Muzika

2019.11.13 16:55

Susipažinkite su ryškiausiais kylančiais Europos muzikos atlikėjais: išrinkti geriausius kviečiami ir lietuviai

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.11.13 16:55

„Music Moves Europe Talent Awards“ – taip vadinasi ryškiausių kylančių Europos atlikėjų apdovanojimų ceremonija, kuri kitų metų pradžioje įvyks Nyderlandų mieste Groningene.

„Muzika jaudina Europą“ arba „muzika išjudina Europą“ – abu šie ceremonijos pavadinimo vertimai atrodo vienodai teisingi.

Europos Sąjungos ir Europos Komisijos remiami apdovanojimai bus išdalyti kasmet sausį Groningene vykstančio didžiausio mūsų žemyno talentų festivalio „Eurosonic Noorderslag“ metu.

Šiame festivalyje kasmet koncertuoja šimtai atlikėjų iš visos Europos, kuriuos vertina ne tik bilietus įsigiję klausytojai, bet ir tūkstančiai muzikos verslo atstovų – festivalių rengėjų, kritikų, klubų savininkų, muzikinių radijo laidų vedėjų, žurnalistų, vadybininkų, įrašų leidėjų.

Renginį remia Europos transliuotojų sąjunga. Bendradarbiaujant su ja, festivaliui Lietuvos atlikėją rekomenduoja ir mūsų visuomeninis transliuotojas LRT – sausį „Eurosonic Noorderslag“ scenoje pasirodys atlikėja Beatrich.

Ryškiausių kylančių Europos atlikėjų apdovanojimai, vyksiantys sausio 17 dieną, yra svarbi festivalio dalis. Pretendentus į apdovanojimus atrinko festivalio rengėjai, pasitarę su Europos muzikos profesionalais, įvertinę atlikėjų koncertų ir įrašų perklausų kiekį už savo šalies ribų.

Iš viso atrinkta šešiolika atlikėjų ir grupių, iš kurių vertinimo komisija išrinks net aštuonis laimėtojus. Komisijoje dirba žinomi muzikos pasaulio atstovai – nuo pagrindinio „Eurosonic Noorderslag“ programos sudarytojo Roberto Meijerinko iki BBC radijo laidų vedėjo Huw Stephenso.

Kiekvienam laimėtojui teks puikus prizas – 10 tūkstančių eurų premija, skirta muzikinei karjerai vystyti.

Taip pat bus išrinktas publikos favoritas, pelnysiantis 5 tūkstančių eurų. Jį iki šio penktadienio, lapkričio 15-osios, vidurnakčio balsuodami internetu renka visos Europos muzikos gerbėjai. Tai daryti kviečiami ir lietuviai – balsuoti galima interneto svetainėje https://musicmoveseuropetalentawards.eu/

Balsuoti verta, nes galima laimėti puikų prizą. Vienas balsuotojas laimės dviejų dienų kelionę į festivalį „Eurosonic Noorderslag“, nakvynę ir kvietimus ne tik į festivalio koncertus, bet ir į „Music Moves Europe Talent Awards“ apdovanojimus. Prizas skirtas dviems asmenims.

Lietuvių, latvių ir estų atlikėjų šįkart tarp pretendentų nėra, tačiau ankstesniuose apdovanojimuose į prizą pretendavo mūsų šalies grupė „Solo Ansamblis“. Tiesa, pelnyti apdovanojimo jai nepavyko.

Artėjant apdovanojimams, pristatome visus 16 pretendentų – tai žvilgsnis į ryškiausius kylančius Europos populiariosios muzikos talentus. Beje, pirmadienį jiems buvo skirta speciali LRT OPUS radijo laida „Vardai ir garsai“ - ją galima išgirsti čia.

„5K HD“ (Austrija)

„Avangardinės popmuzikos“ (kad ir kaip keistai tai skambėtų) grupe vadinama „5K HD“ Austrijoje susibūrė prieš trejus metus. Visi jos nariai jau iki tol buvo žinomi šios šalies scenoje – tai keturi grupės „Kompost 3“ muzikantai iš vokalistė Mira Lu Kovacs iš grupės „Schmieds Puls“.

Improvizacijų kupina, džiazą, fanką, roką ir elektroninę muziką derinanti grupės kūryba greitai pelnė Europos festivalių dėmesį. Beje, pernai „5K HD“ koncertavo ir Vilniuje, festivalyje „Loftas Fest“. Šįmet grupė išleido antrąjį albumą „High Performer“, kuriame kritikuoja šiuolaikinį, godumo ir pašėlusio tempo kupiną gyvenimo būdą.

Anna Leone (Švedija)

Dainininkės ir kūrėjos Annos Leone muzikoje juntama ryški folko ir tokių žinomų įvairių laikotarpių artistų kaip Bobas Dylanas, „Bon Iver“, „Simon & Garfunkel”, Laura Marling įtaka.

2018-aisiais atlikėja išleido debiutinį minialbumą „Wandered Away“, prodiusuotą „Grammy“ apdovanojimui nominuoto Bryano Wilsono. Šįmet ji taip pat pasirodė talentų festivalyje „Eurosonic“, kur atkreipė ne vieno įtakingo Europos muzikos verslo atstovo dėmesį – ir kone akimirksniu sulaukė kvietimų koncertuoti užsienyje.

Au/Ra (Vokietija)

Viena geriausiai žinomų pretendenčių į „Music Moves Europe Talent Awards“ apdovanojimą yra pristatoma kaip atlikėja iš Vokietijos, nors gimė Ispanijoje, o užaugo Antigvoje. Tiesa, ji išties turi vokiečių kraujo, o jos tėvas – žinomas šios šalies muzikos prodiuseris.

Kai 2016 metais Au/Ra (tikrasis vardas – Jamie Lou Stenzel) išleido pirmąsias dainas „Kicks“ ir „Concrete Jungle“, jai tebuvo keturiolika. Po metų ji pasirodė svarbiame JAV festivalyje SWSW, o į jos solinius pasirodymus Londone, Niujorke ir Los Andžele buvo išgraibstyti visi bilietai. Šiltai skambanti elektroninė popmuzika, kurią atlieka Au/Ra, akimirksniu tapo sensacija – būdama vos septyniolikos, atlikėja jau yra išleidusi per dešimt populiarių dainų. Naujausias kūrinys „Ghost“, įrašytas žaidimo „Death Stranding“ garso takeliui kartu su garsiu elektroninės muzikos prodiuseriu Alanu Walkeriu, pasirodė prieš porą savaičių.

„Beast In Black“ (Suomija)

Ši grupė – įrodymas, kad apdovanojimai aprėpia įvairius muzikos žanrus. „Beast In Black“ groja galingą „power“ metalo muziką ir jau išleido du didelės sėkmės sulaukusius albumus.

Grupę prieš ketverius metus įkūrė buvęs kolektyvo „Battle Beast“ narys Antonas Kabanenas. Į „Beast In Black“ jis surinko muzikantus, anksčiau grojusius kitose grupėse – „Wardrum“, „Wisdom“, U.D.O. ir „Thunderstone“. Jau debiutinis grupės albumas „Berserker“, pasirodęs 2017 metų rudenį, pelnė jai sunkiosios muzikos gerbėjų dėmesį. Šių metų pradžioje pasirodė antrasis grupės albumas „From Hell With Love“, sulaukęs atgarsio ir už Atlanto. Kitais metais šie suomiai, įkvėpti metalo legendų „Judas Priest“ ir „Black Sabbath“ kūrybos, surengs pirmąjį savo koncertų turą Šiaurės Amerikoje.

Charlotte Adigery (Belgija)

Belgijos dainininkė Ch. Adigery kuria modernią, provokuojančią popmuziką su stipriu elektronikos prieskoniu. Jos įvaizdis – ekstravagantiškas, vaizdo klipai – verčiantys iš nuostabos kilstelėti antakį, o dainavimo maniera – seksuali ir neįprasta.

Kol kas du minialbumus išleidusios dainininkės kūryba jau atkreipė garsios Belgijos grupės „Soulwax“ dėmesį – jos įkurta leidyla „DeeWee“ leidžia Charlotte įrašus. Eklektiška muzika, kurioje susipina senų sintezatorių garsai ir mobiliuoju telefonu įrašytas balsas – Charlotte išties yra viena tų atlikėjų, kurias sunku su kuo nors palyginti.

Flohio (Didžioji Britanija)

Iš Nigerijos kilusi, Pietų Londone gyvenanti reperė Flohio vadinama viena ryškiausių kylančių britų „grime“ žanro žvaigždžių.

Jos kūrinys „Watchout“ sulaukė įtakingo muzikinio portalo „Pitchfork“ pagyrų, jau pirmąjį atlikėjos minialbumą kritikai pavadino svarbiu, žanrų rėmus laužančiu jaunos kartos balsu. Britų kritikų paskelbtame ryškiausių kylančių šių metų talentų sąraše „Sound Of 2019“ puikuojasi Flohio vardas, o tarp jau panorusių su ja įrašyti dainų yra britų repo žvaigždės „The Streets“ ir vokiečių elektroninės šokių muzikos dievukai „Modeselektor“.

„Fontaines D.C.“ (Airija)

Viena ryškiausių per pastaruosius porą metų iškilusių Europos grupių yra šie airiai, įkvėpti postpanko ir krautroko žanrų.

Jau pirmasis grupės albumas „Dogrel“, išleistas šių metų balandį, pakilo į devintąją vietą Didžiosios Britanijos populiariausiųjų sąraše. Netrukus jis buvo nominuotas ir prestižiniam „Mercury Prize“ apdovanojimui, muzikos specialistų skiriamam už geriausią metų britų ir airių albumą (kovoje dėl jo „Fontaines D.C.“ nusileido atlikėjui Dave‘ui). Rupi, purvina ir kompromisų nepripažįstanti grupės muzika jau prasiskynė kelią į populiariausių britų radijo stočių grojaraščius, o į „Fontaines D.C.“ koncertus JAV (kartu su britų grupe „Idles“) buvo išpirkti visi bilietai.

Girl in red (Norvegija)

Girl in red – dvidešimtmetės norvegų atlikėjos Marie Ulven slapyvardis. Paauglystėje pradėjusi savo miegamajame kurti dainas, savo jėgomis išmokusi groti pianinu ir gitara, ši atlikėja kuria švelnią muziką su nuoširdžiais ir jaudinančiais tekstais.

Psichinė sveikata, klausimai apie seksualumą, paauglystės kompleksai – visa tai atsispindi Girl in red dainose, tokiose kaip „Girls“, „Summer Depression“ ir „I‘ll Die Anyway“. Pati dainininkė, neslepianti savo homoseksualios orientacijos, sako, kad visi dainų tekstai atspindi jos pačios išgyvenimus. Gal todėl jos nuoširdžios ir sąžiningos dainos yra itin patrauklios bendraamžiams – dauguma Girl in red klausytojų yra jauni žmonės. Du minialbumus išleidusi atlikėja kitais metais ketina išleisti pirmąjį pilnos trukmės albumą.

„Harmed“ (Vengrija)

2017-aisiais Budapešte susibūrusi grupė „Harmed“ groja aštrią ir trankią „metalcore“ žanro muziką, jau sulaukusią gerbėjų dėmesio toli už gimtosios Vengrijos ribų.

„Mūsų tikslas buvo pakelti sunkią, tamsią ir įtraukiančią muziką į naują lygmenį“, - ambicijų neslepia šie keturi muzikantai. Jau pirmasis minialbumas „Day One“ parodė, kad tai nėra tušti žodžiai – kritikai giria neįprastus grupės kūrinių tekstus ir virtuozišką muzikalumą. Grupės kūriniai „Spotify“ platformoje jau išklausyti daugiau nei pusę milijono kartų – ir tai tik pradžia.

Hugo Helmigas (Danija)

Šis jaunas popmuzikos atlikėjas rašo įsimenančias dainas, kurios jums galbūt šiek tiek primins garsių atlikėjų Edo Sheerano, Jameso Bay ar Johno Mayerio kūrybą.

Muzikalioje šeimoje gimęs vaikinas sėkmės sulaukė jau pirmuoju savo kūriniu „Please Don‘t Lie“, išleistu 2017 metais. Šių metų kovą pasirodė jo debiutinis albumas. Neseniai Hugo sukako 21-eri, tačiau jis pats savęs dar nelaiko suaugusiu. Todėl ir albume „Juvenile“ perteikia jauno žmogaus, kuris auga, mokosi ir renkasi savo kelią gyvenime, jausmus ir viltis. Hugo atliekama muzika, kuria kasdien susižavi vis daugiau gerbėjų, yra jo gyvenimo atspindys.

Kimberose (Prancūzija)

Kimberly Kitson Mills (tikrasis šios atlikėjos vardas) gyvena Prancūzijoje, tačiau jos gyslomis teka kelių kraštų kraujas. Dainininkės tėvas – britas, o mama – afrikietė, į Prancūziją emigravusi iš Ganos.

Kimberose tėvas šeimą paliko, kai mergaitei tebuvo dveji. Pati atlikėja neslepia, kad augimas be tėvo paliko antspaudą jos kūryboje – apie tai yra viena populiariausių jos dainų „George“. Muzika? Intymi, melancholiška, kartais skausminga, persmelkta džiazo ir bliuzo įtakomis. Kimberose balsas ir dainavimo maniera neretai lyginama su džiazo ikonų Billie Holiday ar Ninos Simone, taip pat – su amžinatilsį popžvaigždės Amy Winehouse.

„Meduza“ (Italija)

Bene populiariausia grupė šiame pretendentų sąraše. „Meduza“ – tai italų šokių muzikos prodiuseriai Luca de Gregorio, Mattia Vitale and Simone Giani, 2019-aisiais išgarsėję hitu „Piece Of Your Heart“.

Ši visos Europos šokių aikšteles užkariavusi daina, įrašyta su britų prodiuserių komanda „Goodboys“, šių metų pradžioje pasiekė antrąją vietą Didžiosios Britanijos populiariausių hitų dešimtuke, pasiekė dešimtuką Australijoje, Danijoje, Vokietijoje, Airijoje ir kitose šalyse.

„Meduza“ jau pakviesti į vieną svarbiausių šokių muzikos festivalių „Amsterdam Dance Event“, o rudenį savo triumfo žygį pratęsė nauju hitu „Lose Control“ – ši su britų vokaliste Becky Hill įrašyta daina labai populiari ir Lietuvoje.

Naaz (Nyderlandai)

Nyderlanduose ši atlikėja – jau gerai žinoma žvaigždė, kuri dabar pamažu skinasi kelią į tarptautinę rinką. Kurdų šeimoje gimusi Naaz turėjo įveikti savo artimųjų pasipriešinimą – šie nenorėjo, kad mergina rinktųsi muzikantės karjerą.

Tačiau pati dainas kurianti, atliekanti ir namų studijoje įrašanti eklektiškos popmuzikos atlikėja sugebėjo tėvams įrodyti, kad muzika – jos pašaukimas. Jau debiutinis minialbumas „Bits Of Naaz“ jai pelnė pripažinimą – Naaz jau pelnė du Nyderlandų muzikos apdovanojimus, buvo nominuota MTV Europos apdovanojimui kaip geriausia šios šalies atlikėja. Negana to, ši 21-erių artistė jau „apšildė“ garsių atlikėjų Jessie J ir „Arcade Fire“ koncertus – ir ne tik Olandijoje. Išskirtinis balsas ir įdomios aranžuotės – Naaz muzika dėmesį patraukia akimirksniu.

Perfect Son (Lenkija)

Intelektualią ir spalvingą popmuziką su alternatyvos priemaišomis atliekantis Perfect Son – atlikėjas, kaimynų šalyje jau žinomas iš savo ankstesnio projekto, kuriame prisistatė slapyvardžiu Coldair.

Būtent tada jo pasirodymas JAV festivalyje SWSW sudomino garsų alternatyvios muzikos populiarintoją – legendinės amerikiečių įrašų leidyklos „Sub Pop“, išgarsinusios „Nirvana“ ir kitus žinomus atlikėjus, įkūrėją Jonathaną Ponemaną. Tobiaszas Bilinskis (tikrasis Perfect Son vardas) tapo pirmuoju Lenkijos atlikėju, kurį ši leidykla priglaudė po savo sparnu. Rezultatas – šįmet išleistas debiutinis Perfect Son albumas „Cast“, jau sulaukęs puikių vertinimų ir Vakarų muzikinėje žiniasklaidoje.

Pongo (Portugalija)

Iš Afrikos kilusi Portugalijos atlikėja Pongo į Europos sceną neša Angoloje gimusį kuduro muzikos stilių, maišydama jį su pop, „dancehall“ ir elektroninės šokių muzikos ritmais.

Angoloje gimusi, tačiau Lisabonoje augusi moteris 2008-aisiais debiutavo su grupe „Buraka Som Sistema“, su kuria įrašyta daina „Kalemba (Wegue Wegue)“ tapo dideliu hitu. Kūrinys buvo toks sėkmingas, kad komplimentus jam žėrė ir britų elektroninės popmuzikos žvaigždės „Hot Chip“, ir Kolumbijos superžvaigždė Shakira.

Vėliau Pongo kuriam laikui dingo iš akiračio, tačiau šįmet grįžo su debiutiniu soliniu albumu „Baia“, kuriame skambanti ritminga, gundanti, melodinga muzika sulaukė klausytojų dėmesio daugelyje Europos šalių, nuo Prancūzijos iki Graikijos.

„Tribade“ (Ispanija)

Repuojančių merginų grupė iš Barselonos, savo šalyje jau sulaukusi didelio populiarumo, siekia tikslo – repo tekstais aštriai kalbėti apie socialines problemas.

Jos kūriniuose juntamas stiprus feminizmo akcentas – „Tribade“ narės kalba apie moterims tenkančius iššūkius pasaulyje, kuriame dominuoja vyrai. Bet taip pat ir apie LGBT žmonių problemas, diskriminaciją, kovą prieš rasizmą ir ksenofobiją, skurdą.

Visa tai sumaišoma su užkrečiančiais rumbos, flamenko, soulo ir „reggaeton“ žanrų elementais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt