Muzika

2019.11.03 22:24

MTV EMA ceremonijoje pakvipo politika: Ukrainos dainininkei – Rusijos apdovanojimas

LRT.lt 2019.11.03 22:24

Sekmadienio vakarą Ispanijos mieste Sevilijoje surengtas vienas svarbiausių metų popmuzikos renginių Europoje. Televizijos kanalas MTV jau 26-ąjį sykį pakvietė į savo Europos muzikos apdovanojimų ceremoniją (EMA), kurioje pagerbiami populiariausi šių dienų atlikėjai.

FIBES konferencijų ir parodų centre surengtoje šventei, kurią vesti patikėta meksikiečių kilmės JAV atlikėjai Becky G, pasirodymus ruošė keliolika žinomų atlikėjų – nuo dainininkės Halsey iki grupės „Green Day“.

Ceremonija pastaraisiais metais sulaukia vis daugiau melomanų kritikos – esą dėmesys joje vis dažniau skiriamas tik atlikėjams, labiausiai dominantiems paauglių auditoriją ir atliekantiems komerciškai sėkmingą muziką.

Nepaisant to, MTV kasmet surengia įspūdingą šou, o atlikėjai noriai jame dalyvauja, suprasdami, kad tai – puiki reklama jų įrašams ir koncertams.

Kelis sykius jo dalimi buvo ir lietuviai - kai praėjusiame dešimtmetyje MTV įkūrė kanalus Baltijos šalyse, EMA atsirado ir šio regiono muzikos apdovanojimas, kuris vėl dingo, MTV užsidarius Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Pelnyti MTV statulėlę yra spėję keli lietuviai - Jurga, Leonas Somovas ir Jazzu bei „Happyendless“.

Prieš ceremonijos pradžią atlikėjai pozavo ant raudonojo kilimo - čia bene daugiausiai dėmesio sulaukė net ne muzikantai, o Portugalijos futbolo superžvaigždė Cristiano Ronaldo, į šventę atvykęs su savo mylimąja, ispanų modeliu Georgina Rodriguez.

Sekmadienio vakaro ceremoniją pradėjo britų popžvaigždė Dua Lipa, pristačiusi naujutėlį, vos prieš kelias dienas išleistą kūrinį „Don't Start Now“. Dainininkė scenoje pasirodė su itin seksualiu, nedaug kūno dengiančiu kostiumėliu, jai talkino idealiai sinchroniškai judančios kelios dešimtys šokėjų.

Pasisveikinusi šou vedėja Becky G pasidžiaugė, kad šie metai yra itin geri moterims popmuzikoje: „Sugrįžo Taylor Swift, dominuoja Ariana Grande, išgarsėjo Billie Eilish“.

Beje, A. Grande buvo vakaro nominacijų lyderė – jos vardas įrašytas tarp pretendentų net septyniose apdovanojimų kategorijose. Į šešis apdovanojimus pretendavo atlikėjai Lil Nas X, Shawnas Mendesas ir B. Eilish.

Galiausiai A. Grande liko be apdovanojimų, o vakaro lyderiais tapo B. Eilish, Halsey ir Taylor Swift, pelniusios po dvi statulėles.

Vakarą tęsė kylanti švedų-britų žvaigždė Mabel – dainininkė, kuri, beje, yra garsios Švedijos atlikėjos Neneh Cherry dukra. Su šokėjais Mabel surengė energingą pasirodymą, kurio akcentu tapo gigantiškas telefono ragelis (daina vadinasi „Don't Call Me Up“ - „Neskambink“).

Becky G pastebėjus, kad Mabel yra gimusi Ispanijoje, publika suošė, bet dainininkės pasirodymas atrodė kiek nervingas ir neužtikrintas.

Po jo į sceną pakilusi JAV atlikėja Nicole Scherzinger paskelbė, kad Metų popmuzikos atlikėjos prizą pelnė amerikiečių dainininkė Halsey, beje, dar prieš transliacijos pradžią jau gavusi statulėlę už geriausią įvaizdį.

„Džiaugiuosi, kad kuriu popmuziką – laikotarpiu, kai ji yra ypatinga ir vienija tiek daug žanrų elementų“, - sakė Halsey.

Po pertraukėlės ceremoniją tęsė Niallas Horanas – populiariosios britų ir airių grupės „One Direction“ narys, į sceną žengęs su gitara, cypiant merginoms sudainavo vieną naujausių savo kūrinių „Nice To Meet Ya“.

Apdovanojimą už geriausią bendrą kūrinį įteikė olandų šokių muzikos žvaigždė Afrojackas ir modelis Georgina Rodriguez.

Šis prizas, galbūt ir kaip savotiškas nusilenkimas ceremoniją rengiančiai šaliai, įteiktas Ispanijos žvaigždei Rosaliai – už su Kolumbijos atlikėju J Balvinu įrašytą kūrinį „Con altura“.

Renginiui įsibėgėjus, atėjo metas padainuoti ir ceremonijos vedėjai Becky G. Seksualiai raitydamasi ant pakylos, apsupta puošniai pasidabinusių šokėjų, Becky atliko kūrinį kartu su dainininku Akonu – visa tai šiek tiek priminė karštą, spalvingą karnavalą Brazilijoje.

Kas triumfavo hiphopo kategorijoje, paskelbė olandų supermodelis Doetzen Kroes ir ispanų aktorė Paz Vega. Geriausios šio žanro atlikėjos titulą nuskynė JAV superžvaigždė Nicki Minaj – ji pati į Seviliją neužsuko, tačiau atsiuntė įrašytą kalbą.

Po jaunimo dievukų scenoje pasirodė veteranai – JAV roko grupė „Green Day“. Tiesa, jos pasirodymas vienoje centrinių Sevilijos aikščių buvo įrašytas iš anksto – ceremonijos išvakarėse grupė ten surengė koncertą, tūkstantinei miniai primindama, kad rokas yra gyvas ir niekur nesiruošia trauktis.

„Ši atlikėja keičia įvaizdį dažniau nei aš, ir ji – tikra „blogiukė“, - du apdovanojimus jau pelniusią Halsey pristatė Becky G.

Amerikietės pasirodymas išties pritrenkė – peršviečiama suknele pasipuošusi Halsey jį pradėjo, gulėdama pievoje tarp gėlių, tada šoko tarp butafornių žirgų. Netrukus užlipo ant vieno iš jų – vaizdo projekcijos sukūrė iliuziją, kad dainininkė kyla į arenos palubę. Judesiai irgi traukė žvilgsnius – energingai po sceną besiblaškanti Halsey atrodė lyg aktorė iš modernaus šokio spektaklio. Galiausiai moteris krito ant scenos, o dekoracijos užsiliepsnojo.

Į geriausių roko atlikėjų titulą pretendavo ir Lietuvoje šią vasarą koncertavę britai „The 1975” bei prieš porą metų Vilniuje groję amerikiečiai „Imagine Dragons“. Tačiau titulą nuskynė JAV veteranai „Green Day“ - tapo aišku, kad į Seviliją groti jie pakviesti tikrai neatsitiktinai.

Šiems pasakius padėkos kalbą, į sceną keliasdešimčiai sekundžių buvo išleisti įvairių šalių, kuriose MTV turi savo kanalus, geriausi atlikėjai. Čia neapsieita be skandalingo prieskonio, į kurį tikriausiai dėmesio neatkreips dėmesio vakariečiai, tačiau Rusijoje ir Ukrainoje apie jį tikrai bus kalbama.

Geriausia Rusijos atlikėja buvo paskelbta ir į sceną žengė Maruv – Ukrainos popžvaigždė, kuri šiais metais buvo išrinkta dalyvauti „Eurovizijoje“, tačiau atsisakė tai padaryti. Ukrainoje buvo skelbiama, kad Maruv nepanoro dėl „Eurovizijos“ atsisakyti koncertų Rusijoje, ji pati tada žiniasklaidai sakė, kad jos netenkino ir daugiau „eurovizinės“ sutarties sąlygų.

Ukraina tada pamėgino kelialapį į konkursą siūlyti keliems kitiems atlikėjams, bet jiems atsisakius, šįmet apskritai nedalyvavo „Eurovizijoje“. Panašu, kad Maruv pasirinko aiškiai – į sceną žengusi kaip Rusijos atlikėja, sugriovė iliuzijas, jog nenoras nutraukti ryšių su šios šalies pramogų verslu nebuvo pagrindinė jos atsisakymo dainuoti „Eurovizijoje“ priežastis.

Toliau scenoje – su muzikantų būriu pasirodymą, praturtintą stilingais apšvietimo efektais, paruošusi JAV dainininkė Ava Max. Įspūdis – jog gyvai jos balsas skamba kur kas prasčiau, nei įrašuose.

Keliems ryškiems atlikėjams neatvykus į Seviliją, jų laimėti apdovanojimai pristatyti trumpai ir paskubomis. Geriausia daina išrinktas Billie Eilish kūrinys „Bad Guy“, geriausiu atlikėju – Shawnas Mendesas, geriausiu elektroninės muzikos atlikėju – Martinas Garrixas.

