Muzika

2019.07.03 23:02

Romantiko triumfas: minią lietuvių sostinėje svaigino švelnusis australų atlikėjas RY X

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.07.03 23:02

Švelni, romantiška, įkvepianti – taip Australijos atlikėjo RY X, kuris trečiadienio vakarą surengė koncertą Vilniuje, muziką vadino portalo LRT.lt skaitytojai.

Diena anksčiau jis apsilankė portalo studijoje, kur valandą kantriai bėrė atsakymus į skaitytojų klausimus.
„Man tai labai patinka“, - šypsojosi dainininkas, jau ne sykį publiką papirkęs nuoširdumu.

Buvęs profesionalus banglentininkas, vėliau jūrą ir saulę iškeitęs į dainininko karjerą, Lietuvoje lankosi jau antrą sykį.

Prieš dvejus metus jis surengė pasirodymą kiemelyje Vilniaus centre, šįkart keliavo į miesto pakraštį – Kairėnuose įsikūrusį VU Botanikos sodą.

Elektroninę, akustinę muziką, švelnius pop garsus ir keistesnius eksperimentus derinantis Ry Cummingas (tikrasis RY X vardas) yra muzikavęs projektuose „The Acid“ ir „Howling“, tačiau labiausiai išgarsėjo prieš trejus metus išleistu pirmuoju soliniu albumu „Dawn“.

Šių metų pradžioje pasirodė antrasis – „Unfurl“. Jame RY X toliau eina pasirinkta kryptimi – švelniai dainuoja apie meilę, seksą ir gyvenimo patirtis.

Kartais – taip atvirai, kad prieš tai nublanksta net ir jo paties režisuojamuose klipuose rodomos nuogybės.
„Svarbiausia man – būti sąžiningam. Dainuoju tai, ką jaučiu, ieškau ryšio su publika. Kai jis įvyksta, tai – nuostabiausia, kas gali būti“, - LRT.lt sakė RY X.

Hipiškus drabužius dėvintis, vešlią barzdą auginantis, sename mediniame name Kalifornijoje, prie vandenyno gyvenantis dainininkas atrodo lyg svetimkūnis tarp popmuzikos žvaigždžių, puoselėjančių nepriekaištingą įvaizdį.
Bet gal tuo ir yra patrauklus – švelnaus balso dainininkas atrodo visiškai paprastas ir suprantantis tai, ką jaučia didžioji dalis jo publikos.

Trečiadienio vakarą į botanikos sodą jo pasiklausyti susirinko didelė minia gerbėjų, nemažai – girdėję ir koncertą prieš dvejus metus, tačiau susigundę pasiklausyti RY X dar kartą.

Nėra ko stebėtis – vėsų ir vėjuotą vakarą jo muzika išties veikia kaip šilta vilnonė antklodė, o kuklumas scenoje sukuria įspūdį, lyg vakarotum su geru bičiuliu.

Abiejų savo albumų dainas, tiesa, kiek neįprastai aranžuotas, dainavęs RY X prieš koncertą pabrėžė, kad jam labai svarbu spontaniškumas.

Kurias dainas atliks, kokia tvarka jos skambės, dainininkas nusprendžia tik paskutinę akimirką, apsižvalgęs po erdvę, kurioje teks dainuoti.

„Labai mėgstu koncertus gamtoje. Nuostabiausias gyvenime buvo Norvegijoje, oloje, negyvenamoje saloje, į kurią du tūkstančiai žiūrovų atplaukė laivais.

Spalį koncertuosiu Londono salėje „Royal Albert Hall“ – tai irgi yra mano svajonė. Bet dainuoti vietoje, kurioje gali susilieti su gamta, yra dar smagiau“, - pasakojo RY X.

Po „apšildančio“ lietuvių atlikėjo Kabloonak į sceną žengęs, švelnios muzikos garsais minią užbūręs australas užsiminė, kad į Lietuvą norėtų grįžti dar ne sykį.

„Man čia tiesiog patinka. Ar kada parašysiu dainą apie Lietuvą? Kuo dažniau čia lankysiuosi, tuo labiau tai tikėtina“, - juokėsi dainininkas.

Gerai nusiteikęs atlikėjas prieš koncertą buvo toks atviras, kad LRT.lt skaitytojams komentavo net savo pomėgį dėvėti skrybėles ir pasirinkimą auginti barzdą.

„Skrybėlių turiu maždaug penkiolika, yra ir kitų galvos apdangalų. Kodėl jas dėviu? Nes tai – lyg savotiška vaidmens, įvaizdžio dalis, be to, man labai patinka kaubojų kultūra. Tą, kurią dabar esu užsidėjęs, pirkau JAV, dėvėtų daiktų parduotuvėje, tai tikra sena kaubojiška skrybėlė.

O barzda nėra tik įvaizdis. Kadaise, kai pradėjau dainininko karjerą, mane norėjo pavaizduoti kaip stereotipinį, įdegusį banglentininką. Man tai nepatiko, iškeliavau keliems mėnesiams į Indoneziją, pradėjau užsiiminėti joga, viena taisyklių buvo – tris mėnesius nežiūrėti į veidrodį.

Kai po to pažiūrėjau, barzda jau buvo užžėlusi. Man tiesiog patiko šis vaizdas“, - šypsojosi RY X.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt