Muzika

2019.07.27 13:59

Prasidėjo festivalis „Galapagai“: nauja vieta, sudaužyta gitara ir padūkusio esto šėlionės

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.27 13:59

Penktadienį prasidėjo vienas geriausiai žinomų Lietuvos muzikos festivalių „Galapagai“ - tūkstantinę žiūrovų minią jis pasitiko nemenkai pasikeitęs.

Ne vienus metus Zarasuose rengtas festivalis šįmet persikraustė į kitą vaizdingą gamtos kampelį – Palūšę, miškų apsuptą Meironių lygumą.

Čia įsikūrė pagrindinės festivalio scenos, dar vieną „Galapagai“ įrengė beveik už kilometro – Palūšės valtinėje ant ežero kranto, kur šįmet atidarytas baras.

Į šią sceną galima nueiti pėsčiomis arba nuplaukti „vandens taksi“, joje vykstančių koncertų „Galapagų“ lankytojai gali klausytis nemokamai, o kiti – už atskirą mokestį.

„Zaraso ežero sala, kurioje rengdavome festivalį, dabar bus remontuojama. Gal ir gerai, kad pakeitėme vietą. Tą salą festivalis jau buvo visiškai iššniukštinėjęs, renginiui jau šiek tiek trūko infrastruktūros.

Mūsų poreikiai išaugo, tad šįmet persikėlėme į Palūšę. Kaip bus toliau – neaišku, šie metai parodys. Gal „Galapagai“ čia ir liks, jei atlikėjams ir žiūrovams labai patiks.

Bent jau man ši vieta labai patinka, ją mėgsta žmonės, iškylaujantys gamtoje. Daug ežerų, gražūs vaizdai, didelė erdvė, kuri mums leido išsiplėsti. Vien tvoros – keturi kilometrai, linksmybėms – apie dvidešimt hektarų, čia tikrai sutilps visi“, - pasakojo „Galapagų“ rengėjas Algirdas Barniškis-Blėka.

Šįmet festivalyje jis tikėjosi sulaukti kelių tūkstančių žiūrovų – pirmąjį vakarą atrodė, kad tokį tikslą „Galapagams“ pavyks pasiekti.

Didžioji dalis į Palūšę traukusių festivalininkų – jauni, studentiško amžiaus žmonės. Tuo festivalio rengėjai nesistebėjo ir džiaugėsi.

„Tokia ir programa – orientavomės į jaunus klausytojus. Daug hiphopo, didžėjų. Kita vertus, muzika šįmet – labai įvairi, nuo Jazzu, kuri yra viena laukiamiausių mūsų festivalio atlikėjų, iki grupės „Solo Ansamblis“, – pasakojo A. Barniškis.

Naujoji festivalio vieta atrodo net patogesnė nei Zaraso sala – scenos išdėstytos taip, kad nuo vienos prie kitos gali nueiti greičiau, visos pramogos ir maisto furgonai – šalia, didelėje bendroje erdvėje.

Kita vertus, pasijuto ir kai kurie trūkumai – pirmąjį festivalio vakarą rengėjai suko galvą, kur sutalpinti visus atvykusių žiūrovų automobilius, atvykimas į renginio vietą – siauru keliu, kuriame penktadienio vakarą susidarė ilga mašinų eilė.

Naktį prieš festivalio pradžią „Galapagų“ rengėjai sulaukė nemalonaus siurprizo – kad negalės atvykti, pranešė penktadienio vakarą turėjusi koncertuoti viena svarbiausių festivalio žvaigždžių iš užsienio, britų trepo atlikėja IAMDDB.

„Gavome laišką, kad negalės atvykti dėl šeiminių priežasčių. Teko skubiai ieškoti, kuo ją pakeisti“, - pasakojo festivalio rengėjai.

Penktadienio rytą paaiškėjo, kad vietoj IAMDDB koncertuoti sutiko viena populiariausių jaunųjų Lietuvos hiphopo grupių „8 Kambarys”.

„Mums patiems truputį neramu, kaip publika priims. Tokios situacijos – neįprastos“, – mindžikuodamas užkulisiuose, prisipažino grupės narys Deividas Alejūnas. Bet jaudinosi be reikalo – susirinkusi minia šėlo pagal „Ieškau“, „Ežero dugne“ ir kitas milijonus peržiūrų „YouTube“ renkančias dueto dainas.

„Viena vertus, gal ir buvo tokių, kurie į festivalį keliavo tik dėl IAMDDB, bet nemanau, kad jų – daug“, – pritarė penktadienio vakarą grojusios grupės „Flying Saucer Gang“ narys Remigijus Daškevičius.

Jis prisipažino, kad festivalis sukėlė dvejopus jausmus: „Graži vieta, tik gaila, kad mes koncertuoti turėjome anksti, kai dar buvo susirinkę nedaug žmonių. Paprastai mūsų koncertai atrodo visai kitaip“.

Pagrindinėje festivalio scenoje penktadienio vakaro linksmybes pradėjo vienas įdomiausių alternatyvios Lietuvos popscenos atlikėjų Junior A. Po jo į sceną kilo neseniai puikų albumą „H8” išleidę jaunosios kartos Lietuvos roko dievukai „ba.“.

Nors albume – nemažai melancholijos, grupės pasirodymas buvo energingas ir gaivališkas, kaip įprasta, o gitaristas Simonas Motiejūnas nepraleido progos ir pademonstruoti šiek tiek „rokenrolinio“ chuliganizmo.

Baigiantis pasirodymui, jis scenoje į šipulius sudaužė savo gitarą ir išmetė į žiūrovų minią, kuri šį veiksmą palydėjo garsiais pritarimo šūksniais.

„Groti ta gitara jau nebebus įmanoma“, – po koncerto, užkulisiuose traukdamas cigaretę, gūžtelėjo pečiais Simonas.

Beje, prieš porą metų festivalyje „Granatos Live“ taip pat yra pasielgęs grupės lyderis Benas Aleksandravičius – tik iš euforijos sudaužytą gitarą jis pasiliko sau ir suremontavo.

Po „ba.“ į sceną kilo „Galapaguose“ jau anksčiau viešėjęs estas Tommy Cashas, jau kelerius metus garsėjantis visoje Europoje.

Savitą humoro jausmą turintis, ironiškas, beprotiškus, šokiruojančius vaizdo klipus kuriantis estų reperis sublizgėjo ir šįkart. Scenoje jis šėlo pusnuogis, ekrane šmėkščiojo ir atviri pornografiniai vaizdeliai, o pasirodymo pabaigoje Tommy Cashas nusimovė kelnes ir koncertą baigė tik su apatinėmis kelnaitėmis.

„Tai nebuvo planuota, aš tiesiog taip pasijutau ir padariau. Čia būti smagu, man patinka koncertuoti Lietuvoje, jaučiuosi užsivedęs ir patenkintas. Gaila, kad negalėsiu pabūti ilgiau, nes jau šeštą ryto turiu išvykti į vieną didžiausių elektroninės muzikos festivalių „Tomorrowland“, – po koncerto pasakojo Tommy Cashas.

Kaip įprasta, festivalio rengėjus jis nustebino ir pageidavimais – prieš koncertą estui prireikė kirpėjo paslaugų, o užkulisių kambaryje jis panoro kokio nors ryškaus ir žinomo Lietuvos žmogaus nuotraukos. „Galapagų“ rengėjai jam parūpino Aurelijaus Verygos portretą, Tommy Cashas juokavo, kad su juo būtų įdomu padainuoti kartu.

Po „8 Kambario” vidurnaktį sceną drebino ištikimi festivalio bičiuliai – Lietuvos repo mohikanai „G & G Sindikatas”.

Per jų pasirodymą pliaupė lietus, ir tai patiems reperiams kėlė šypseną.

„Atrodo, nebūna taip, kad per mūsų pasirodymą šiame festivalyje nelytų“, – stebėjosi grupės vadybininkas Justas Čekuolis.

Po vidurnakčio minią toliau kaitino britų dabstepo žvaigždė Rusko, muzika festivalyje netilo iki penktos ryto.

„Prieš festivalį pats apėjau Palūšės gyventojų namus, iš karto atsiprašiau, kad bus garsios muzikos, dalijome ausų kaištukus, kad būtų lengviau užmigti. Dauguma sakė, kad jiems tikrai netrukdo“, – šypsojosi A. Barniškis-Blėka.

Šeštadienio vakarą festivalio publikos laukia dar daug žinomų muzikantų pasirodymų – nuo neįprastai anksti, penktą vakaro dainuosiančios Jazzu, kuri po to lėks koncertuoti festivalyje „Midsummer Vilnius“, iki roko ciniko Tomo Sinickio, Daddy Was A Milkman, Lilo ir Innomine, Lietuvos publikai jau gerai pažįstamo australų „beatbox“ virtuozo Dub FX.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt