Muzika

2019.09.13 22:31

Vilniuje prasidėjo festivalis „Loftas Fest“: nemokami koncertai, muzikos atradimai ir ryškūs vardai iš užsienio

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.09.13 22:31

Penktadienio vakarą sostinės menų fabrike „Loftas“ prasidėjo „Loftas Fest“ – muzikos ir menų festivalis, publikai pristatantis alternatyvios, elektroninės, roko muzikos atlikėjus iš Lietuvos ir užsienio.

Aštuntus metus surengtame festivalyje, kuris vyks iki sekmadienio ryto, galima išgirsti apie 60 grupių ir atlikėjų iš keliolikos šalių.

Įdomu tai, kad didžiąją dalį koncertų, vykstančių net septyniose scenose po atviru dangumi ir „Lofto“ viduje, galima išgirsti nemokamai.

Kainuoja tik po vidurnakčio prasidedantys pasirodymai pagrindinėje festivalio scenoje, kurioje groja ryškiausios šių metų festivalio žvaigždės.

Anot festivalio sumanytojo, „Lofto“ šeimininko Viktoro Diawaros, rengti nemokamus koncertus padeda partnerių parama ir dalyvavimas tarptautinėse muzikos mainų programose – tokiose kaip „Europavox“, kurios pavadinimas duotas ir vienai festivalio scenų.

Be to, į „Loftas Fest“ abi dienas įsilieja kitas Vilniuje vykstantis festivalis „What‘s Next In Music?“, taip pat dalyvaujantis tarptautinėse mainų programose ir suteikiantis galimybę nemokamai pamatyti daug atlikėjų iš užsienio.

„Tai įdomi tema, nes, viena vertus, nemokami koncertai galbūt kiek lepina publiką. Kita vertus, tai – proga Lietuvos žiūrovams susipažinti su atlikėjais, kurie gal vėliau sugrįš į „Loftą“ ir tada publika jau norės pirkti bilietus į jų pasirodymus“, - pasakojo V. Diawara.

Didžiulė buvusio fabriko „Elfa“ teritorija virto pramogų vieta, kurioje galima linksmintis ir su vaikais – čia yra ir jiems skirtų atrakcionų, taip pat – maisto vagonėlių.

Rengėjai ragino nebijoti vėsaus oro ir ateiti pasiklausyti atlikėjų arba apžiūrėti meno kūrinių. Buvusio fabriko sienos jau ne pirmus metus yra virtusios urbanistine meno galerija po atviru dangumi, kurią šįmet papildė dar devyni Lietuvos ir užsienio kūrėjų darbai.

„Kadaise festivalis vykdavo pavasario pabaigoje, tada – vasarą. Ankstyvas ruduo – metas, kuris pasiteisino, ruošiamės festivalį tokiu metu rengti ir toliau. Iš pradžių publikai gal buvo keista, kad festivalis vyksta ne kur nors prie ežero.

Gal todėl vasara ir nėra tinkamas metas jam – tada visus traukia į gamtą. Tačiau ruduo – labai tinkamas metas, kai mieste padaugėja ir studentų“, - svarstė V. Diawara.

Festivalio istorija neapsiėjo ir be skandalų – prieš kelerius metus savo pasirodymą po vos pusantros minutės dėl techninių problemų nutraukė ryškiausia tų metų žvaigždė, prancūzų elektroninės muzikos kūrėjas Gesaffesltein.

Prieš porą metų festivalio vos nenutraukė triukšmo neapsikentusių kaimynų iškviesta policija – tada dalį pasirodymų iš lauko „Loftas Fest“ perkėlė į vidų.

V. Diawara sakė, kad šie nesutarimai jau išspręsti, į aplinkinių gyventojų pastabas atsižvelgta, tačiau pastebėjo, kad porą vakarų per metus galima ir patriukšmauti, tad į festivalį reikėtų žiūrėti geranoriškai.

Ankstesniais metais „Loftas Fest“ Lietuvos publikai suteikė galimybių išgirsti ne vieną žvaigždę iš užsienio – britus „Young Fathers“ ir „Daughter“, amerikiečius Kelis ir „Hercules & The Love Affair” bei daug kitų žinomų vardų.

