Muzika

2019.07.05 22:36

Laisvės ir muzikos šėlsmas: Varniuose prasidėjo 27-asis festivalis „Bliuzo naktys“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.05 22:36

Varniuose, Lūksto ežero pakrantėje, penktadienį prasidėjo vienas seniausių Lietuvos muzikos festivalių – jau 27-ąjį kartą surengtas „Bliuzo naktys“.

Keli tūkstančiai žiūrovų susirinko į vaizdingą Žemaitijos vietą, kad dvi dienas ir naktis mėgautųsi muzika, atliekama poros dešimčių Lietuvos ir užsienio atlikėjų.

Ir ne tik ja – atsipalaidavimo ir laisvės kupina atmosfera garsėjantis festivalis dėl to dažnai vadinamas „Lietuvos Vudstoku“.

Nors sinoptikų prognozės šią savaitę keičiasi kelis sykius per dieną, penktadienio vakarą orai bliuzo gerbėjų nebaudė – vakaras ežero pakrantėje vėjuotas, tačiau išsisklaidę debesys virš festivalio teritorijos lietaus nežadėjo.

Šeštadinis žadamas saulėtas, o net jei lytų, festivalio rengėjai įsitikinę, kad tai nieko neatbaidys.

„Bliuzas be šiek tiek lietaus – ne bliuzas“, - juokėsi festivalio rengėjas Algirdas Barniškis-Blėka.

Festivalis šiais metais siūlo koncertus trijose scenose – pagrindinėje, prie palapinių miestelio įsikūrusioje Ąžuolo, ir pašiūrėje, kurioje kadaise prasidėjo „Bliuzo naktys“, o šįmet įsikūrė Vieno žmogaus scena.

Tarp atlikėjų – ir penktadienio vakarą minią kaitinusi viena ryškiausių Lietuvos jaunosios kartos roko grupių „Garbanotas“, ir prieš tai pasirodę energingi švedų bliuzrokeriai „Black River Delta“, ir keli garsūs bliuzo atlikėjai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių.

Ryškiausia penktadienio vakaro žvaigždė – JAV dainininkas ir gitaristas Eugene'as Bridgesas, kuris, su šypsena priminė festivalio rengėjai, yra legendinės atlikėjos Tinos Turner giminaitis.

Šeštadienio vakarą koncertuos ryškiausias šių metų festivalio svečias – JAV gitaristas Ericas Galesas.

„Šįmet Memfyje jis laimėjo geriausio bliuzroko atlikėjo titulą. Didžiuojamės, kad jis gros Varniuose, jau ne vienus metus bandėme jį prisivilioti. Pats mačiau jo koncertą Dubline, visiška fantastika, tikras „velnias su gitara“. Vienas žymiausių pasaulio gitaristų Carlosas Santana sako, kad tai - XXI amžiaus Jimi Hendrixas, žmogus, degantis muzika.

Dar ir su prieštaringa gyvenimo istorija – yra ir sėdėjęs kalėjime“, - juokėsi A. Barniškis-Blėka.

Šūkis „nepamiršk palapinės ir piniginės“, šeštadienį festivalyje verdami ir dalijami 1200 litrų žuvienės - „bliuzesriubės“, labai įvairaus amžiaus publika, iki aušros netylančios linksmybės palapinių miestelyje – yra mažiausiai kelios priežastys, dėl kurių „Bliuzo naktys“ Lietuvoje jau žinomos ir tiems, kurie festivalyje niekada nėra viešėję.

Penktadienio vakarą pakako kelių minučių ežero pakrantėje, kad įsitikintum, kad festivalio lankytojai turi puikią fantaziją.

Nemažai jų jau daug metų yra susibūrę į grupes ir kuria šventę patys sau. Pavyzdžiui, keliolika festivalio gerbėjų palapinių miestelyje įkūrė „bliuzo oro linijų“ biurą – su iškabomis ir skrydžio palydovų uniformomis.

Festivalio teritorijoje publikos laukia ir daug pramogų – įvairių sporto varžybų ir atrakcionų.

„Tai – festivalis, turintis bene įvairiausio amžiaus auditoriją Lietuvoje. Gal net ir ir įvairiausia muzika. Festivalis per 26 metus labai keitėsi, dabar čia skamba ir rokas, ir net hiphopas. Tarp žiūrovų atsiranda vis daugiau jaunimo – nemažai jo kadaise į festivalį važiuodavo su savo tėvais, dabar jau atvyksta atskirai. Pavyzdžiui, taip yra su grupės „Garbanotas“, kuri šįmet pas mus groja, nariais“, - džiaugėsi A. Barniškis-Blėka.

Kaip pavyzdį, jog festivalyje skamba ne tik bliuzas, jis išskyrė Ąžuolo sceną, kurią festivalio rengėjai net juokais buvo sumanę pavadinti „scena be bliuzo“.

Pavyzdžiui, penktadienio vakarą joje pasirodė grupė „Freestarz“ - Lietuvos hiphopo žvaigždės iš grupių „G & G Sindikatas” ir “Jama & W”. Grupė „užkūrė“ į festivalį jau susirinkusią publiką, čia pat kurdama repo improvizacijas apie daiktus, parodytus žiūrovų.

Tarp kitų šių metų festivalio dalyvių – jaunosios kartos alternatyvaus roko žvaigždės „Elnio Rago Miškas“ ir „Flash Voyage“.

„Juokauju, kad kviečiame ir atlikėjus, kurie mėgsta bliuzą, bet jo negroja. Jei žvelgtume giliau, bet kokia muzika, repas, rokas ar hiphopas, prasidėjo nuo bliuzo, pagrindinių trijų akordų. Bent jau gitaristams – tikrai“, - svarstė festivalio rengėjas.

Kai kas vis dėlto nesikeičia. Šeštadienio vakarą festivalyje pasirodys Lietuvos bliuzo karaliene tituluojama Arina. Per 27 festivalio sezonus ji „Bliuzo naktis“ praleido tik vieną kartą.

Vis dėlto svarbiausia, ko neslepia ir festivalio komanda, čia yra net ne muzika, o nuostabi atmosfera.

„Būna žiūrovų, kurie atvažiuoja į palapinių miestelį ir iki pagrindinės scenos per dvi dienas net nenueina – su draugais smagiai leidžia laiką ten. Gal dėl to palapinių miestelyje šįmet irgi įkurdinome sceną.

Jauni, seni, šeimos su mažais vaikais. Visi taikūs ir draugiški. Dažnai sakome, kad gali čia atvažiuoti vienas, bet išvažiuosi jau ne vienas. Kas nors tikrai užkalbins ir priims į palapinę, jei neturi kur miegoti. Tuo šis festivalis ir išskirtinis“, - kalbėjo A. Barniškis-Blėka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt