Naujienų srautas

Muzika2019.09.08 15:26

Vinilo festivalyje Jurga pristatė išskirtinę plokštelę: atsiprašau už klaidas, bet tai – nuoširdu

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.09.08 15:26

Iš vinilo plokštelių skambančios muzikos klausytis mėgstantys melomanai sekmadienį nuo ryto rinkosi Vilniaus centre – čia surengtas jau tradiciniu tampantis Tarptautinis vinilo festivalis.

Plokštelių prekeiviai, baras, scena su gyvai skambančia muzika ir naujų vinilo leidinių pristatymai – Senamiestyje įsikūrusi „Piano Man Outside“ terasa visai dienai tapo plokštelių entuziastų susibūrimo vieta.

Prekiautojai ir melomanai čia kasmet renkasi ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Anot vieno iš šventės rengėjų, leidyklos ir parduotuvės „Vinilo studija“ šeimininko Artūro Franckevičiaus, prieš maždaug dešimtmetį atgimęs susidomėjimas vinilo plokštelėmis neblėsta – tai rodo ir vis gausėjantis Lietuvos atlikėjų leidinių skaičius.

Sekmadienio popietę kvietimą pagroti vinilo šventėje priėmė ir didžėjai, ir populiarūs bei pradedantys muzikantai – tarp jų grupės „Žalvarinis“ lyderis Robertas Semeniukas, grupės „Ir visa tai kas yra gražu yra gražu“ nariai, „Poliarizuotų stiklų“ lyderis Šarūnas Mačiulis.

Vienu svarbiausių šventės įvykių tapo dviejų ką tik išleistų plokštelių pristatymas.

Pirmiausia pokalbiu scenoje buvo pristatytas grupės „Ženklas X“ prieš 28 metus išleistos plokštelės perleidimas.

1988 metais susibūrusios grupės pavadinimas iki šiol žinomas sąlyginai nedideliam melomanų būriui, tačiau kolekcininkai itin vertina 1990-aisiais įrašytą „Ženklo X“ plokštelę.

Tuo metu ji buvo išleista sovietinei leidyklai „Melodija“ gana nedideliu 2 tūkstančių egzempliorių tiražu ir dabar yra gana reta. Originalaus leidimo plokštelę internete siūloma nusipirkti už 100 eurų ir daugiau.

Iš originalių įrašo juostų albumą restauravusios ir perleidusios „Vinilo studijos“ vadovas A. Franckevičius sakė, kad šiuo albumu gyvai domisi ir užsienio kolekcininkai.

Galbūt viena priežasčių – tais laikais gana neįprasta, folkloro skambesį ir įtaką su elektroniniais garsais suderinanti, instrumentinė muzika, kuri ne vieno melomano vadinama pralenkusia laiką.

Perleidus plokštelę, dabar šios muzikos patefonais galės klausytis daugiau žmonių, tikimasi, kad šį įrašą atras ir nauja auditorija.

Kita šventės „vyšnia ant torto“ – naujutėlis, tik šią savaitę iš gamyklos atkeliavęs Jurgos albumas „To The Sky“, kurį galima vadinti kiek neįprastu.

Albume –pernai Vilniaus Katedroje ir šįmet Reikjaviko bažnyčioje vykusių Jurgos koncertų metu kartu su vargonininke Diana Enciene įrašyti kūriniai.

Keli iš jų – pačios Jurgos, o kiti – barokiniai Mozarto, Bacho, Vivaldi ir kitų gerai žinomų klasikos komopozitorių melodijos.

„Keistas albumas? Man jis – visai nekeistas. Nuo vaikystės augau su klasikine muzika

Užaugau bažnyčioj, giesmes mokėjau atmintinai. Vis dėlto, kai vokalo mokytoja Asta Krikščiūnaitė pasiūlė padainuoti Palangos bažnytinės muzikos festivalyje, sutrikau. Ji mane pastūmėjo prie programos sudarymo.

Man tai buvo sudėtingas etapas, po pirmo koncerto ašarą nubraukiau. Ši muzika reikalauja daug energijos, susikaupimo, bet ir lengvumo.

Nesu baroko, bažnytinės muzikos atlikėja, nemeluoju sau. Nesakau, kad šią muziką atlikau tobulai. Atsiprašau už klaidas, kurių vokalo specialistai tikriausiai išgirs, bet tai nuoširdu, mano bandymas prisiliesti prie to, kas yra muzikos ištakos.

Manau, kad kiekvienas žmogus turi tikėjimą, kuris padeda išgyventi sudėtingas situacijas. Mano tikėjimas – per muziką.

Esu tikintis žmogus, stipriai ir smarkiai. Kad yra Dievas, aukštesnė jėga, man nereikia įrodinėti, bet dėl religinio skirstymo – dar ieškau savo kelio. Pavadinimų, vardų yra daug, esmė – ta pati“, – pasakojo Jurga.

Paklausta apie savo mėgstamiausius atlikėjus, ji vardija ir grupę „Cocteau Twins“, ir alternatyvos gigantus „Radiohead“, bet šiuo metu dažniausiai klausosi klasikos ir džiazo.

Todėl „To The Sky“ Jurgai atrodo labai artimas albumas, kuriame skambančią muziką ji dar norėtų atlikti gyvai bažnyčiose.

„Kuris iš kompozitorių, kurių muziką šiame albume įrašiau, man pats artimiausias? Bachas. Man jo muzika - grandiozinė ir stabdanti laiką. Jei istorija būtų žmogus, tas žmogus būtų Bachas“, - šypsojosi Jurga.

Įrašas, beje, pretenduoja tapti kolekcine retenybe ir, planuojama, bus prieinamas tik tiems, kurie turės jo vinilo ar kompaktinę plokštelę.

Tiražas nedidelis – prekyboje atsidūrė tik 100 vinilo ir 300 kompaktinių plokštelių. Į populiarias muzikos klausymosi internetu platformas, tokias kaip „Spotify“ ar „Apple Music“, šių kūrinių įkelti neketinama.

„Norisi, kad šis albumas liktų išskirtinis, be to, šie kūriniai internete gal keistai skambėtų šalia kitų Jurgos dainų“, - svarstė albumą išleidusios agentūros „M.P.3“ vadovas Vaidas Stackevičius.

Beje, šį rudenį tai – ne paskutinė Jurgos išleidžiama vinilo plokštelė šįmet. Po mėnesio vinile bus perleistas ir prieš dešimt metų pasirodęs jos antrasis albumas „+37 (Goal Of Science)“.

O pavasarį dainininkė ketina išleisti naują albumą, kuris galbūt taip pat ras sau vietą vinile.

Iki šiol Jurga jau yra išleidusi tris vinilo plokšteles. Bet, likimo ironija, namie neturi patefono.

„Pasiklausau pas vadybininką. O pati dažniausiai klausausi muzikos internetu arba iš kompaktinių plokštelių.

Artėja gimtadienis, Kalėdos, patefono tikrai reikėtų. O jei niekas nepadovanos, nusipirksiu pati“, - juokėsi Jurga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi