Muzika

2019.06.13 21:30

Grupės „ba.“ muzika drebino Vilniaus Senamiestį: tai svarbiausias koncertas mūsų gyvenime

Ramūnas Zilnys 2019.06.13 21:30

Viena populiariausių jaunosios kartos Lietuvos grupių „ba.“ ketvirtadienio vakarą džiugino tūkstančius gerbėjų – sostinės Senamiestyje surengė koncertą, kuriuo pristatė naują savo albumą „H8“.

Beveik metus nekoncertavusi grupė jėgas kaupė ypatingai progai – prieš mėnesį internete, o dabar – ir kompaktinėje bei vinilo plokštelėje išleistą albumą norėjo pristatyti ypatingai.

„Važinėjome po Vilnių ir ieškojome tinkamos vietos koncertui. Galiausiai suradome Adomo Mickevičiaus bibliotekos kiemą – pats Vilniaus centras, galima sutalpinti ne vieną tūkstantį žmonių, o jos beveik niekas nežino.

Esame groję ir „Siemens“ arenoje, ir Katedros aikštėje, bet ten groti mus kvietė kiti. O šįkart kitaip – patys viską organizavome, patys ir sceną, ir tualetus statėme“, - pasakojo „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius.

Nusivilti neteko – bibliotekos kiemas buvo artipilnis, o susirinkusiems „ba.“ paruošė ypatingą programą.

Pirmojoje koncerto dalyje grupė sugrojo visas albumo „H8“ dainas, o antrajai surepetavo daugybę gerai žinomų senesnių kūrinių.

Kai prieš penkerius metus dar moksleiviško amžiaus B. Aleksandravičius išgarsėjo kaip kylanti roko viltis, daug kas spėliojo, kad „ba.“ fenomenas gali greitai išsikvėpti.

Arši muzika, eksperimentiniai, karštligiški tekstai, keista išblyškusio Beno charizma greitai užkariavo jaunų žmonių dėmesį (tarp „ba.“ gerbėjų yra ir plaukikė Rūta Meilutytė), grupė pelnė M.A.M.A. apdovanojimą (kaip geriausi metų rokeriai), tačiau buvo sunku prognozuoti, ar visa tai neatsibos – ir patiems muzikantams, ir klausytojams.

Neatsibodo – „H8“ yra jau antrasis pilnos trukmės „ba.“ albumas, grupė groja didžiausiuose Lietuvos festivaliuose, o naujas albumas, atrodo, jos klausytojų ratą gali padidinti.

Pirmiausia todėl, kad kūriniai atrodo melodingesni nei anksčiau, o dainų tekstai – aiškesni ir lengviau suprantami.

 „Jei atvirai, šį albumą buvo baisu kurti, baisu apsispręsti, koks turi būti skambesys. „H8“ skamba kaip naujas grupės startas, per ketverius metus, prabėgusius nuo pirmojo albumo, mūsų skambesys pasikeitė.

Džiaugiuosi, kad nepaskubėjom su juo. Per tuos ketverius metus skambesys pasikeitė, grupė pasikeitė.

Nežinau, ar nauja mūsų muzika lengvesnė nei anksčiau. Gal net aštresnių garsų atsirado. Bet dabar kūriniai labiau panašūs į dainas, kurias galima paniūniuot, tai tiesa. Anksčiau buvo labiau eksperimentinis skambesys. Kas pasikeitė? Įrašiau dainas skirtingais etapais, skirtingos nuotaikos.

Tikrai nebuvo minties sukurti kažką, kas pritrauks daugiau žmonių. Bet jei dėl naujų dainų mūsų auditorija pasidarys didesnė – gerai“, - svarstė Benas.

Vienas gerai žinomas Lietuvos muzikos pasaulio žmogus „ba.“ muzikos žavesį jau įvertino – dar prieš kelerius metus Andrius Mamontovas šią grupę pakvietė „apšildyti“ savo koncertus. Pernai festivalyje „Granatos Live“ Andrius pakvietė Beną kartu atlikti vieną dainą, o naujame „ba.“ albume yra daina „Antisentimentalus“, kuriai Andrius įrašė sintezatorių partiją.

Ką reiškia naujo albumo pavadinimas, kuriame užšifruotas angliškas žodis „neapykanta“?

„Pavadinimas turėjo būti kitoks. Bet tada susimąsčiau, kiek žmonių šiais laikais nekenčia daugybės dalykų nekeičia ir be pagrindo garsiai apie tai kalba, leidžia būti sau visko kritikais. Taip idėja ir atsirado“, - atviravo dainininkas.

Yra dalykų, kurie Benui jau pabodo. Pavyzdžiui, nuolat žurnalistams aiškintis, kodėl jis metė mokyklą ir brandos atestatą iškeitė į muziką.

„Jei kada norėsiu, tai nueisiu ir pabaigsiu. Nebereikia apie tai kalbėti, viskas man gerai“, - juokėsi Benas.

Užtat muzika, regis, nepabos. Nors ji ir nėra vienintelė Beno veikla – greta grupės jis veda radijo laidą LRT OPUS eteryje, dirba naujoje Vilniaus renginių erdvėje „Platforma“.

Ir taip, anot jo, tikrai geriau, nei nuolat blaškytis su koncertais, groti uždaruose vakarėliuose arba stengtis keisti savo muziką, kad kvietimų groti atsirastų daugiau.

„Kiekvienam savo, nieko nesmerkiu, bet tikiuosi, kad niekad nereikės pardavinėti savo veido įmonių vakarėliuose“, - šyptelėjo B. Aleksandravičius.

Kai jis žengia į sceną, atrodo ir elgiasi gaivališkai. Minios jaunų žmonių, kurie akimirksniu iššluoja suvenyrus su grupės simbolika, jame mato bendramintį, atspindintį jų pačių nuotaikas, nerimą ir norus.

Tai – nemažas turtas. Ir niekas nedrįstų lažintis, kad anksčiau ar vėliau neišsipildys planas, apie kurį Benas šią savaitę užsiminė radijo eteryje.

Vienas jo norų – surengti „ba.“ koncertą sostinės Kalnų parke, bet šįmet grupė dar nusprendė apsiriboti mažesne erdve.

Sprendžianti iš žiūrovų reakcijos A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, „ba.“ yra smarkiai pasiilgti gerbėjų, o grupės akcijos toliau tik auga.

„Pas mus ateina jauni žmonės, bet džiaugiuosi, kad atsiranda ir vyresnių. Gal anksčiau vyresniems buvo gėda klausytis šešiolikmečių, bet aš jaučiuosi subrendęs, klausytojų ratas plečiasi. Šis koncertas – svarbiausias mūsų gyvenime. Kol kas svarbiausias“, - šyptelėjo Benas.