Geriausio MTV serijos „World Stage“ (jame rodomi nufilmuoti koncertai) pasirodymu išrinktas britų grupės „Muse“ koncertas Ispanijos Bilbao mieste.

Kol kas karščiausios žiūrovų reakcijos šį vakarą sulaukė vietinė didvyrė – per porą metų didele popžvaigžde visoje Europoje tapusi dainininkė Rosalia. Ji surengė pasirodymą su šokėjais – raudonas apšvietimas, kėdės scenoje, vėduoklės, ugningas vokalas priminė flamenko barą. Tiesa, antroje pasirodymo dalyje pasigirdo elektroniniai ritmai – tada jau šokti iš visos širdies leidosi ir pati Rosalia.

Pirmąsyk apdovanojimų ceremonijos istorijoje įteiktas Roko ikonos apdovanojimus – jį už 25 metų nuopelnus roko muzikai atsiėmė buvęs britų grupės „Oasis“ vokalistas, neseniai antrąjį sėkmingą solinį albumą išleidęs Liamas Gallagheris. Kandumu ir atšiauriu elgesiu garsėjantis dainininkas liko ištikimas sau – dėkodamas tik burbtelėjo kelis žodžius.

Jaunimas minioje vėl atkuto, į sceną žengus Pietų Korėjos vaikinų grupei NCT 127. Pasaulį jau kelerius metus drebinant korėjiečių popmuzikos - „K-Pop“ - karštinei, MTV nusprendė atiduoti jai duoklę. Aštuonių korėjiečių pasirodymas tobulai atspindėjo žanro taisykles – saldi melodija ir idealiai surepetuoti šokio judesiai.

Paskelbus, kad geriausia nauja atlikėja išrinkta į ceremoniją neatvykusi amerikietė B. Eilish, į sceną dar sykį dainuoti kilo ceremonijos vedėja Becky G.

Šįkart – su dar ryškesniu ir karštesniu pasirodymu, nei pirmoje šou dalyje. Tikra ugnimi liepsnojanti scena, kaukėti šokėjai, podiumas, suspindęs neono spalvomis ir lazerių spinduliais – tai buvo lyg scena iš detektyvinio filmo su ryškiu erotikos prieskoniu.

Paskubomis paskelbus dar kelis laimėtojus (geriausiais koncertiniais atlikėjais išrinkti fenomenaliai populiarūs korėjiečiai BTS, geriausia alternatyvios muzikos atlikėja – britė FKA Twigs, geriausia „Push“ serijos atlikėja – Ava Max), atėjo metas bene svarbiausiam vakaro apdovanojimui – geriausio klipo.

Šios kategorijos laimėtoja tapo JAV superžvaigždė Taylor Swift – už kartu su dainininku Brendonu Urie nufilmuotą klipą „Me!“. Į ceremoniją ji neatvyko – dėkojo iš ekrano.

Vakarą vainikavo roko ikona L. Gallagheris – pasirodymu, kuriame sudainavo ir senąjį „Oasis“ hitą „Wonderwall“.

Minia priedainį traukė kartu, o galvoje ne vienam tikriausiai sukosi mintis – prieš dešimt metų išsiskirsčiusiems „Oasis“ jau tikrai metas sugrįžti. Net jei kol kas tai neatrodo labai realu.

MTV Europos muzikos apdovanojimų laimėtojai

Geriausia daina – Billie Eilish „Bad Guy“.

Geriausias vaizdo klipas – Taylor Swift su Brendonu Urie „Me!“.

Geriausias atlikėjas/-a – Shawnas Mendesas.

Geriausias naujokas/-ė – Billie Eilish.

Geriausias bendras kūrinys – Rosalia ir J Balvinas su El Guincho „Con altura“.

Geriausia pop grupė/atlikėjas/-a – Halsey.

Geriausia roko grupė/atlikėjas/-a - „Green Day“.

Geriausia elektroninės muzikos grupė/atlikėjas/-a – Martinas Garrixas.

Geriausia alternatyvios muzikos grupė/atlikėjas/-a – FKA Twigs.

Geriausia hiphopo grupė/atlikėjas/-a – Nicki Minaj.

Geriausia koncertinė grupė/atlikėjas/-a – BTS.

Geriausi gerbėjai – BTS.

Geriausias įvaizdis – Halsey.

Geriausia „Push“ grupė/atlikėjas/-a – Ava Max.

Geriausias „World Stage“ koncertas - „Muse“.

Roko ikona – Liamas Gallagheris.