Muzika

2019.08.06 20:45

Populiarieji britai – Vilniuje: Vingio parke koncertą surengė grupė „The 1975“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.08.06 20:45

Antradienio vakarą sostinės Vingio parke koncertavo grupė, kurios pavadinimas nuolat šmėžuoja pasaulio muzikinės žiniasklaidos antraštėse, – britų ketveriukė „The 1975“.

Vos prieš šešerius metus išgarsėję, dar paauglystėje kartu groti pradėję britai šiuo metu – ant bangos.

Šįmet Britų muzikos apdovanojimų ceremonijoje jie pelnė du pagrindinius prizus – geriausios metų britų grupės ir geriausio metų britų albumo (už diską „A Brief Inquiry Into Online Relationships“).

Šį albumą, kuriame poproko grupė nevengė eksperimentų, ne vienas įtakingas žurnalas ir interneto tinklaraštis paskelbė geriausiu metų įrašu.

Negana to, diskas pretenduoja pelnyti ir prestižinį „Mercury“ apdovanojimą, kritikų bei specialistų skiriamą už geriausią britų ir airių metų albumą.

„The 1975“ yra gerai žinomi ir JAV, o Didžiojoje Britanijoje šios grupės populiarumas – tiesiog fenomenalus.

Visi trys grupės albumai pakilo į pirmąją vietą britų populiariausių įrašų dešimtuke. Ketvirtasis, „Notes On A Conditional Form“, bus išleistas kitų metų vasarį.

Skeptikai niurzga, kad „The 1975“ – iš esmės „vaikiško roko“ grupė, atkreipia dėmesį į tai, kad didelę dalį jos gerbėjų sudaro paauglės, mano, jog neva meniški muzikantų eksperimentai tėra noras pasimaivyti ir bandyti pasiekti, kad ši muzika būtų vertinama rimtai (nors to esą visiškai nenusipelnė).

Bet šunys loja, o karavanas eina. Su grupės vokalistu Matty Healy jau bičiuliaujasi roko legendų „The Rolling Stones“ dainininkas Mickas Jaggeris, „The 1975“ tenka svarbiausi pasirodymų laikai didžiausiuose Europos festivaliuose (beje, prieš savaitę grupė grojo ir festivalyje „Positivus“ Latvijoje), o kiekvienas naujas grupės žingsnis internete sulaukia didelio susidomėjimo.

Taip atsitiko ir su naujausiu grupės kūriniu „The 1975“ – eksperimentine, minimalistine kompozicija, kurioje įrašytas visame pasaulyje išgarsėjusios paauglės, kovos su klimato kaita aktyvistės švedės Gretos Thunberg monologas.

Žinia, kad „The 1975“ atvyksta į Vilnių, daug ką nustebino – pirmiausia dėl renginiui pasirinktos vietos.

Vingio parkas – erdvė, kurios pakenčiamai užpildyti žiūrovais nepavyko net populiariajai amerikietei Lady Gagai. Tikėtis, kad „The 1975“ Lietuvoje yra žinomi visiems, buvo optimistiška.

Tiesa, koncerto rengėjai iškart akcentavo, kad pasirodymas vyks mažesnėje, sąlyginai nedideliam žiūrovų skaičiui pritaikytoje parko erdvėje. Nepaisant to, dar prieš porą mėnesių sklido gandai, kad jį ruošiamasi perkelti į mažesnę salę.

Kviesti šią grupę drąsu dar ir todėl, kad užkulisiuose sklando kalbos apie didžiulius jos honorarus.

Sprendžiant iš Vingio parke susirinkusių maždaug pusantro tūkstančio žiūrovų, nuojauta, jog „The 1975“ manija Lietuvos dar nepasiekė, pasitvirtino. Net ir atitverta nedidelė parko dalis atrodė pustuštė - susidarė įspūdis, kad visus šiuos žiūrovus buvo galima pasispaudus sutalpinti kad ir į Vilniaus menų fabriką "Loftas".

Didelė dalis žiūrovų - vyresnių klasių gimnazistų ar pirmo kurso studentų amžiaus. Britų kritikų kalbos, kad "tai grupė, kurios klausosi vaikai", atrodo, pasitvirtino.

Beje, publikoje netrūko gerai žinomų veidų – koncerto nepraleisti nusprendė daug Lietuvos muzikantų ir pramogų verslo veikėjų, tarp jų - dainininkai Jurijus Veklenko, Tomas Sinickis, Kazimieras Likša, Justinas Jarutis, muzikantas Viktoras Diawara, muzikos atlikėjų vadybininkai Martynas Tyla, Vaidas Stackevičius, ne vieno Lietuvos festivalio rengėjai.

Nepaisant turbūt vienos mažiausių per pastaruosius kelerius metus matytų žiūrovų minių, po „apšildančių“ lietuvių „Flash Voyage“ į sceną pakilę britai atrodė gerai nusiteikę.

Didelėje scenoje su vaizdo ekranais pasirodę britai surengė energingą pasirodymą, kuriame grojo dainas iš visų savo albumų.

M. Healy sakė, kad jam labai smagu pirmą sykį groti Lietuvoje, nors buvo aišku – ši grupė dabar pripratusi prie kur kas didesnės auditorijos.

Nepaisant to, šou buvo puikus - M. Healy pasakojo istorijas apie dainas, gyrė žiūrovus, į šuns dienas dėjo keistenybes, kurios šiais laikais dedasi Amerikoje, net šoko žiūrovams ant rankų ir dainavo "plaukiodamas ant jų".

Pasirodymą sustiprino stilingos vaizdo projekcijos, o nemažai vaikinų tikriausiai negalėjo atitraukti akių nuo grupės pritariančiųjų vokalisčių - daug šokančių simpatiškų dvynių.

Net jei žiūrovų nebuvo daug, jų atsidavimu niekas negalėjo abejoti - kone kiekvieną grupės dainą publika, kurioje buvo galima išgirsti ir latvių, suomių, švedų kalbą, dainavo žodis žodin, kiekvieno hito pradžią pasitikdavo klyksmu.

Laikas su „The 1975“ muzika bėga greitai – pagal ją galima šokti ir linksmintis, nors jei įsiklausysi į dainų tekstus, gali smarkiai nustebti.

Britai dainuoja apie Amerikos problemas, virtualų seksą, interneto žabangas ir daug dalykų, kurie tikrai išsprūsta už įprastų „aš tave myliu, gerai pasilinksminkim, tada važiuokim pas mane ir linksmai praleiskime naktį“ rėmų.

Galbūt tai ir yra viena priežasčių, dėl kurių „The 1975“ sugebėjo sužvejoti ne tik dideles minias gerbėjų savo gimtinėje ir JAV, bet ir atsargių kritikų simpatijas.

Nepaisant to, įspūdis – dvejopas. Viena vertus, smagu, kad tokios, šiandien, o ne vakar ar prieš dešimt metų, pasaulyje aktualios grupės užsuka į Vilnių.

Kita vertus, akivaizdu, kad koncerto rengėjai nepasvėrė rizikos – galima spėti, jog šis vakaras kažkam atnešė nemažų nuostolių.

Ar „The 1975“ dar kada užsuks į Vilnių? Būtų galima lažintis, kad ne.

Nebent po kokio dešimtmečio – jei grupės žvaigždė toliau kils ir trauks dėmesį. Gal tada ji ir bus pajėgi užpildyti, pavyzdžiui, vieną didžiųjų Lietuvos arenų. Nors galbūt tada niekas tiesiog nebedrįs jos čia kviesti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt