Muzika

2019.08.03 17:31

Rumšiškes drebina festivalis „Granatos Live“: pirmąjį vakarą karaliavo žymūs britai „Years and Years“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.08.03 17:31

Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejuje, penktadienį prasidėjo festivalis „Granatos Live“, šįmet tituluojamas didžiausiu Baltijos šalyse.

Septintą sykį vykstančiame festivalyje penktadienį ir šeštadienį pasirodymus rengia apie 70 atlikėjų ir grupių iš Lietuvos ir užsienio. Festivalio lankytojų taip pat laukia gausybė sporto varžybų ir kitų pramogų.

Teigiama, kad festivalyje šįmet apsilankys apie 18-19 tūkstančių lankytojų. Tai ne tik gausiausias publikos skaičiumi „Granatos Live“ sezonas, bet ir bene didžiausias mokamas muzikos festivalis Baltijos šalyse.

Bankrutavus Estijoje rengtam elektroninės muzikos festivaliui „Weekend Baltic“ ir ženkliai sumažėjus Latvijoje vykstančio festivalio „Positivus“ žiūrovų skaičiui, „Granatos Live“ išsiveržė į regiono lyderius.

Kad Rumšiškes šįmet užplūs didelė minia, pasidarė aišku jau penktadienio popietę, kai prie festivalio teritorijos išsirikiavo ilgos automobilių eilės. Vietų pagrindiniuose festivalio kempinguose nebeliko, iki renginio dar likus daugiau nei savaitei.

Pirmieji festivalio lankytojai muziejaus teritorijoje įsikūrė dar ketvirtadienio vakarą – įžanginiame festivalio vakarėlyje jiems grojo muzikantai.

Festivalio koncepcija nesikeičia – kasmet čia groja ryškiausios Lietuvos žvaigždės ir garsūs atlikėjai iš užsienio, orientuoti į jauną auditoriją.

„Granatos Live“ rengėjai neslepia, kad tokią kryptį pasufleravo ir vyresnės kartos publikos elgesys – privilioti į festivalius keturiasdešimtmečius nėra lengva, jie nėra pripratę prie tokios pramogos, baiminasi, jog nakvoti palapinėje bus tiesiog nepatogu.

Ankstesniais metais festivalis Lietuvos publikai pristatė daug garsių užsienio atlikėjų – Ellie Goulding, Ritą Orą, Johną Newmaną, „Bastille“, „Clean Bandit“ ir kitus.

Ryškiausios šių metų žvaigždės iš užsienio – ne vienus metus festivalio vilioti britai „Years & Years”, ne sykį Lietuvoje jau viešėjusi JAV grupė „Gogol Bordello“, Vokietijos šokių muzikos žvaigždė Robinas Schulzas, pernai Vilniuje koncertavusi švedė Tove Lo ir britų dainininkas, „X faktoriuje“ išgarsėjęs Jamesas Arthuras.

Muzika skamba penkiose scenose, o pagrindinė scena sumontuota iš dviejų dalių – taip, kad pasibaigus vienam pasirodymui, iškart, be jokių pertraukų, galėtų prasidėti kitas.

Pagrindinėje scenoje festivalio programą penktadienio vakarą pradėjo lietuviai – besirenkanti minia klausėsi lyriškosios Alinos Orlovos, iš jos estafetę perėmė Justinas Jarutis.

Solinę karjerą darantis roko grupės „Freaks On Floor“ vokalistas šią vasarą pateikė nemažą staigmeną – į jo koncertą Trakų pilies kieme buvo išgraibstyti visi bilietai, sausakimšoje erdvėje jo prieš porą savaičių klausėsi daugiau nei trys tūkstančiai žiūrovų.

Užkulisiuose spėliojama, kad J. Jarutis pagaliau surado savo nišą – romantiškų poproko dainų atlikėjo su gitara, patinkančio ir jaunimui, ir vyresniems. Kitaip tariant – tapo lietuviško populiariojo brito Edo Sheerano versija.

„Granatos Live“ scenoje jis sulaukė pastiprinimo – kartu padainuoti į Rumšiškes atvyko ir Justino bičiulė Monika Pundziūtė-Monique. Dueto atliekamas Lady Gagos ir Bradley Cooperio hitas „Shallow“ sukėlė tikrą ekstazę žiūrovams – tūkstantinė minia ją žodis žodin traukė kartu su dainininkais.

Svarbų pasirodymo laiką pagrindinėje scenoje gavo ir naujos kartos popmuzikos herojus – lietuvių atlikėjas Junior A, sulaukiantis vis daugiau radijo stočių ir koncertų rengėjų dėmesio.

Alternatyvią popmuziką kuriantis atlikėjas, kurio tikrasis vardas – Tautvydas Gaudiešius, eilinį sykį stebino drąsa ir atsipalaidavimu. Visą sceną jis sugeba užpildyti vienas, padedamas tik būgnininko Sindre Skeie. Nuo veido niekad nedingsta šypsena, nė viena nata neskamba „pro šalį“ - gyvai skambantis Junior A balsas išties daro įspūdį.

Jau nekalbant apie tai, kad dainos „Eyelids“ ir „Sleep Machine“ yra vieni įspūdingiausių popmuzikos kūrinių, Lietuvoje sukurtų per pastarąjį penkmetį. Junior A anksčiau ar vėliau bus vienas jaunos publikos mėgstamiausių Lietuvos atlikėjų – sprendžiant iš „Granatos Live“ publikos reakcijos, toks laikas ateis greitai.

Vienas keistesnių šių metų festivalio rengėjų pasirinkimų – vakare į sceną kilusi Niujorko grupė „Gogol Bordello“.

Jau ketvirtą sykį Lietuvoje viešinti grupė, sukurta emigranto iš Ukrainos Eugene'o Hutzo, išgarsėjo prieš keliolika metų. Jos koncertai – kupini pankiškos energijos, muzika – chuliganiška, tranki, ironiška, nuspalvinta čigoniškais ritmais.

Dėl įspūdingų pasirodymų „Gogol Bordello“ ne sykį kritikų vadinti viena geriausių koncertinių grupių pasaulyje. Tačiau panašu, kad „Granatos Live“ klausytojai – tiesiog jau per jauni, kad žinotų „Gogol Bordello“ dainas. Minioje šmėžavo būrelis gerbėjų su „Gogol Bordello“ marškinėliais, bet susidarė įspūdis, kad didžiajai daliai publikos dėl šio koncerto – nei šilta, nei šalta.

Visai kitaip lietuviai reagavo į didžiausių vakaro žvaigždžių – prieš kelerius metus išgarsėjusios britų popgrupės „Years & Years” - koncertą.

Jis pirmąsyk per festivalį prie scenos subūrė didžiąją dalį publikos – ir „Years & Years”, panašu, jos nenuvylė.

Įsimenančius hitus kurianti grupė per koncerto valandą sugrojo juos visus, tiesa, ekstravagantiškasis vokalistas Olly Alexanderis, atrodo, elgėsi kiek ramiau nei įprasta.

Homoseksualios orientacijos neslepiantis atlikėjas yra LGBT teisių aktyvistas, koncertuose nevengia rėžti kalbas apie lygybę, o Latvijos festivalyje „Positivus“ demonstravo ir aistringus bučinius su vyrais šokėjais.

Nenuostabu, kad žinutėmis apie artėjantį koncertą internete dalijosi ir Lietuvos gėjų lyga, tačiau O. Alexanderis šįkart buvo santūrus – minią kaitino balsu (beje, ne itin stipriu) ir manieringais judesiais, bet nuo kalbų susilaikė. Nuo grupės didžiausio hito „King“ aidėjo visas muziejus – šią dainą lietuviai plėšė iš visos širdies.

Pirmąjį vakarą vainikavo Lietuvos repo senbuviai „G & G Sindikatas” ir garsus vokiečių didžėjus Robinas Schulzas, minią „vaišinęs“ ne tik muzika, bet ir įspūdingu konfeti lietumi.

Šeštadienį festivalio pagrindinės scenos programą pradėjo energingasis Vidas Bareikis. Šį vakarą minia dar šėls per „Golden Parazyth“, „Beissoul & Einius”, Jazzu, Andriaus Mamontovo, švedų popžvaigždės Tove Lo, brito Jameso Arthuro, ryškiausio šių dienų Lietuvos elektroninės šokių muzikos kūrėjo Dynoro pasirodymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.