Muzika

2019.10.16 15:09

Grupė „Okata“ pristato naują albumą, kuriame – net keturių užsienio šalių liaudies dainos

LRT.lt2019.10.16 15:09

Lietuvių liaudies dainas su elektronikos ir beatbox‘o motyvais jungianti grupė „Okata“ šiandien dalinasi savo antruoju albumu „Šiaurum Vėju“. Albume šį kartą skamba ne tik lietuvių, bet ir užsienio šalių liaudies dainos – grupės vokalistės dainavo net albaniškai.

„Šiaurum Vėju“ albume iš viso sutilpo aštuoni kūriniai. Jeigu pirmajame, 2018 metais pasirodžiusiame debiutiniame mini-albume „Noras“ elektroninį skambesį įgavo tik lietuviški kūriniai, antrajame albume grupė perdainavo ir Latvijos, Prancūzijos, Švedijos bei Albanijos liaudies dainas.

„Niekada nesakėme, jog „Okata“ bus tik apie lietuvių liaudies muziką, – teigia viena iš grupės vokalisčių Kotryna Stasikėlė. – Nuo pat pradžių stengėmės nestatyti savęs į jokius rėmus ir neapsibrėžti jokių ribų – nenorime savęs varžyti. Iki šiol vadovaujamės grupės pavadinimu („okata“ – žemaitiškas žodis, reiškiantis norą) ir kuriame tai, ko norisi patiems, kartu ieškant naujų spalvų, formulių ir idėjų.“

Kaip užsienietiškos dainos atrado kelią į „Okata“ kūrybą? „Visi labai mėgstame ir norime keliauti“ – sutartinai sako ketveriukė.

„Dirbdami su užsienio šalių liaudies kūriniais jautėme daug didesnę atsakomybę. Jie, kitaip nei lietuviški, nėra užkoduoti mūsų kraujyje, todėl teko daug domėtis kiekvienos šalies kultūra, istorija, prisijaukinti kalbą.

Nesinorėjo, kad būtų didelis tarimo ar atlikimo atotrūkis, tad nemažai konsultavomės ir su pažįstamais tų šalių gyventojais. Jaučiamės, lyg kažkokia prasme būtume ir patys apsilankę šalyse, kurių dainas atliekame,“ – pasakoja Justė Kraujelytė.

Kalbėdami apie patį „Šiaurum Vėju“ albumą, grupės nariai sutinka, jog jis savo skambesiu daug brandesnis ir tvirtesnis, nei pirmasis.

„Pirmasis albumas mums buvo lyg bandymas suprasti, ką mes galime, ką mokame ir kaip kuriame, – sako Kristina Mažeikaitė. – Tai buvo pirmieji mūsų grupės gyvavimo metai, tad dar nežinojome vienas kito galimybių. Šiandien mes vieni kitus pažįstam daug geriau, esame puikiai susidirbę, todėl antrasis mūsų albumas yra daug stipresnis visomis prasmėmis.“

Grupės narys ir beatbox‘o meistras Žygimantas Gudelis-GON pasakoja, jog lietuvių liaudies muzika visiems „Okata“ nariams yra kažkuo artima ir visus lydėjusi tam tikrais gyvenimo etapais.

„Visi esame užaugę su šia muzika – vienų šeimose nuolat skambėdavo liaudies dainos, kiti lankė chorus ar ansamblius. Man pačiam visą laiką norėjosi išbandyti liaudies dainų motyvus elektroninėje muzikoje ir supinti juos su modernumu. Smagu, kad dainas, kurias dainuodavo mūsų protėviai, „Okata“ formulė padarė aktualias ir prieinamas šių dienų jaunam žmogui.“

Albumo „Šiaurum Vėju“ pristatymo koncertas įvyks spalio 18 dieną VU Planetariume.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt