Muzika

2019.07.25 22:04

Valdovų rūmuose neįprastai suskambo grupės „Garbanotas“ muzika: ją sustiprino „Oro princai“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.25 22:04

Vilniaus širdyje vykstančiame festivalyje “Midsummer Vilnius” ketvirtadienio vakarą karaliavo alternatyvus rokas – išskirtinį koncertą čia surengė žinoma Lietuvos grupė „Garbanotas“.

Ketveriukė, kuri iki praėjusių metų buvo žinoma kaip „Garbanotas Bosistas“, įsiliejo į margą antrą savaitę sostinės Valdovų rūmų kieme vykstančio festivalio paletę – greta orkestro „Kremerata Baltica“, diena anksčiau anšlago sulaukusios operos solistės Asmik Grigorian ir Eimunto Nekrošiaus režisuoto spektaklio „Bado meistras“.

„Viena vertus, greta tokių renginių mūsų grupės pavadinimas gal atrodo kiek netikėtai.

Kita vertus, festivalio programa – plati, šįmet į ją įmesta daug eksperimentų ir alternatyvos. Pavyzdžiui, savo koncertą čia surengė grupė „Solo Ansamblis“, eksperimentinį koncertą su elektroniniais instrumentais surengė Andrius Mamontovas.

Bet kuriuo atveju, tai – oresnis koncertas. Tokia jau vieta – susirinks visi miesto valdovai, karaliai“, – juokėsi grupės vokalistas Šarūnas Joneikis.

Klasiką, popmuziką, alternatyvą, teatrą, šokį vienijančio „Midsummer Vilnius“ idėja – kad kone kiekvienas atlikėjas parengtų specialią programą žiūrovams.

„Garbanotas“ į šį pasiūlymą pažvelgė savaip – paruošė programą su pučiamaisiais.

Ketvirtadienio vakarą surengtam koncertui grupė surepetavo visus naujausio, pernai išleisto albumo „Paskutinė saulė“ kūrinius, o antrai daliai – senesnes savo dainas.

Kartu su grupe pasirodė šiam koncertui specialiai suburtas pučiamųjų ansamblis „Oro princai“.

„Man regis, jie pasirinko šią grupę vien dėl pavadinimo“, – išgirdęs tai, juokėsi dainininkas Andrius Mamontovas.

Iš tiesų viskas dar linksmiau. „Šiais laikais madinga rengti roko koncertus su styginių orkestrais, vien dėl to su styginiais mes nenorėjome.

Pagalvojome – darome su pučiamaisiais. Smagu buvo repetuoti, ir pravirkom, ir prisijuokėm“, – pasakojo grupės gitaristas Mantas Joneikis.

Pavadinimą pučiamųjų ansambliui, suburtam iš žinomų muzikantų, sugalvojo patys „Garbanoto“ nariai.

„Pagalvojom – nuobodu tiesiog rašyti, kad grosime su pučiamaisiais. Tai ir sugalvojom, kad jie bus „Oro princai“. Gal galėjom pavadinti „Pripučiamaisiais princais“, bet būtų per linksma. Galvojome ir apie dvi gigantiškas pripučiamas lėles šalia scenos, bet gal kitą kartą.

Juokingiausia buvo, kai paskelbus koncertą paskambino ansamblio lyderis, dainas pučiamiesiems aranžavęs Liutauras Janušaitis, ir paklausė, su kuo čia ketiname groti. Nes jis to pavadinimo dar nebuvo girdėjęs“, – kvatojosi Š. Joneikis.

Svaigus, melancholiškas, psichodelikos prieskonių turintis „Garbanoto“ rokas su „Oro princais“ Valdovų rūmų kieme išties įgijo naujų spalvų.

Ypač – naujojo albumo, įkvėpto prieš kelis dešimtmečius skambėjusios muzikos, kūriniai. „Garbanoto“ nariai neslepia, kad vienas iš „Paskutinės saulės“ įkvėpimo šaltinių buvo legendinis Giedriaus Kuprevičiaus miuziklas „Ugnies medžioklė su varovais“.

„Jau įrašydami albumą, galvojome apie pučiamuosius, bet nė vienas negrojame dūdomis.

Pučiamieji priartina dainas prie miuziklo ar net holivudinio filmo garso takelio stilistikos. Tiesą sakant, to mes ir norėjome“, - koncertu džiaugėsi M. Joneikis.

Nuo nedidelių klubų iki tūkstantinės publikos per kelerius metus nukeliavę grupės muzikantai šiuo metu toliau koncertuoja, tačiau apie ateitį kalba atsargiai.

Jie neskuba žadėti naujo albumo, tačiau užsimena, kad galbūt visi grupės nariai savo idėjas skleis kitomis formomis – gal ir už „Garbanoto“ ribų.

Aišku viena – ketvirtadienio vakaro koncertas buvo toks, kokį patiems muzikantams tikriausiai dar norėsis pakartoti.

„Su pučiamaisiais koncertuoti labai smagu. Ir koncerto idėja gera – pirma dalis ramesnė, pabangavimui, antrojoje jau norisi šokti“, - džiaugėsi muzikantai.

„Midsummer Vilnius“ per artimiausias dvi dienas pakvies į du paskutinius festivalio koncertus.

Penktadienį Valdovų rūmuose skambės garsaus kompozitoriaus Erico Whitacre‘o projektas „Deep Field“, atliekamas orkestro ir choro – scenoje bus per šimtą atlikėjų.

Šeštadienį festivalį vainikuos dainininkės Jazzu koncertas – į sceną šį savaitgalį ji sugrįžta po priverstinės pertraukos, kurią teko padaryti dėl balso klosčių traumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt