Naujienų srautas

Muzika2019.07.19 22:49

Andrius Mamontovas Valdovų rūmuose surengė koncertą su „robotu“: tokio dar nėra buvę

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.07.19 22:49

Penktadienio vakarą sostinės LDK Valdovų rūmų kieme dainininkas Andrius Mamontovas surengė koncertą, kokio dar niekada nėra matę ar girdėję jo gerbėjai.

Antrus metus iš eilės į festivalio „Midsummer Vilnius“ sceną pakilęs atlikėjas šįkart koncertavo visiškai kitaip nei pernai.

Prieš metus festivalio kvietimu jis su orkestru atliko savo albumo „Šiaurės naktis. Pusė penkių“ muziką. Projektas sulaukė tokios sėkmės, kad vėliau šios dainos su orkestru buvo įrašytos legendinėje Londono studijoje „Abbey Road“, šįmet atliktos trijose didžiausiose Lietuvos arenose, o vasaros pabaigoje dar sykį gyvai skambės Trakų pilyje.

„Pernai scenoje buvo daugybė muzikantų, o šįkart būsiu visiškai vienas. Visiškas kontrastas“, – prieš penktadienio vakaro koncertą juokėsi Andrius.

Negana to, koncertui jis sugalvojo idėją, kurios dar niekada nebuvo išbandęs scenoje. Pasirodymui Andrius du mėnesius kasdien ruošė ir programavo specialų mechaninį įrenginį, grojantį perkusiniais instrumentais.

„Iš esmės tai – robotas, nors gal ir nėra visai tikslu taip vadinti.

Visą gyvenimą elektroninė muzika buvo mane labiausiai dominanti. Nuolat bandau įtraukti jos elementų į savo kūrybą.

Ne visada tai galiu daryti, nes yra dainų, kurios geriau skamba gyvais instrumentais. Bet jau daug metų norėjau surengti elektroninės muzikos pasirodymą.

Dėl jo du mėnesius sėdėjau uždaroje patalpoje, bandydamas sinchronizuoti muziką su tais mechaniniais elementais. Tiesą sakant, tai sudėtingiau nei galvojau. Gyvais instrumentais groti yra kur kas lengviau. Elektroninės muzikos atlikėjai scenoje atrodo paprastai, bet pasiruošimas – nelengvas.

Įsivėliau į įdomų procesą, eksperimentą, kokio niekada nedariau ir nežinau, ar dar darysiu. Pats išmokau įdomių dalykų“, – LRT.lt pasakojo Andrius.

Prieš jo pasirodymą besirenkančią publiką „apšildė“ Andriaus bičiulis – prie didžėjaus pulto stojęs grupės „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius.

Su juo pernai festivalyje „Granatos Live“ Andrius atliko vieną senų „Foje“ kūrinių, šįmet sugrojo klavišinių instrumentų partiją vienoje naujausio „ba.“ albumo „H8“ dainoje.

Apie dešimtą valandą vakaro į sceną žengęs A. Mamontovas buvo pasitiktas smalsiais žvilgsniais. Keli ekranai, elektroniniai instrumentai ir „robotas“ – taip atrodančio jo koncerto dar niekas nematė.

Taip skambančio – irgi. Elektroninės muzikos drabužiais Andrius aprengė ir gerai žinomas, ir kiek primirštas, rečiau koncertuose skambančias dainas.

„Vėjas“, „Dar ilgai“, „Tu likai lietuje“, „Ratilai“, „Vieną kartą Paryžiuj“ – koncerto dainų sąrašas atrodė labiau subalansuotas Andriaus ir „Foje“ kūrybos gurmanams, o ne tiems, kurie žino maždaug dešimt populiariausių jo dainų.

„Laužo šviesa“ irgi nebuvo įtraukta į koncerto dainų sąrašą. „Kitais metais tai dainai sukaks 35-eri, tada ją ir bus galima pagroti, nuo koncerto pradžios iki pabaigos. Aš ketinu steigti „Laužo šviesos“ bažnyčią, joje, žinoma, bus aukų kibirėliai“, – juokavo Andrius.

Koncertas – eksperimentas, kuris tikrai turėjo palikti įspūdį ištikimiausiems A. Mamontovo gerbėjams, net jei kai kuriems užklydusiems tik iš smalsumo žiūrovams galėjo pasirodyti keistokas.

Elektroninis skambesys nesugadino žinomų dainų, tačiau kai kurių iš jų spalva ir nuotaika atrodė visiškai kitokia, nei daug kartų girdėtuose įrašuose.
„Toks festivalis – gera proga padaryti kažką kitaip nei visada. Jei koncertas pavyks, gal dar kada kartosime.

Norėjosi pasiūlyti kažką naujo, nors suprantu, kad klausytojai nori girdėti tai, ką geriausiai žino. Visi atlikėjai su tuo susiduria. Manau, kad ieškau aukso vidurio – noriu nepataikauti žiūrovams, bet ir netapti nesuprantamu“, – svarstė A. Mamontovas.

Šią vasarą jis dar pasirodys keliuose festivaliuose, o rudenį ketina kibti į naujo albumo įrašus – visos dainos jam jau sukurtos. Albumą Andrius tikisi išleisti šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje.

Dainininko pasirodymas baigė pirmąją menų festivalio „Midsummer Vilnius“ savaitę, kurios metu publika išgirdo Manto Jankavičiaus atliekamas „Queen“ dainas, „Solo Ansamblio“ koncertą, pamatė Eimunto Nekrošiaus režisuotą spektaklį „Bado meistras“.

Kitą savaitę Valdovų rūmų kieme įvyks dar šeši „Midsummer Vilnius“ renginiai – Asmik Grigorian koncertas su orkestru, Gidono Kremerio ir „Kremerata Baltica“, grupės „Garbanotas“ koncertai, šokio spektaklis „Flying Bach“, per šimtą atlikėjų suvienysiantis koncertas „Deep Field“ su garsaus JAV kompozitoriaus Erico Whitacre‘o muzika ir į kitą šeštadienį iš šios savaitės perkeltas Jazzu pasirodymas, kuris ir vainikuos festivalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi