Muzika

2019.10.02 12:10

Mirė legendinis čekų dainininkas Karelas Gottas

papildyta
LRT.lt 2019.10.02 12:10

„Auksiniu balsu“ vadintas, vyresnei kartai puikiai žinomas čekų dainininkas Karelas Gottas mirė. Šią liūdną žinią Čekijos žiniasklaidai antradienio rytą patvirtino jo našlė Ivana.

Popmuzikos atlikėjas, kuriam buvo 80 metų, prieš dvi savaites viešai paskelbė, kad serga sunkia leukemijos forma ir yra nuolat prižiūrimas medikų.

Su sunkia liga dainininkas kovojo nuo 2016-ųjų.

Šimtus muzikos apdovanojimų pelnęs, už nuopelnus kultūrai gimtinėje ordinu apdovanotas K. Gottas net 42 kartus buvo išrinktas geriausiu savo šalies atlikėju.

Jo įrašai parduoti daugiau nei 100 milijonų egzempliorių tiražu, iš jų per 20 milijonų įrašų buvo parduota Vokietijoje. Per daugiau nei penkis dešimtmečius trukusią karjerą dainininkas išleido per šimtą albumų.

Dar septintojo dešimtmečio pradžioje išgarsėjęs K. Gottas 1968-aisiais dalyvavo „Eurovizijoje“, kur atstovavo Austrijai.

Vėliau jis ne tik leido milžiniško populiarumo sulaukusius albumus ir koncertavo, bet ir vaidino kino filmuose, o praėjusio amžiaus pabaigoje pasinėrė į tapybą.

Jaunystėje dailę studijuoti norėjęs, bet į aukštąją mokyklą nepriimtas Karelas įgijo elektriko specialybę.

Tačiau, dirbdamas pagal ją, neapleido muzikos – susidomėjo džiazu, šeštajame dešimtmetyje pradėjo dainuoti vokalistų konkursuose.

Nusprendęs tapti profesionaliu dainininku, Karelas studijavo operinį dainavimą Prahos konservatorijoje, tačiau galiausiai pasuko į populiariąją muziką ir 1962-aisiais išleido savo pirmąjį įrašą.

Jau 1963-aisiais jo daina „Oči sněhem zaváté“ tapo populiariausiu kūriniu tuometėje Čekoslovakijoje.

Po dvejų metų Prahoje K. Gottas atidarė savo teatrą, 1967-aisiais pasirašė sutartį su Vokietijos įrašų leidykla, o dar po metų surengė koncertų seriją Las Vegase.

Komunistinėje Čekoslovakijoje buvo kalbama, kad K. Gottui vietinė valdžia nedraudė koncertuoti Vakaruose, nes į gimtinę jis parveždavo kalnus valiutos.

Dainininkas garsėjo parama komunistiniam režimui – aštuntajame dešimtmetyje, kai buvo publikuota ją kritikuojanti chartija, viešai ne sykį pasisakė už valdžią.

Tai paskatino sovietinę leidyklą „Melodija“ leisti jo įrašus, kurie tuometėje Sovietų Sąjungoje buvo parduoti milžiniškais tiražais.

Ne tik komunistinių šalių bloke, bet ir Vokietijoje, Italijoje ir kitose šalyse didelės sėkmės sulaukęs K. Gottas dar 1990-aisiais surengė atsisveikinimo koncertų turą, tačiau po to sugrįžo į sceną.

Pavyzdžiui, 2000-aisiais jis koncertavo legendinėje Niujorko salėje „Carnegie Hall“, o 2008-aisiais įrašė kūrinį su garsiu vokiečių reperiu Bushido.

2015-aisiais dainininkui buvo diagnozuotas limfmazgių vėžys, bet po metų paskelbta, jog ligą pavyko įveikti.

Dainininkas turėjo keturias dukteris. Dvi - iš ankstesnių santykių, dvi - su žmona Ivana, kurią vedė 2008-aisiais. Vyriausiai dainininko dukrai - 46-eri, jauniausiai - 11 metų.