Muzika

2019.07.28 21:50

Roko gaivintojų vizitas: garsūs britai „Royal Blood“ surengė pirmąjį koncertą Lietuvoje

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.28 21:50

Jei frazė „rokas niekada nemirs“ yra teisinga, sekmadienį į Vilnių užsukusi britų grupė „Royal Blood“ yra tikras šių žodžių įrodymas.

VU Botanikos sode Kairėnuose koncertą surengę muzikantai yra vadinami viena ryškiausių ir energingiausių roko grupių, atsiradusių šiame dešimtmetyje.

Prieš aštuonerius metus susibūręs vokalisto, bosisto Mike'o Kerro ir būgnininko Beno Thatcherio duetas išgarsėjo 2014-aisiais, išleidęs debiutinį albumą, kuris iškart buvo pastebėtas įtakingiausių radijo stočių, muzikos žurnalų ir apdovanojimų rengėjų.

Jau po metų kritikai šiuos britus titulavo geriausia koncertine grupe pasaulyje (šį titulą duetui suteikė ir žurnalai „Q“ bei NME), išskirdami pritrenkiančią jos energiją ir rupų skambesį, akivaizdžiai primenantį roko klasikus ir vėlesnių laikų superžvaigždes, tokias kaip „Muse“ ar Jackas White'as.

Nenuostabu, kad girti „Royal Blood“ netrukus suskubo ir legendinių „Led Zeppelin“ gitaristas Jimmy Page'as, kuriame grupė neseniai įteikė apdovanojimą žurnalo „Kerrang!” ceremonijoje, ir grupės „Foo Fighters“ lyderis Dave'as Grohlas.

Skirtingų kartų roko „sunkiasvorius“ (kaip ir Londone būriais grupės koncertus lankančias žaviausias manekenes) įkvėpė „Royal Blood“ skambesys – trankūs, melodingi, dažniausiai – gana trumpi kūriniai su tona energijos, aštrių gitarų rifų ir didele doze pompastikos.

Dviese scenoje šie muzikantai sugeba užkurti tokią pirtį, jog užsimerkęs net negalėtum patikėti – dar ir dėl savito M. Kerro grojimo, kai bosinė gitara skamba kaip pagrindinė, o ne tik palaikantis ritmą instrumentas.

2017-aisiais išleistas antrasis grupės albumas „How Did We Get So Dark?“ pasiekė pirmąją vietą Didžiosios Britanijos „topuose“, įrodydamas, kad publikos susižavėjimas šia grupe nėra trumpalaikis.

„Kai pradėjome groti, mums sakė, kad rokas blėsta ir darosi nepopuliarus. Įdomu tai prisiminti“, - tada leptelėjo M. Kerras.

Skeptikai nėra visiškai neteisūs – įvairios hiphopo atmainos šiuo metu JAV ir didžiųjų Europos valstybių populiariausių dainų dešimtukuose šiuo metu išties lenkia muziką, atliekamą gitaromis.

Tačiau susižavėjimo roko muzikantais irgi netrūksta – šią savaitę pradėję nedidelį turą per Europą, „Royal Blood“ gali džiaugtis puikiais bilietų pardavimais.

Šiuo metu įrašų studijoje naują albumą kuriantys muzikantai praėjusią savaitę žurnalui NME sakė, kad jame skambėsianti muzika bus geriausia, kokią jie iki šiol yra groję.

Šią savaitę prasidėjusi koncertų serija – proga padaryti pertrauką ir šiek tiek pravėdinti galvas, prieš grįžtant į studiją ir baigiant naujo albumo įrašus.

Tai, kad agentūros „8 Days A Week” pakviesta grupė užsuko į Vilnių, galima laikyti sėkme – užkulisiuose kalbama, kad kitomis aplinkybėmis jos honoraras Lietuvos koncertų rengėjams atrodytų per didelis.

Tačiau išvakarėse „Royal Blood“ surengė koncertą Latvijos festivalyje „Positivus“, tad galimybė pagroti Vilniuje sekmadienio vakarą, tikėtina, grupei dar ir dėl to pasirodė patraukli.

Pasiklausyti „Royal Blood“ į vaizdingą botanikos sodą Kairėnuose, jau virstantį ir Lietuvos, ir užsienio muzikantų pamėgta vieta, susirinko apie pusantro tūkstančių žiūrovų.

Pirmiausia jie išgirdo „apšildytojus“ - seniau nei „Royal Blood“ gyvuojančią, bet tokių aukštumų nepasiekusią grupę „Demob Happy“.

Pagrindinės vakaro žvaigždės į sceną žengė kiek po devintos vakaro.

Įspūdis? Tai nėra vizualiai įspūdingas koncertas, jokių didelių ekranų, nors vaizdą ir papildė grupės atsivežta didžiulė vėliava su jos pavadinimu ir pakyla, spindinti švieselėmis.

Tačiau visą malonumą teikia muzika – atliekama su tokiu užsidegimu ir aistra, kad atrodo, jog iki šio pasirodymo „Royal Blood“ porą metų negrojo ir baisiai pasiilgo scenos.

Prakaito išpiltas M. Kerras, energingai būgnus daužantis B. Thatcheris – lyg tamsią priesaiką rokui davę broliai, scenoje susiliejantys į vieną muzikinį organizmą.

Jokių progų atsipūsti - „Royal Blood“ kala kietą, užvedančią roko laviną, kuri paskandina klausytojus ir nesuteikia jokių galimybių atsitraukti.

„Hook, Line & Sinker”, “Lights Out”, “I Only Lie When I Love You” - šiame koncerte „Royal Blood“ grojo visus didžiausius savo hitus, tačiau pateikė ir porą staigmenų.

Tai – kūriniai iš būsimojo albumo, apie kuriuos dabar susižavėjusi rašo Vakarų muzikinė žiniasklaida. Mat bet kokia užuomina į naują „Royal Blood“ muziką yra šioks toks įvykis.

Sprendžiant iš skambesio, „Royal Blood“ ir toliau ketina likti ištikimi sau – jokių didelių muzikinių posūkių nenusimato.

Bet nepanašu, kad to reikėtų. Pasirėmę kelių dešimtmečių roko tradicijoms, „Royal Blood“ sugebėjo atgaivinti jaunų žmonių susidomėjimą šiuo žanru ir tapti didelėmis žvaigždėmis. Tai – jau pasiekimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.