Šįmet, anot Viktoro, programa – gal net stipriausia per visą festivalio istoriją. Pagrindinės festivalio penktadienio nakties žvaigždės – Vokietijos elektroninės muzikos veteranai „Modeselektor“, Vakarų festivaliuose priviliojantys didžiules minias, ir jų bendraminčiai, Lietuvos „liūdnos elektronikos“ žvaigždės „Solo Ansamblis“.

„Groti prieš „Modeselektor“ smagu, nes ši grupė mus nemenkai įkvėpė“, - neslėpė „Solo Ansamblio“ narys Jonas Šarkus.

„Svarbu pasakyti, kad abi grupės yra vienodai svarbios, nėra taip, kad viena – pagrindinė, kita „apšildanti“.

Taip pat bus ir šeštadienio naktį, kai į sceną kils viena įdomiausių jaunųjų britų roko grupių „Shame“, garsėjanti gaivališkais koncertais, o prieš ją – lietuviai „ba.“. Beje, groję visuose iki šiol vykusiuose „Loftas Fest“, - pasakojo V. Diawara.

Nemokamose festivalio erdvėse penktadienio vakarą buvo galima išgirsti ne vieną kylančią Lietuvos grupę – nuo jaunų atlikėjų konkursuose pastaraisiais metais sužibėjusių „Egomašina“, „Juzt“, „Šuo Leila“ iki jau kiek geriau žinomų melancholiško indie roko atlikėjo Martin Wall.

Į sceną kilo ir pats V. Diawara – tiesa, ne su savo pagrindine grupe „Skamp“, o kaip pernai debiutavusio, su buvusiu „Anties“ vokalistu Algirdu Kaušpėdu suburto dueto „KAnDIs“ narys.

Iš užsienio susipažinti su lietuviais atvyko margas atlikėjų būrys – nuo gana melancholiško graiko Theodore‘o iki austrų energingo poproko grupės „At Pavillon“, pašėlusios ritmenbliuzo ir soulo divos iš Danijos Iris Gold.

Vis dėlto dar ryškiau už šiuos artistus žibėjo viena įdomiausių kylančių Rytų Europos atlikėjų – ukrainietė Alyona Alyona.

Įspūdingos išvaizdos atlikėja turi du aukštojo mokslo diplomus ir ne vienus metus dirbo vaikų darželio auklėtoja Kijeve.

Tada nusprendė įrašyti hiphopo dainų, patalpino internete ir gimtinėje greitai tapo tikra sensacija, renkančia milijonus peržiūrų.

Ugningas elgesys scenoje, socialines problemas nagrinėjantys tekstai ukrainiečių kalba – netikėtai šia atlikėja susidomėjo ir festivalių rengėjai bei muzikos agentai Vakaruose.

Šiandien Alyona Alyona jau laukiama klubuose Taline, Berlyne ir Londone, o kitą savaitę surengs kelis pasirodymus viename didžiausių Europos talentų festivalių „Reeperbahn“ Hamburge, kur pretenduoja laimėti ir ryškiausiems kylantiems pasaulio atlikėjams skiriamą apdovanojimą.

Vilniuje per jos pasirodymą virš galvų tvenkėsi debesys, bet jau ne pirmą sykį sostinėje viešinti ukrainietė savo koncertu sugebėjo išjudinti žiūrovus, net ir vėsų vakarą susirinkusius gana gausiai.

Nuo techno iki roko – penktadienio vakarą žingeidūs klausytojai vos spėjo lakstyti nuo vienos scenos prie kitos, gaudydami pažintis su dar negirdėtais garsais.

Ne tik, muzikos, bet ir šokio, teatro programą, kino filmų seansus siūlantis festivalis publikos lauks ir šeštadienį, kai scenose vėl pasirodys dešimtys atlikėjų.

Tarp jų – ir viena įdomiausių bei skandalingiausių šių dienų Rusijos grupių, Vakaruose nuolat koncertuojanti, teatrališkus šou kurianti „Shortparis“, šįmet Lietuvoje viešinti jau trečią kartą.

Prieš kelias dienas jos koncertas vyko sausakimšoje salėje Rygoje. Tai, kad grupės pasirodymą Vilniuje bus galima išgirsti nemokamai, gerokai nustebino ir pačius grupės atstovus. Rusijoje, o ir Vakarų sostinėse, tokių galimybių šiais laikais jau beveik nepasitaiko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt