Muzika

2019.09.20 10:56

Latvis Elvijs Grafcovs iš grupės „Very Cool People“: lietuviai ir latviai turėtų daugiau bendradarbiauti

LRT.lt2019.09.20 10:56

Kai latvių grupės „Very Cool People“ lyderis Elvijs Grafcovs prabyla lietuviškai nuo scenos, galvoji, kad tiesiog yra išmokęs keletą frazių. Bet vėliau supranti, kad jis iš tiesų moka lietuvių kalbą. Ir dar garsiai išpažįsta simpatijas Lietuvai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Grojome jau ir Pietų Korėjoje, dabar daugiau norėtume – Lietuvoje“ – sako grupės „Very Cool People“ lyderis Elvijs, norintis, kad jų muziką išgirstų tie, kurie arčiausiai – Lietuvos publika.

Kalbėti lietuviškai Elvijs išmoko studijuodamas Lietuvoje – 2004-2006 metais. „Tuomet Latvijoje sklandė legendos apie Lietuvos džiazą – čia vyko daugiau džiazo festivalių, atrodo, grojo daugiau džiazuojančių muzikantų, ir apskritai, atvažiuoti ir mokytis Lietuvoje buvo nuotykis ir iššūkis, ir aš jį priėmiau.

Žinojau, kad kai kurie latviai – Alexander Raichenok, Andrj Orlov, Maija Vidovska, Baiba Skurstene – studijavo džiazą ir populiariąją muziką Vilniaus kolegijoje, pas mus tokių studijų nebuvo, taigi, atvykau ir aš“, – sako muzikantas. Elvijs pasakoja, kad po dvejų metų Vilniuje jis tęsė studijas Danijoje, vėliau – Ispanijoje.

Anot jo, apie Lietuvą ir lietuvius galima atsiliepti tik gerai. Jį visur ir visada draugiškai sutiko, padėjo. „Lietuviai kaip tikri „braliukai“. Besimokydamas sutikau nerealių muzikantų – Domą ir Marių Aleksas, Giedrę Kilčiauskienę, Paulių Volkovą, Mantą Zigmantą – atmosfera buvo fantastinė. Kolegijoje manęs juokais vis klausdavo – kur geriau – Rygoje ar Vilniuje?“ – juokiasi muzikantas.

Didelę koncertinę patirtį turinčios ir šešis albumus išleidusios grupės „Very Cool People“ muzikoje pinasi fanko, soulo, džiazo, roko ir hip hopo skambesiai. Grupė groja taip, kad žmonės, išgirdę jų muziką, norėtų šokti. Paskutiniu metu „Very Cool People“ į Lietuvą koncertuoti atvažiuoja porą kartų per metus – grojo festivaliuose „Šiauliai Jazz“, „Mama Jazz“, „Bliuzo naktys“.

Platformų „Youtube“ ir „Spotify“ statistika rodo, kad lietuviai klausosi jų muzikos, tačiau muzikantas svajoja apie dar glaudesnį muzikinį bendradarbiavimą, dažnesnius koncertus Lietuvoje.

„Gamta ir klimatas Lietuvoje toks pat kaip mūsų šalyje, bet aš visad juokauju, kad Lietuvoje visad šilčiau ir daugiau saulės, juk čia labiau pietūs, taigi, panašiai, kaip Ispanijoje. Man atrodo, kad Lietuvoje žmonės šiek tiek atviresni ir lengviau bendraujantys nei Latvijoje. Mūsų šalyje ilgiau užtruksi, kol tapsi draugu“, – paklaustas apie šalių skirtingumus atsako Elvijs.

„Mūsų šalyje yra muzikos grupių, kurios groja jau daug metų – Brainstorm, Instrumenti, Astro n'Out, Very Cool People, Funk Therapy. Lietuvoje matau trumpesnių projektų tendenciją – susiburia labai gerų muzikantų grupė, kartu pagroja keletą metų (1-8 metus) ir vėliau kuria kitus projektus.

Man toks įspūdis, kad jūsų šalyje populiaresni atlikėjai. Dar įdomi tendencija – jūsų šalyje atlikėjai rengia areninius turus. Latvijoje mes apskritai turime mažiau arenų ir tik pora atlikėjų gali surinkti pilnas arenas“ – sako Elvijs.

Kalbėdamas apie muzikines Latvijos ir Lietuvos scenas, muzikantas mato daug panašumų. „Man atrodo, kad šiuo metu ir Lietuvos, ir Latvijos muzikinės scenos yra kaip niekada stiprios visuose žanruose.

Ir Lietuva, ir Latvija turi gerų muzikantų, gerų grupių, festivalių, muzikos industrijos žmonių, manau, kad turėtume daugiau bendradarbiauti, kartu taptume didesne galia, labiau galėtume su kitais konkuruoti“, – mano grupės „Very Cool People“ lyderis.

Prakalbus apie bendradarbiavimą, kalba pasisuka apie prieš trisdešimt metų vykusį ir Baltijos šalis suvienijusį Baltijos kelią. Ar pats Elvijs jį atsimena? „Buvau vaikas, stovėjome su mama, močiute, kaimynais Garciems paplūdimy. Pamenu daug žmonių, visi draugiški, o žmonių paplūdimyje tiek, kiek tik akys gali matyti“ – prisiminimais dalijasi latvis.

Elvijs su grupe „Very Cool people“ į Lietuvą atvyksta spalio 12 dieną, koncertuos klube „Tamsta“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt