Naujienų srautas

Muzika2019.11.04 21:38

Sarah Brightman surengė koncertą Kaune: lietuviai scenoje, garsūs kūriniai ir suknelių šou

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.11.04 21:38

Nauja savaitė prasidėjo puikiai britų dainininkės Sarah Brightman gerbėjams Lietuvoje – pirmadienio vakarą ji surengė koncertą „Žalgirio“ arenoje.

Populiariausiu sopranu pasaulyje vadinama britė, kurios įrašai parduoti keliasdešimties milijonų egzempliorių tiražu, scenoje spindi jau kelis dešimtmečius.

Nuo „disco“ muzikos ir miuziklų karjerą pradėjusi Sarah nuo devintojo dešimtmečio pabaigos keliauja po pasaulį ir leidžia albumus, kuriuose atlieka ir klasikos, ir popmuzikos kūrinius.

Ši formulė jai atnešė didelę sėkmę – S. Brightman dainavo dviejose olimpinėse žaidynėse, atliko kūrinius duetu su Jose Carreru, Andrea Bocelli ir kitomis ryškiausiomis pasaulio žvaigždėmis, jos muzikos klausosi gerbėjai visame pasaulyje – nuo Azijos iki Pietų Amerikos.

Hitų „Question Of Honour“, „Time To Say Goodbye“ ir daugybės kitų įsimintinų dainų atlikėja pirmą sykį Lietuvoje lankėsi prieš 15 metų – tąkart koncertavo Vilniuje.

Vėliau ji du kartus dainavo Kaune – pastarąjį kartą prieš dvejus metus, kai pristatė specialią kalėdinę programą su grupe „Gregorian“.

Šįkart S. Brightman į Lietuvą atvyko, pristatydama prieš metus išleistą naujausią albumą „Hymn“, įrašytą su ilgamečiu kūrybiniu partneriu, buvusiu širdies draugu, vokiečių prodiuseriu Franku Petersonu.

Albumą, kaip LRT.lt prieš koncertą sakė pati dainininkė, įkvėpė jos nepavykęs kosminis nuotykis – prieš septynerius metus ji ketino skristi į Tarptautinę kosminę stotį, pradėjo treniruočių procesą, bet galiausiai šio sumanymo atsisakė dėl kiek neaiškių priežasčių.

„Aš stengiausi ir pasiruošimas man puikiai sekėsi. Tikrai buvau nusivylusi.

Mano prodiuseris pasakė – Sarah, tu patyrei įdomių dalykų, kurių dauguma žmonių niekada nepatirs. Ką norėtum su ta patirtimi nuveikti meno srityje. Pagalvojau – noriu sukurti muzikinę programą, kurioje apie tai kalbėčiau be liūdesio, bet pakiliai. Jis pasakė – gerai, pamąstykime apie tai. Pradėjome rinkti repertuarą ir dirbti su chorais. Taip pamažu atsirado albumas „Hymn“.

Tai nebūtinai yra dvasingas albumas, bet tikrai norėjau šiais laikais, kai pasaulyje daug sutrikimo ir nusivylimo, įrašyti nuotaiką ir dvasią pakeliančias dainas, kurios įkvėptų. Toks yra ir šis koncertas.

Sukurti nuostabūs kostiumai, apšvietimas, man pritaria puikių dainininkų choras. Daug investuota į vaizdą, kruopščiai parinkti kūriniai. Manau, tai koncertas, kokio nusipelno mano publika“, - pasakojo Sarah.

Kaip ir kitose šalyse, su savo ritmo grupe keliaujanti S. Brightman kartu pasirodyti pakvietė vietinį orkestrą ir chorą. Lietuvoje šis vaidmuo teko Kauno miesto simfoniniam orkestrui ir chorui „Jaunystė“.

Pasiklausyti S. Brightman į „Žalgirio“ areną susirinko keli tūkstančiai žiūrovų – viršutinės arenos tribūnos liko uždengtos, parteris neatrodė pustuštis, bet buvo akivaizdu, kad į koncertą galėjo sutilpti kelis kartus daugiau publikos.

S. Brightman pasirodymas šįkart – be vaizdo ekranų, vaizdas kuriamas scenografijos elementais, apšvietimu ir sceniniais kostiumais. Sceną papuošė stilizuoti vargonai ir gigantiškos žvakės.

Lygiai aštuntą vakaro į sceną žengusi S. Brightman netrukus su žiūrovais jau sveikinosi lietuviškai – atmintinai išmoko kelis sakinius, kuriais sveikino publiką ir dėkojo, kad ši susirinko į koncertą.

Akį išsyk patraukė dainininkės suknelės – jų šiam koncertų turui sukurta net keliolika, bendradarbiaujant su garsiosios kompanijos „Swarovski“ juvelyrais.

Prie pat scenos užkulisiuose S. Brightman buvo įrengtas persirengimo kambarys – ir 59-erių atlikėja juo naudojosi dažnai.

Vien per pirmąją pasirodymo dalį Sarah sukneles ir galvos apdangalus pakeitė bent šešis sykius – kaip pastebėjo koncertą stebėjęs dainininkas Gytis Paškevičius, koncertas kartais primindavo madų šou, o žiūrovai stebėjosi, kad atlikėja kartais spėdavo nuo galvos iki kojų persirengti per keliasdešimt sekundžių.

Kad drabužiai tapo svarbia šou dalimi, neslėpė ir pati Sarah: „Tie kostiumai išties nuostabūs. Jie fantastiškai atspindi šviesą ir sukuria papildomą vizualinį efektą. Jie tikrai išskirtiniai ir prisideda prie dvasingos dainų atmosferos.“

Koncerto repertuaras S. Brightman gerbėjų neturėjo nustebinti – kaip jau yra pripratusi, britė nardė tarp klasikos arijų ar dainų iš miuziklų iki popmuzikos ir roko hitų. Pavyzdžiui, pirmojoje koncerto dalyje Sarah žiūrovus džiugino ir „Queen“ daina „Who Wants To Live Forever“, ir kūriniu iš Franzo Leharo operetės. „Mane jį atlikti įkvėpė tai, kaip šį kūrinį sudainavo Luciano Pavarotti“, - pasakojo Sarah.

Jau pirmojoje koncerto dalyje žiūrovai išvydo pirmąjį koncerto svečią – naujausiame Sarah albume su ją duetu kūrinį „Sogni“ įrašiusį prancūzų tenorą Vincent'ą Niclo, kuris lietuviams padainavo ir be pagrindinės vakaro žvaigždės, duodamas jai laiko persirengti.

Prancūzas į sceną sugrįžo ir antrojoje koncerto dalyje, kurioje lietuviai išgirdo ir dar vieną svečią – jauną rumunų kontratenorą, ne sykį su Sarah ir „Gregorian“ jau koncertavusį Narcį Ianau.

Koncerto pabaigai Sarah pasirinko „sunkiąją artileriją“ - kart su V. Niclo sudainuotą kūrinį iš miuziklo „Operos fantomas“ (kurį buvęs sutuoktinis Andrew Lloydas Webberis rašė specialiai jai), populiariąją dainą „Time To Say Goodbye“, „Ave Maria“, „Question Of Honour“.

Beje, „Time To Say Goodbye“ Sarah atliko kitaip nei įprasta. „Su Andrea Bocelli ją dainavau dramatišku operos stiliumi, bet šįkart nusprendžiau sudainuoti ją jaukiau ir paprasčiau. Šiek tiek pažįstu dainos autorių ir žinau, kaip jis šį kūrinį rašė“, - žaismingą užuominą į buvusį mylimąjį F. Petersoną mestelėjo Sarah ir uždainavo, sėdusi prie fortepijono.

Žiūrovai plojo ir džiaugėsi, o galvoje sukosi mintis, kad S. Brightman tikriausiai savo karjeroje jau niekuo ypatingai nenustebins, bet jai to turbūt ir nereikia.

Britė atrodo suradusi labai aiškią karjeros kryptį, nebesivelia į didelius eksperimentus, scenoje atrodo kur kas santūresnė nei prieš 15 metų, kai vilniečius stebino ir energingais šokio judesiais bei akrobatiniais triukais.

Jos koncertai šiandien – skirti solidžiai, kiek vyresnio amžiaus publikai (nors pati atlikėja tikino, kad į pasirodymus renkasi ir daug jaunų žmonių). Muzika tiems, kurie nori ramaus, subtilaus vakaro su neerzinančiu balsu ir gerai žinomomis melodijomis. S. Brightman pirmadienio vakarą tai ir davė – viename paskutinių pasaulinio koncertų turo, kuris po savaitės baigsis prestižinėje Londono salėje „Royal Albert Hall“, pasirodymų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą