Naujienų srautas

Muzika2019.07.03 21:37

Naujasis „džiazo karalius“: JAV žvaigždė Kamasi Washingtonas pirmąsyk grojo Lietuvoje

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.07.03 21:37

Trečiadienio vakarą melomanams Vilniuje norėjosi persiplėšti į dvi dalis. Skirtingose miesto vietose koncertus kone tuo pačiu metu surengė du ryškūs atlikėjai iš užsienio.

VU Botanikos sode Kairėnuose dainavo RY X – populiarus atlikėjas iš Australijos, prieš porą metų vilniečius jau sužavėjęs jaukiu ir lyrišku savo koncertu miesto centre.

O Senamiestyje grojo Kamasi Washingtonas – vienas ryškiausių šių dienų džiazo muzikantų iš JAV, vadinamas vizionieriumi ir naujos šio žanro bangos skleidėju.

„Tokio atvejo, kai per vieną dieną mieste grotų tokie du atlikėjai, mums dar nepasitaikė. Bet taip sutapo šių muzikantų kelionių grafikai“, - juokėsi abi užsienio žvaigždes pakvietusios agentūros „8 Days A Week“ partneris Martynas Butkevičius.

„Iš vienos pusės – smagu, iš kitos – manau, kad netrūktų žiūrovų, kurie norėtų pamatyti abu koncertus. Aš pats, jei nekoncertuočiau, eičiau pasiklausyti Kamasi“, - antrino nuo pirmadienio Vilniuje viešintis RY X.

Jis – neabejotinai populiaresnis ir geriau žinomas Lietuvoje, nei K. Washingtonas. Bet 38-erių Kamasi vardas pastaruosius kelerius metus irgi garsiai skamba pasaulio muzikos mėgėjų lūpose.

Kartais net nėra labai lengva suprasti, kodėl taip yra. Kai prieš porą mėnesių koncerto rengėjai paskelbė, jog šis muzikantas yra džiazo karalius, jie sulaukė nustebimo ir net pašaipų.

Nenuostabu – porą albumų išleidęs muzikantas tikrai vargu ar gali pasiekimais ir įtaka lygintis su tokiomis džiazo legendomis kaip Milesas Davisas, Johnas Coltrane‘as ar Herbie Hancockas.

Tačiau čia pat pradėjo sklisti nuoroda, kur K. Washingtoną „džiazo karaliumi“ vadina ir BBC žurnalistai.

Esmė – suvokimo skirtumuose. Pastaruosius kelerius metus džiazo muzika atrodo įgijusi „antrą kvėpavimą“. Jauni klausytojai, kurie mėgsta ir hiphopą ar alternatyvią muziką, atsisuko ir susidomėjo tokiais atlikėjais kaip Lietuvoje jau viešėję „BadBadNotGood“ ar „Snarky Puppy“.

Šie džiazą, paįvairinta šiuolaikiškais kitų žanrų prieskoniais, grojantys artistai dabartiniams dvidešimtmečiams ar net trisdešimtmečiams tapo džiazo veidu. Nemažai ateinančių į tokių atlikėjų, prie kurių galima priskirti ir K. Washingtoną, koncertus nėra girdėję senųjų džiazo meistrų ir net nesirengia jais domėtis.

Tarp tokių jaunesnės kartos artistų Kamasi išties galima vadinti džiazo karaliumi ar bent princu. Ir džiazas, beje, ne vienintelis žanras, kuriame vyksta panašūs dalykai.

Vyresnės kartos kritikai negali atsistebėti jaunos roko grupės „Greta Van Fleet“ populiarumu – iš esmės šie muzikantai gana tiksliai kopijuoja ir legendinių „Led Zeppelin“ skambesį, ir net įvaizdį.

K. Washingtonas, iki tol grojęs su ne vienu džiazo, elektroninės muzikos meistru ir repo atlikėjais (tarp jų – Snoop Doggu ir Kendricku Lamaru), išgarsėjo 2015-aisiais, kai išleido pirmąjį solinį albumą „The Epic“.

Kritikai iškart pradėjo girti šio saksofonininko ir kompozitoriaus muzikalumą, į džiazo melodijas įpinamus afrikietiškos ir hiphopo muzikos ritmus, fantaziją.

Dar daugiau komplimentų sulaukė pernai išleistas įspūdingas antrasis albumas „Heaven And Earth“ – jis trunka daugiau nei tris valandas ir skamba kaip hipnotizuojantis nuotykių filmo garso takelis.

Į Lietuvą pirmąsyk pakviestas K. Washingtonas į Vilnių atskrido antradienio popietę, pasiramsčiuodamas lazdele pasivaikščiojo po Vilniaus senamiestį, nusifotografavo prie J. Basanavičiaus paminklo, o trečiadienio vakarą Mokytojų namų kiemelyje klausėsi „apšildančios“ grupės – lietuvių „Sheep Got Waxed“.

Apie pusę devynių vakaro į sceną su savo grupe žengęs amerikietis galėjo įsitikinti, kad jo didelis populiarumas (bent jau tam tikruose sluoksniuose), dėl kurio JAV ir Vakarų Europoje išgraibstomi visi bilietai į koncertus, Lietuvos tikriausiai dar nepasiekė – kiemelyje galėjo tilpti kiek daugiau žiūrovų, nei susirinko.

Tačiau susisirinkusius muzikantas tikrai papirko greitai. Jo atliekama muzika – svaigi, dažniausiai – vidutinio tempo, melodinga, be radikalesnių nukrypimų, bet įdomi ir nekasdieniška – po atviru dangumi skambėjo puikiai ir įkvepiančiai, o kartu atvykusių muzikantų talentas irgi nenublanko greta pagrindinės vakaro žvaigždės.

Daug plojimų sulaukė ir vakaro staigmena - scenoje pasirodė ir Kamasi tėvas, taip pat džiazo muzikantas, kartais iškeliaujantis į gastroles su sūnumi.

"Iš jo išmokau visko, ką sugebu", - publikai tėvą pristatė muzikantas.

Žiūrovai reagavo šiltai – kiekvienas kūrinys, įspūdingesnė soluotė ar grupėje dainuojančios vokalistės improvizacija buvo palydima plojimais. Vaizdas, kurį tikriausiai kiek pavydžiai stebėtų Lietuvos džiazo festivalių rengėjai. Jokia paslaptis, kad šį muzikantą bandė prisivilioti ne vienas iš jų.

Gali būti, kad jei Kamasi vardas būtų švietęs kurio nors džiazo festivalio programoje, jo pasiklausyti būtų susirinkę kiek daugiau žmonių. Tačiau galbūt tai net nėra svarbiausia.

Kamasi muzikoje - ne tik daug grožio, bet ir socialinių žinučių.

"Šiame kūrinyje - net penkios melodijos. Kodėl? Nes aš džiaugiuosi, kad esame skirtingi. Neturiu rengtis kaip jūs ar galvoti kaip jūs, kad jus mylėčiau. O aš jus myliu. Mes visi, kiekvienas iš mūsų, esame gražūs. Mūsų skirtumai - tai, ką reikia ne toleruoti, o švęsti", - į žiūrovus kreipęsis Kamasi sulaukė plojimų audros ir privertė nusišypsoti koncerto rengėjus, jau sutrikusius, kad amerikietis viršijo numatytą koncerto laiką.

Lietuvą į savo aplankytų šalių sąrašą įsirašė dar viena šių dienų žvaigždė. Džiazo karalius? Tikrai ne, bet neabejotinai talentingas ir įdomus muzikantas. Ar dar sugrįš? Norėtųsi tikėtis, nes tikrai nusipelno būti išgirstas didesnio būrio žmonių mūsų šalyje. Kol kas K. Washingtonas keliauja į Lenkiją – festivalį „Opener“, kuriame koncertuos greta Lanos Del Rey, „The Strokes“, Kylie Minogue ir kitų popmuzikos ir roko žvaigždžių. Dar vienas įrodymas, kad jo šlovė jau yra peržengusi džiazo ribas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi