Naujienų srautas

Muzika2019.06.12 21:18

Juodai baltas muzikos sapnas: JAV grupė „Cigarettes After Sex“ Vilniuje svaigino tūkstančius gerbėjų

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.06.12 21:18

„Fotografuokite mus tik juodai ir baltai“, – prieš trečiadienio vakarą surengtą koncertą Vilniuje pareikalavo JAV grupė „Cigarettes After Sex“. Ir niekas dėl to nenustebo.

Prieš 11 metų susibūrusi grupė garsėja švelnia, melodinga, ramia, hipnotizuojančia muzika, kurią skeptikai kartais netgi vadina migdančia.

Tai nesutrukdė ketveriukei, įkurtai vokalisto Grego Gonzalezo, per pastaruosius kelerius metus išpopuliarėti taip, kad jos koncertus šįmet ne vienoje šalyje teko perkelti į didesnes sales – bilietų tiesiog nepakanka visiems norintiems.

Svajingos popmuzikos žvaigždės iki šiol tėra išleidusios vos vieną albumą, pavadintą grupės vardu. Jis pasirodė 2017-aisiais.

„Cigarettes After Sex“ nesuka vaizdo klipų, bet kruopščiai rūpinasi savo įvaizdžiu. Visi grupės plakatai, albumų viršeliai, fotosesijos – juodai baltos.

„Kodėl nėra klipų? O ką juose reikėtų rodyti? Turbūt daug kas įsivaizduoja tiesiai šviesiai – erotiką, seksą. Tai neįdomu“, – prieš dvejus metus Vilniuje man sakė G. Gonzalezas.

Grupės fenomeną nelengva paaiškinti. Svajingi, bet labai vienodi garsai, švelnus Grego balsas, kurį pirmą sykį išgirdusieji dažnai supainioja su moterišku, – visa tai gražu, tačiau kartais atrodo smarkiai monotoniška.

Nepaisant to, dėl grupės dabar pešasi didžiausi Europos festivaliai, kartu koncertuoti ją pakvietė Australijos alternatyvos superžvaigždė Nickas Cave‘as, honoraras už koncertą per kelerius metus, kalbama, pakilo daugiau nei dvigubai.

„Cigarettes After Sex“ teko matyti tris sykius – prieš kelerius metus Latvijos festivalyje „Positivus“, tada užpernai – Vilniuje, o pernai – Diuseldorfe, festivalyje „Open Source“.

Visus tris sykius pasirodymai beveik nesiskyrė – juodi drabužiai, scenoje beveik nejudantys ir su publika mažai bendraujantys muzikantai, svaigi ramybė ir tiksliai, kaip iš įrašo, skambantis Grego balsas.

Visa magija – muzikoje, kuri šiuos vyriškius iš JAV pavertė beprotiškai madinga grupe. Ir ne tik koncertų salėse ar festivaliuose – „Cigarettes After Sex“ muzika skamba ir seriale „Tarnaitės pasakojimas“ bei kituose populiariuose TV filmuose.

Užkulisiuose sklando kalbos, kad grupės nariai tapo smarkiai užsisklendę, beveik nedalina interviu (to nedarė ir Vilniuje), tačiau užkulisiai lieka užkulisiais, o išėjusi į sceną ši grupė pritraukia dideles minias.

Prieš dvejus metus, kai grupė grojo vieno sostinės vienuolyno kieme įsikūrusioje terasoje, į ją netilpo visi norintys.
Trečiadienį grupės koncertas surengtas didesnėje erdvėje – VU Botanikos sode Kairėnuose. Į jį susirinko apie tris tūkstančius klausytojų.

„Cigarettes After Sex“ į sceną žengė apie aštuntą valandą vakaro – be jokių „apšildančių“ atlikėjų, kurių niekas ir nepasigedo.

Kukliai su žiūrovais pasisveikinęs G. Gonzalezas, žvilgsnį dengęs akiniais nuo saulės, žiūrovus užbūrė nuo pirmos akimirkos – kiek kartų bebūtum klausęsis „Cigarettes After Sex“ įrašų, gyvai išgirdęs šį balsą šiek tiek nustebsi.

Jis skamba kaip iš kitos planetos – arba kaip iš žmogaus, kuris yra toks švelnus, kad negalėtų nuskriausti nė musės, lūpų.

Ir tada visai nesvarbu, kad dainos – panašios viena į kitą. „Cigarettes After Sex“ parduoda atmosferą – persmelktą romantika ir erotika.

Taip, erotika, nes jei įsiklausysite, ką dainuoja ši grupė, galite būti šiek tiek nustebę. Tekstai – dažnai gašloki, vienoje dainoje Gregas labai atvirai šlovina merginos oralinio sekso sugebėjimus.

„Esu ne sykį girdėjęs, kad žmonės pagal mūsų dainas mylisi. Ir man tai labai patinka“, – yra sakęs G. Gonzalezas.

Kiek žiūrovų porų tai darys po šio koncerto, sunku atspėti, tačiau karštam vasaros vakarui ši tingaus tempo muzika atrodė tobulai tinkama.

Iš alternatyvos keistuolių „Cigarettes After Sex“ akivaizdžiai jau tapo popgrupe, kurios klausosi didelės minios – galima prognozuoti, kad po šio trečiadienio koncerto muzikantus bus bandoma į Lietuvą prisivilioti dar sykį.

Tiesa, žiūrovus kiek nustebino koncerto trukmė – grupė grojo vos valandą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi