Muzika

2019.07.06 22:27

Festivalio „Bliuzo naktys“ kulminacija: minios traukiamas himnas, JAV žvaigždė ir tona žuvienės

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.07.06 22:27

Visam savaitgaliui Lūksto ežero pakrantę Varniuose užkariavęs seniausias Lietuvos muzikos festivalis po atviru dangumi „Bliuzo naktys“ šeštadienį pažėrė daugybę koncertų, pramogų ir staigmenų.

27-ąjį kartą surengtas festivalis, neturintis analogų Lietuvoje, priviliojo kelis tūkstančius žiūrovų, nepabūgusių nuolat besikeičiančių oro prognozių.

Gamta šeštadienį festivalininkų nenuliūdino – nors ir kiek vėjuota, beveik visa popietė vaizdingoje Žemaitijos vietoje buvo saulėta, netrūko ir besimaudančių ežere.

Jau vidurdienį prasidėjusi programa, aprėpusi tris scenas, suvienijo ne tik bliuzo atlikėjus. Pavyzdžiui, šeštadienio vakarą čia pasirodė „Elnio rago miškas“ – šįmet debiutinį albumą išleidusi jauna alternatyvaus roko grupė, kurios muzika – artimesnė amerikiečiams „Interpol“, o ne kuriam nors iš senųjų bliuzo meistrų.

„Tai tikrai neprieštarauja festivalio koncepcijai. Nesiekiame būti gryno bliuzo festivaliu, norime įtraukti ir kitų įdomių žanrų artistus. Pas mus šįmet net ir hiphopo yra. Galima juokauti, kad čia groja bliuzo atlikėjai ir tie, kurie gal nebūtų prieš tokiais tapti“, – šypsojosi festivalio rengėjas Algirdas Barniškis-Blėka.

Vakarop minią šokdino energingu žydiškų melodijų ir karštų pučiamųjų garsų deriniu publiką kaitinanti grupė „Rakija Klezmer Orkestar“ – nulipusi nuo antros pagal dydį festivalio scenos, padūkėlių komanda grodama žygiavo per festivalio teritoriją ir „nuvedė“ visus žiūrovus į erdvę prie pagrindinės scenos.

Netrukus įvyko neskelbtas mini koncertas, apie kurį nežinojo beveik niekas – ežero pakrantėje, vieno iš čia stovinčių namelių verandoje, porą kūrinių pagrojo didžiausia šių metų festivalio žvaigždė – amerikiečių gitaristas Ericas Galesas.

Viena ryškiausių kylančių bliuzroko žvaigždžių laikomas muzikantas, grojantis apversta gitara, festivalio medžiotas jau ne vienus metus.

Sudėtinga gyvenimo istorija pagarsėjęs, net ir kalėjime pasėdėti spėjęs gitaristas ne tik stulbino virtuozišku grojimu, bet ir pasidžiaugė jam svarbia sukaktimi – po kelių dienų sukaks treji metai, kai jis nebevartoja alkoholio ir narkotikų.

Didžiojoje scenoje vakarą pradėjo jaunosios kartos herojai – vis tvirčiau scenoje besijaučianti grupė „Flash Voyage“, praėjusią savaitę išleidusi debiutinį albumą.

Žiūrovų palaikymo netrūko – pakanka kelias valandas praleisti festivalyje, kad įsitikintum, kokie neteisingi yra stereotipai, esą tokios muzikos renginiuose lankosi tik vyresnės kartos melomanai.

Spalvingo, atsipalaidavusio jaunimo čia – per akis, akį traukiančių personažų – irgi. Nuo vaikino, einančių prie visų patikusių merginų ir siūlančio jam ant džinsų užrašyti savo „Instagram“ adresą, iki vyro, visur lakstančio su žaisliniu mikrofonu ir žiopčiojančio pagal kiekvieną skambančią dainą.

Vakarop, orui vėstant, festivalininkus sušildė „bliuzesriubė“ – jau festivalio vizitine kortele tapusi žuvienė, kurios „Bliuzo naktų“ rengėjai kasmet išverda ir išdalija apie 1200 litrų.

Vakarėjant į sceną žengė Lietuvos bliuzo veteranas – gitaristas Aleksandras Belkinas su dažnu svečiu Lietuvoje, Europoje gyvenančiu amerikiečių dainininku ir gitaristu Keeganu McInroe.

„Bliuzo naktis“ kaip penkis savo pirštus jau pažįstantys muzikantai į sceną pasikvietė ir pirmojo šių metų festivalio vakaro viešnią – kanadiečių dainininkę Deidrey Francois, sudainavusią garsųjį kūrinį „Georgia On My Mind“.

Pristatydamas vieną iš savo naujų kūrinių, Keeganas papasakojo apie dainą įkvėpusią merginą, sudaužiusią jo širdį. Sprendžiant iš „Bliuzo naktų“ žiūrovių susižavėjusių žvilgsnių, ilgai būti vienišiumi jam neteks.

Šeštadienio vakarą festivalyje paskelbta ir įdomi nauja iniciatyva – pristatyta lietuvių kilmės meistro Tony Zemaicio kadaise įkurto visame pasaulyje garsaus gamintojo „Zemaitis Guitars“ gitara, kuri nuo šio rudens 16 metų keliaus į vis kitą Žemaitijos miestą. Jame šiuo instrumentu groti metus bus suteikta galimybė talentingam jaunam muzikantui ar muzikantei.

Devintą vakarą „Bliuzo naktų“ minia iškėlė trispalves ir kartu su lietuviais visame pasaulyje sugiedojo „Tautišką giesmę“, o tada bliuzo šėlsmas siautėjo toliau.

Šeštadienio vakaro programoje įrašyta net 26 iš 27 “Bliuzo naktų“ sezonų pasirodžiusi Lietuvos bliuzo karalienė Arina, JAV gitaristas Ericas Galesas, latviai „Very Cool People“ ir kiti atlikėjai – festivalio scenoje muzika, kaip ir kasmet, skamba kone iki aušros.

„Man atrodo, šįkart festivalis buvo pavykęs. Orai – geresni nei daug kas bijojo, programa – įvairi. Kitais metais būtinai vėl susitiksime“, - neabejojo jau netrukus 2020-ųjų festivalio kontūrus braižyti pradėsiantis A. Barniškis-Blėka.