Naujienų srautas

Muzika2019.11.09 18:43

Nuo Vilniaus iki Berlyno nuvilnijo Laisvės banga: skambėjo muzika, kuri griovė sienas

galerijoje – koncerto akimirkos
LRT.lt 2019.11.09 18:43

Berlyno sienos griūties trisdešimtmečio proga Vilniaus Lukiškių aikštėje šeštadienio vakarą įvyko įspūdingas LRT kartu su partneriais surengtas nemokamas koncertas „Laisvės banga: nuo Vilniaus iki Berlyno“, kuriame – ne tik gigantiška, sieną primenanti scena, bet ir ant jos pasirodę, sunkmečiu Lietuvą į laisvę savo muzika vedę scenos grandai.

Lukiškių aikštėje skambėjo muzika, kuri griovė sienas tarp valstybių ir žmonių. Įspūdingoje scenoje koncertavo Algirdas Kaušpėdas („Antis“), Saulius Urbonavičius-Samas (BIX), Nėrius Pečiūra-Atsuktuvas („Už tėvynę“), Šarūnas Mačiulis („Poliarizuoti stiklai“), Rimantas Giedraitis („Kardiofonas“), Jeronimas Milius, Bjelle, „Skamp“, „Lemon Joy“, „Happyendless“ ir kiti.

Anot LRT projektų vadovės Justinos Vaitkevičiūtės, muzikinę programą rengdami renginio organizatoriai siekė, kad koncertas pritrauktų kuo įvairesnę auditoriją: „Organizatoriai norėjo, kad koncerte skambėtų tų laikų muzika ir scenoje pasirodytų su tuometiniu laisvės judėjimu susiję atlikėjai. Tiems žiūrovams, kurie Sąjūdžio laikų nepamena, skambės šių dienų atlikėjų muzika.“

Jau prieš keletą dienų Lukiškių aikštėje išdygo daugiau kaip 60 metrų ilgio gigantišką sieną simbolizuojanti projekcija. Koncerto „Laisvės banga: nuo Vilniaus iki Berlyno“ režisierius Dalius Abaris portalui LRT.lt sakė, jog koncerto metu žiūrovai ant sienos galės išvysti įspūdingas vizualizacijas, o kartkartėmis ji taps permatoma.

„Berlyno sieną, arba, galime sakyti, militaristinę sieną simbolizuojančios projekcijos keisis: koncerto metu žiūrovai ant įrengtos sienos galės išvysti įvairias vizualizacijas, o kartais siena taps tarsi permatoma ir simbolizuos buvimą be sienų“, – apie sienos koncepciją pasakoja D. Abaris.

Tūkstančiai į Lukiškių aikštę susirinkusių žiūrovų pusantros valandos mėgavosi koncertu, kuris nudžiugino ne tik laiko patikrinta muzika, bet ir vizualiniais sprendimais.

Scena su ekranais priminė išties, kaip ir žadėjo koncerto rengėjai, priminė didžiulę sieną, ant kurios buvo rodomi atlikėjai, archyviniai kadrai, vaizdo klipų ištraukos ir pokalbiai su pašnekovais, prisimenančiais 1989-ųjų įvykius.

Koncertą pradėjo fragmentas iš legendinės britų grupės „Pink Floyd“ opuso „The Wall“ („Siena“) - kartu su prie didžėjaus pulto stojusiu Viktoru Diawara jį sugrojo violončelininkas Pijus Mašanauskas.

Grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas Lukiškių aikštėje sudainavo „Anties“ hito „Kažkas atsitiko“ naują versiją su specialiai pakeistais žodžiais ir užuomina į Michailą Gorbačiovą: „Ne tau, Michailai, mėlynas dangus“. Beje, A. Kaušpėdas ir vainikavo koncertą – su vėlesnių laikų „Anties“ daina „Debesys“.

Roko veteranai „Bix“ prisiminė vieną žymiausių savo kūrinių „Tarp Europos ir Honkongo“, Nėrius Pečiūra – pankišką šlagerį „Lietuva tai jėga“, „Poliarizuotų stiklų“ lyderis Šarūnas Mačiulis – nemirtingąją dainą „Medžiai be lapų“.

Kai kurių atlikėjų dainas perėmė jaunesni kolegos – Jeronimas Milius „pavadavo“ buvusį „Katedros“ vokalistą Povilą Meškėlą ir sudainavo „Mes jėga“, išsiskirsčiusios grupės „Hiperbolė“ dainą „Pamiršk mane“ atliko grupė „Lemon Joy“, „Foje“ dainą „Kitoks pasaulis“ sudainavo Raminta Naujanytė-Bjelle.

Susirinkusi minia išgirdo ir jau iškeliavusio Vytauto Kernagio balsą – dainą „Kancaras (Žemutinių pilių šventė)“, panaudodamas seną įrašą, savaip sugrojo elektroninės muzikos duetas „Happyendless“.

Vienu didžiausių vakaro netikėtumų tapo po ilgos pertraukos į sceną sugrįžęs grupės „Kardiofonas“ lyderis Rimantas Giedraitis. Koncerte jis atliko šią vasarą po net 31 metų pertraukos išleistą „Kardiofono“ dainą „Šokiai parke“.

Lukiškių aikštėje vykęs koncertas – ne vienintelė proga prisiminti Europos istoriją ir pagerbti šalių pastangas išsivaduoti. Lapkričio 19 d. prasidės interaktyvių paskaitų ciklas. Pirmojoje Kaune vyksiančioje paskaitoje apie Lietuvos žingsnius išsivadavimo link diskutuos istorikas Norbertas Černiauskas, žurnalistas ir dokumentinių filmų kūrėjas Rimas Bružas.

Kadangi paskaita bus transliuojama LRT.lt portale, joje dalyvauti negalintys asmenys galės stebėti ją tiesiogiai ir uždavinėti klausimus paskaitos dalyviams.

„Laisvės banga“ simbolizuoja devintojo dešimtmečio pabaigos išsilaisvinimo iš priespaudos judėjimą, nuvilnijusį per visą Europą. Lietuva buvo svarbi šios laisvės idėjos dalis ir būtent mūsų šalies pavyzdys tapo įkvepiančia sėkmės istorija. LRT kviečia prisiminti laisvėn vedusius įvykius ir asmenybes. Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais iš JAV ambasados. Koncerto organizavimo partneriai taip pat yra Vokietijos ambasada ir Vilniaus savivaldybė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi