Muzika

2019.07.17 22:06

Geriau vėliau negu niekada: škotų rokeriai „Franz Ferdinand“ surengė pirmąjį koncertą Lietuvoje

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.17 22:06

Prieš 15 metų škotų grupė „Franz Ferdinand“ buvo viena labiausiai aptariamų muzikos pasaulyje. Tačiau, kad išgirstų ją gyvai, gerbėjams Lietuvoje teko palaukti 2019-ųjų.

Trečiadienio vakarą VU Botanikos sode Kairėnuose koncertą surengusi grupė išgarsėjo 2004-aisiais, kai tapo vienu naujos, veržlios, nepriklausomų įrašų leidyklų globojamos roko bangos simbolių.

Energingi, pasitempę, meilės „The Beatles“ muzikai neslepiantys škotai kurį laiką buvo viena madingiausių roko grupių Europoje, jų debiutinis diskas pelnė „Mercury“ apdovanojimą, skiriamą už geriausią metų britų muzikantų albumą.

Vien pirmajame grupės albume skambėjo mažiausiai keturios penkios dainos, kurios beprotiškai išpopuliarėjo ir iki šiol yra tarsi „Franz Ferdinand“ vizitinė kortelė – „Take Me Out“, „Michael“, „Darts Of Pleasure“.

Vėliau išleisti grupės albumai (jų jau yra penki, neskaičiuojant bendro projekto su amerikiečių roko vetaranais „Sparks“) sulaukė mažesnio melomanų dėmesio, o grupės lyderis Alexas Kapranos net yra užsiminęs, jog prieš kelerius metus škotai visai rimtai svarstė skirstytis.

Tačiau pernai po pertraukos išleido gerai publikos sutiktą albumą „Always Ascending“ ir koncertuoja toliau – kartais net tapdami pagrindinėmis festivalių žvaigždėmis (kaip prieš kelias savaites Prancūzijos „Europavox“).

Didelė dalis jų gerbėjų šiandien – tie, kurie „Franz Ferdinand“ klausėsi prieš 15 metų. Išgirdę, kad į Vilnių atvyko ši grupė, noro apsilankyti koncerte neslėpė ir Andrius Mamontovas, ir Marijonas Mikutavičius.

Pirmadienį į Vilnių atvykę muzikantai spėjo ne tik pailsėti, bet ir aplankyti kelis Vilniaus barus ir muziejus.

„Gaila, kad tik dabar čia užsukome pirmą kartą. Kita vertus, tai ir labai įdomu. Dar niekada gyvenime nesame groję botanikos sode. O groję esame daug kur – net ir apleistame rūsyje, kur nebuvo apšvietimo, tai jį „susikonstravome“ iš senų soliariumo lovų, sustatę jas prie sienos“, - apsilankęs LRT.lt transliacijoje, pasakojo 47-erių A. Kapranos.

Graikų kraujo turintis rokeris ir šiandien yra toks pat lieknas, paprastas ir energingas, kaip grupės šlovės viršūnėje, o į karjeros posūkius, sėkmes ir nesėkmes žiūri filosofiškai.

Tiesa, pastarasis mėnuo grupei nebuvo lengvas. Praėjusį mėnesį, iškritęs pro langą Paryžiuje, tragiškai žuvo Philippe‘as Zdaras – prancūzų dueto „Cassius“ narys, prodiusavęs naujausią „Franz Ferdinand“ albumą.

„Groti dainas iš jo – itin keistas jausmas. Nes Philippe‘as buvo ne tik prodiuseris, bet ir geras mūsų draugas. Jis buvo įspūdingas personažas, studijoje kabino raštelius, kad prasta muzika čia neleidžiama.

Dieną prieš jo mirtį buvau Stambule ir parašiau jam atviruką. Labai liūdna“, - pasakojo A. Kapranos.

Prieš porą savaičių apsilankę Ph. Zdaro laidotuvėse, „Franz Ferdinand“ iškart išskrido į Maroką, kur jų laukė dar kelios nemalonios staigmenos.

Pirmiausia grupė sužinojo, kad jai užsakytus viešbučio kambarius pasisavino Maroko karališkosios šeimos nariai.

Jie prisėdo ant grindų viešbučio fojė, o po kelių minučių nuo sienos krito masyvus paveikslas ir sutraiškė būgnininko Paulo Thomsono rankos mažąjį pirštą.
„Rentgenas parodė, kad kaulas subyrėjo į 18 mažų gabalėlių. Groti būgnais jis negalės šešias savaites“, - pasakojo A. Kapranos.

Nusprendę neatšaukti koncertų, muzikantai greitai surado pamainą – būgnininką, kuris grupės dainų intensyviai mokėsi ir atvykęs į Vilnių.

Trečiadienio vakarą koncertą pradėjo „shishi“ – merginų grupė iš Lietuvos, pasirinkta pačių „Franz Ferdinand“ narių.

Pernai debiutinį albumą išleidusios merginos, vis dažniau keliaujančios ir po užsienio festivalius, savo energingu surf roko, fanko ir hiphopo deriniu visai tiko vakaro temai – panašaus, šokti skatinančio gaivališkumo niekad netrūko ir „Franz Ferdinand“ muzikai.

Apie pusę dešimtos vakaro į sceną žengė pagrindinės vakaro žvaigždės – jau koncerto pradžioje parodžiusios, kad neketina žaisti „o dabar pagrosime dešimt dainų, kurių jūs nelaukėte“ žaidimų.

„Kai dėlioju koncerto dainų sąrašą, bandau įsijausti, ką galvoja žiūrovai. Jie tikrai nenorėtų ateiti į koncertą ir neišgirsti savo mėgstamiausių kūrinių“, - pasakojo A. Kapranos.

Todėl nereikia stebėtis, kad jau pirmoje koncerto pusėje publika sulaukė senųjų, grupės karjerai įsibėgėti padėjusių hitų – nuo „Dark Of The Matinee“ iki „Michael“ ar „Do You Want To“.

Į koncertą grupė įtraukė dainų iš visų savo albumų – o jie yra gana įvairūs.

Kas kelerius metus „Franz Ferdinand“ vis įsivelia į eksperimentus, bandydami nekartoti savo formulės – nuo kūrinių, kuriuose juntamas fanko ir net jamaikietiško „dub“ prieskonis iki naujausiame diske skambančių šokių muzikos ritmų.

Tačiau klausantis koncerto susidarė įspūdis, kad labiausiai minią „veža“ būtent tai, nuo ko „Franz Ferdinand“ pradėjo, - efektingas, įsimenantis, melodingas, veržlus rokas „be jokių nesąmonių“. Toks, pagal kurį taip smagu kuriame nors Islandijos gatvės alubaryje trečią ryto.

Papildomų taškų norisi skirti vokalistui A. Kapranos – jis vis dar atrodo beprotiškai įsimylėjęs savo užsiėmimą, scenoje atiduodantis visą save ir besineriantis iš kailio, kad publikai būtų kuo linksmiau.

Ir net jei „Franz Ferdinand“ žvaigždė, tikėtina, jau nebekils taip aukštai, kaip karjeros pradžioje, šie vyrai vis dar moka dovanoti puikią dozę geros energijos ir dainų, kurių priedainiai po koncerto kelias dienas skambės ausyse. Išėję į sceną, „Franz Ferdinand“ vis dar yra galingi. Sprendžiant iš A. Kapranos šypsenos, ši viešnagė Vilniuje patiko ne tik žiūrovams (kurių koncerte vis dėlto galėjo būti kiek daugiau).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.