Muzika

2019.12.05 17:04

Į Vilnių atvykęs JAV atlikėjas Mattas Simonsas – apie per vieną naktį užgriuvusią sėkmę ir tobulą dainą

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.12.05 17:04

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje koncertuosiantis JAV atlikėjas Mattas Simonsas – prieš kelerius metus išgarsėjęs dainininkas, kurį sėkmė Europoje užklupo visiškai netikėtai.

Prieš šešerius šis kuklus amerikietis savo jėgomis rašė ir į internetą talpino dainas, tik patyliukais pasvajodamas apie tai, kad kada nors iš muzikos galės gyventi.

Šiandien tai – tikrovė. Jo kūriniui „With You“ patekus į Olandijos TV serialo „Geri laikai, blogi laikai“ garso takelį, dainininką kone per naktį šioje šalyje užgriuvo šlovė.

Daina Olandijoje pakilo į populiariausiųjų dešimtuką, pasipylė kvietimai koncertuoti, iki tol mažai kam girdėtas atlikėjas netgi tapo populiaraus TV šou „X Faktorius“ teisėju.

Išpopuliarėjo ir debiutinis jo albumas „Pieces“, o 2015-aisiais šis švelnaus balso dainininkas, grojantis ir klavišiniais, gitara bei saksofonu, sulaukė dar didesnės sėkmės.

Antrojo jo albumo „Catch & Release“ titulinė daina, remiksuota olandų dueto „Deepend“, tapo dideliu hitu visoje Europoje, pasiekė pirmąją populiariausių kūrinių dešimtukų vietą Vokietijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje ir kitose šalyse.

Tuo metu optimizmo kupinas dainas kūręs, bendrą ateitį su sužadėtine planavęs M. Simonsas – itin sąžiningas dainų kūrėjas, rašantis apie tai, kas vyksta jo gyvenime.

Po šio sėkmės etapo jis patyrė karjeros nuopuolį, kuriam laikui dingo iš akiračio, išsiskyrė su mergina.

Visi šie ne itin džiugūs įvykiai įkvėpė šįmet išleistą naujausią Matto albumą „After The Landslide“, kurio dainas, kaip ir kitus populiariausius savo kūrinius, jis ketvirtadienio vakarą atliks „Lofte“.

Pirmą sykį Lietuvoje viešintis 32-ejų atlikėjas, kurio muzikoje susipina pop, folko, šokių muzikos elementai, prieš koncertą davė interviu portalui LRT.lt.

– Tai pirmoji jūsų viešnagė mūsų šalyje. Ką apie ją esate girdėjęs?

– Žinau, kad turite puikią krepšinio komandą, kuriai gerai sekasi olimpinėse žaidynėse. Dar žinau, kad esate Rytų Europoje, prie Baltijos jūros. Bet tai turbūt ir viskas.

– Koks bus šis koncertas Vilniuje?

– Mes jau gastroliuojame maždaug du mėnesius. Grojame daug dainų iš naujausio mano albumo „After The Landslide“, taip pat – populiariausius kūrinius, kuriuos esu įrašęs anksčiau. Šiame ture jau surengėme 34 koncertus 13 šalių. Tad esame visiškai pasiruošę groti.

– Kurią dainą groti patinka labiausiai?

– Šiuo metu – tai daina „Summer With You“. Tai energingas kūrinys su puikia vokalo harmonija. Labai smagu dainuoti gyvai.

– Turite daug gerbėjų Europoje, dažnai čia koncertuojate. Kur jūsų namai?

– Šįmet tikriausiai daugiau laiko praleidau Europoje, nei Amerikoje. Bet gyvenu Niujorke, visada smagu grįžti namo po koncertų. Tačiau šįmet išleidau naują albumą, reikėjo ji pristatyti, teko daug keliauti, tad namie beveik nebuvau.
Tiesa, būsto Europoje dar nenusipirkau ir neišsinuomojau. Aš niekada vienoje vietoje neužsibūnu ilgiau nei dvi ar tris dienas, bastausi iš vieno miesto į kitą.

– Studijavote klasikinę ir džiazo muziką. Ar tada galvojote, kad tapsite profesionaliu džiazo muzikantu?

– Taip. Kai koledže studijavau džiazo saksofono specialybę, maniau, kad tai – mano pašaukimas. Tačiau šalia rašiau ir popdainas. Atradau meilę šiam užsiėmimui – rašyti ir dainuoti savo kūrinius. Džiazo muzikos niekada nesu bandęs pats kurti.

Kai man sukako 21-eri, nusprendžiau pasukti į popmuziką ir atsidėti jai.

– Jūsų išgarsėjimo istorija – gana neįprasta. Internete patalpinote įrašų, žmonės Olandijoje juos pamėgo, tada jūsų daina atsidūrė populiariame šios šalies seriale. Kaip tai nutiko?

– Savo jėgomis surengiau koncertų Olandijoje – pats tariausi su klubais ir salėmis, pats viskuo rūpinausi.

Į koncertus ateidavo gal 30 žmonių – tikrai nedaug. Į pirmąjį mano koncertą Amsterdame atėjo populiaraus televizijos serialo prodiuserė, kurios iki tol nepažinojau. Jai patiko mano muzika, panaudojo dainą seriale. Kad tai nutiko, aš ilgai net nežinojau. Tada man parašė draugė iš Olandijos, kuri tą dainą išgirdo per televizorių.

Tai visiškai pakeitė mano gyvenimą. Olandijoje iš atlikėjo, kurio niekas nežino, per vieną naktį tapau atlikėju, į kurio koncertus parduodami visi bilietai.

Ko iš to išmokau? Niekada nežinai, kas laukia už kampo. Niekada nežinai, kas tave girdi. Niekada nežinai, kokį gyvenimą turės daina, kai ją parašai.

– Ar turite ambicijų tapti žvaigžde ir Amerikoje? Tai nėra lengva.

– Būtų smagu, bet neketinu dėl to laužyti sau nugaros. Ir toliau ketinu koncertuoti Europoje, dažnai čia lankytis, kurti muziką.

Jei man reikėtų keliauti per visą Ameriką, visur siūlytis ir bandyti daryti karjerą, turbūt nevargčiau.

– Jūsų naujausiame albume pasakojama apie išsiskyrimą su mylima moterimi, nesėkmes. Esate sakęs, kad jūsų dainos – autobiografinės.

– Manau, svarbu, kad dainos būtų paremtos tikrais jausmais. Bandau dainuoti tai, ką pats esu patyręs. Manau, tokios dainos yra tikresnės.

– Ar, kai scenoje dainuojate apie patirtą širdgėlą, tai – lyg gydymo seansas jums pačiam?

– Taip, kai matau, kaip klausytojai į tas dainas įsijaučia. Bet liūdesys, kuris įkvėpė šias dainas, man jau praėjo. Ir dainos padėjo judėti į priekį, viską pamiršti.

– Kai kurios jūsų dainos – melancholiškos, kitos – linksmos? O koks esate jūs?

– Sakyčiau, kad esu ramus, melancholiškas, užsisklendęs savo mintyse. Stengiuosi būti laimingu ir linksmu. Bet šiaip esu tylus. Kartais gal net pernelyg.

– Pastaruosius porą metų itin daug keliaujate, kiekvieną vakarą grojate kiekviename mieste. Ar dar nepavargote nuo to?

– Keliaujame autobusu su miegamosiomis vietomis. Tai gal ir ne pats patogiausias būdas išsimiegoti, bet vis tiek suteikia namų pojūtį. Tikriausiai blaškytis po viešbučius ir oro uostus erzintų kur kas labiau.

Taip, po 7 ar 8 tokių savaičių jaučiamės pavargę. Bet tada pailsime keletą dienų, ir vėl norisi į kelionę.

– Po kiekvieno koncerto susitinkate su gerbėjais. Kokie žmonės ateina į jūsų koncertus?

– Mandagūs, mieli, nors kartais jie būna labai susijaudinę ir nežino, ką sakyti.

Maloniai stebinantis dalykas – kad jie labai įvairaus amžiaus. Prie scenos susirenka paaugliai, dvidešimtmečiai, bet toliau pamatau ir penkiasdešimtmečių, šeimų su vaikais.

– Mėgstamiausias jūsų dainininkas – Stevie Wonderis. O su kuriuo pats labiausiai norėtumėte įrašyti dainą?

– Stevie yra viršūnė, jam niekas negali prilygti, jis neįtikėtinas. Jei galėčiau rinktis bet ką, būtų įdomu padainuoti su Adele, bet ji nedainuoja su kitais atlikėjais. Ji – labai jausmingai dainuojanti, neabejoju, kad taps tikra legenda.

– Muzikantai guodžiasi, kad šie laikai – labai keisti. Muzika prieinama nemokamai, uždirbti sudėtinga. Ar buvo dienų, kai norėjote viską mesti ir susirasti kitą darbą?

– Buvau iškėlęs sau sąlygą – jei iki 35-erių nepradėsiu gyventi iš muzikos, viską mesiu ir pasieškosiu darbo. Gal būčiau tapęs mokytoju. Tačiau, kai man sukako 26-eri, pradėjo sektis.

Tikrai nesu iš tų, kurie bando savo svajonės siekti iki gyvenimo pabaigos. Na, būtų nepavykę, būčiau nebedainavęs. Ir viskas.

– Kaip įsivaizduojate save po poros dešimtmečių?

– Nežinau, kiek tai realu, bet būtų nuostabu ir toliau groti, kurti muziką. Turėti šiek tiek daugiau laisvo laiko. Turėti šeimą, gyventi Kalifornijoje.

– Bet ne Olandijoje, nes ten dažnai lyja?

– Taip, pataikėte. (Juokiasi). Man patinka Olandija, gera šalis, bet namai yra namai.

– O ką manote apie jūsų šalies prezidentą Donaldą Trumpą?

– Jis – visiška nelaimė ir chaosas. Tikiuosi, kuo greičiau, per kitus rinkimus, šalis jo atsikratys.

– O jei ne?

– Būtų nesmagu. Kita vertus, JAV tokia šalis – skirtingose valstijose skirtingi ir požiūriai, atmosfera. Kentukis ir Kalifornija – lyg visiškai skirtingi pasauliai. Tad Kalifornijoje jautiesi visai kitaip, nei valstijose, kurias valdo respublikonai. Pagyvensim – pamatysim. Bet jūs teisus, būtų gerai Europoje turėti atsarginį variantą, šalį, kurioje galėčiau prisiglausti, jei Amerikoje reikalai pasisuks dar beprotiškesne linkme.

– Kas toliau? Jau rašote naujas dainas?

– Taip, tikiuosi išleisti naujos muzikos kitais metais. Daug laiko šįmet praleidau Los Andžele kurdamas.

Naujos dainos kiek skirsis nuo tų, kurias dainuoju dabar. Tekstų idėjos pasikeitė, bus daugiau pozityvios nuotaikos, pop skambesio.

– Ko jums labiausiai reikia užkulisiuose?

– Tik butelio viskio, kad galėčiau pavaišinti muzikantus. Viskas.

– Kokioje keisčiausioje vietoje esate grojęs?

– Pietų Afrikoje, buvo neįprasta būti taip toli nuo namų. Taip pat – Rio de Žaneiro olimpiadoje. Ne sykį koncertavau senuose teatruose po atviru dangumi.

– Įvardykite dainą, kuri jums atrodo tobula.

– Galiu įvardyti kelias. Jeffo Buckley „Lover, You Should Come Over“ – penkių minučių trukmės, gana ilga, bet koks nuostabus tekstas, balsas, dinamika.

Taip pat „Simon & Garfunkel“ daina „The Boxer“, daugelis „The Beatles“ dainų, tokių kaip „In My Life“, „When I‘m Sixty-Four“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt