyvardis. Paauglystėje pradėjusi savo miegamajame kurti dainas, savo jėgomis išmokusi groti pianinu ir gitara, ši atlikėja kuria švelnią muziką su nuoširdžiais ir jaudinančiais tekstais.

Psichinė sveikata, klausimai apie seksualumą, paauglystės kompleksai – visa tai atsispindi Girl in Red dainose, tokiose kaip „Girls“, „Summer Depression“ ir „I‘ll Die Anyway“. Pati dainininkė, neslepianti savo homoseksualios orientacijos, sako, kad visi dainų tekstai atspindi jos pačios išgyvenimus. Gal todėl jos nuoširdžios ir sąžiningos dainos yra itin patrauklios bendraamžiams – dauguma Girl in Red klausytojų yra jauni žmonės. Du minialbumus išleidusi atlikėja kitais metais ketina išleisti pirmąjį pilnos trukmės albumą.

2017-aisiais Budapešte susibūrusi grupė „Harmed“ groja aštrią ir trankią „metalcore“ žanro muziką, jau sulaukusią gerbėjų dėmesio toli už gimtosios Vengrijos ribų.

„Mūsų tikslas buvo pakelti sunkią, tamsią ir įtraukiančią muziką į naują lygmenį“, – ambicijų neslepia šie keturi muzikantai. Jau pirmasis minialbumas „Day One“ parodė, kad tai nėra tušti žodžiai – kritikai giria neįprastus grupės kūrinių tekstus ir virtuozišką muzikalumą. Grupės kūriniai „Spotify“ platformoje jau išklausyti daugiau nei pusę milijono kartų – ir tai tik pradžia.

„Negalime patikėti. Viską darome savo jėgomis. Kad vieną dieną stovėsime tokioje scenoje ir gausime tokį apdovanojimą – tai atrodė neįmanoma“, – atsiimdami „Music Moves Europe“ apdovanojimą, dėkojo vengrai.

Bene populiariausia grupė laimėtojų sąraše – italai „Meduza“, Groningene surengę trankų pasirodymą iki paryčių. Italų šokių muzikos prodiuseriai Luca de Gregorio, Mattia Vitale and Simone Giani 2019-aisiais išgarsėjo hitu „Piece Of Your Heart“, sudrebinusiu festivalius ir klubus visoje planetoje.

Ši daina, įrašyta su britų prodiuserių komanda „Goodboys“, pernai pakilo į antrąją vietą Didžiosios Britanijos populiariausių hitų dešimtuke, pasiekė dešimtuką Australijoje, Danijoje, Vokietijoje, Airijoje ir kitose šalyse.

„Meduza“ jau pakviesti į vieną svarbiausių šokių muzikos festivalių „Amsterdam Dance Event“, o rudenį savo triumfo žygį pratęsė nauju hitu „Lose Control“ – ši su britų vokaliste Becky Hill įrašyta daina labai populiari ir Lietuvoje. Negana to, „Meduza“ nominuoti ir prestižiniam „Grammy“ apdovanojimui.

Nyderlandų atlikėja Naaz pelnė ne tik komisijos skirtą prizą, bet ir publikos apdovanojimą. Nyderlanduose ši dainininkė – jau gerai žinoma žvaigždė, kuri dabar pamažu skinasi kelią į tarptautinę rinką. Kurdų šeimoje gimusi Naaz turėjo įveikti savo artimųjų pasipriešinimą – šie nenorėjo, kad mergina rinktųsi muzikantės karjerą.

Tačiau pati dainas kurianti, atliekanti ir namų studijoje įrašanti eklektiškos popmuzikos atlikėja sugebėjo tėvams įrodyti, kad muzika – jos pašaukimas. Jau debiutinis minialbumas „Bits Of Naaz“ jai pelnė pripažinimą – Naaz jau pelnė du Nyderlandų muzikos apdovanojimus, buvo nominuota MTV Europos apdovanojimui kaip geriausia šios šalies atlikėja.

Paskutinį apdovanojimą nuskynė Iš Afrikos kilusi Portugalijos atlikėja Pongo, į Europos sceną nešanti Angoloje gimusį kuduro muzikos stilių, maišydama jį su pop, „dancehall“ ir elektroninės šokių muzikos ritmais.

Angoloje gimusi, tačiau Lisabonoje augusi moteris 2008-aisiais debiutavo su grupe „Buraka Som Sistema“, su kuria įrašyta daina „Kalemba (Wegue Wegue)“ tapo dideliu hitu. Kūrinys buvo toks sėkmingas, kad komplimentus jam žėrė ir britų elektroninės popmuzikos žvaigždės „Hot Chip“, ir Kolumbijos superžvaigždė Shakira.

Vėliau Pongo kuriam laikui dingo iš akiračio, tačiau pernai grįžo su debiutiniu soliniu albumu „Baia“, kuriame skambanti ritminga, gundanti, melodinga muzika sulaukė klausytojų dėmesio daugelyje Europos šalių, nuo Prancūzijos iki Graikijos.

Apdovanojimų ceremonija „Music Moves Europe“, kurią vainikavo laimėtojų koncertai Groningeno klubuose ir salėse, į festivalį „Eurosonic Noorderslag“ sugrįš kitų metų sausį. Reikia tikėtis, jog tarp pretendentų kitais metais galbūt atsiras vietos ir muzikantams iš Lietuvos.

Plačiau apie apdovanojimų ceremoniją ir jos laimėtojus – pirmadienio vakarą, 18 valandą, LRT OPUS radijo laidoje „Vardai ir garsai“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą