Muzika

2019.06.08 23:50

Molėtuose surengtas festivalis „Postcosmos X“: alternatyvos žvaigždės ir Visatos paslaptys

LRT.lt 2019.06.08 23:50

Savaitgalį šalia Molėtų astronomijos observatorijos surengtas festivalis „Postcosmos X“, kurio organizatoriai jį vadina aktualios muzikos ir žinių apie kosmosą renginiu.

Savaitgalį šalia Molėtų astronomijos observatorijos surengtas festivalis „Postcosmos X“, kurio organizatoriai jį vadina aktualios muzikos ir žinių apie kosmosą renginiu.

Dviejų parų trukmės renginys – proga ne tik pasiklausyti kylančių užsienio ir šalies atlikėjų, bet ir sužinoti daug naujo apie kosmoso įdomybes: nuo juodosios skylės sandaros iki galaktikų fotografavimo subtilybių.

„Mūsų siekis – kad festivalyje būtų gražu, turininga ir neįprasta“, - sakė jo rengėjas Marius Morkevičius.

Šią savaitę apsilankęs LRT RADIJO laidoje „Vasaros garsai“, jis pasakojo, kad jau kelerius metus „Postcosmos“ traukia žingeidžią publiką, norinčią ne tik rečiau girdimos muzikos garsų, bet ir papildomo įdomesnio turinio.

Festivalis neatsitiktinai rengiamas senovinėje dangaus šviesulių stebykloje, Kulionių kaime. Greta esantys Etnokosmologijos muziejus ir Molėtų astronomijos observatorija puikiai tinka „Postcosmos“ temai – festivalyje vyko ne viena paskaita apie kosmoso tyrimus ir Visatos paslaptis.

NASA mokslininkų dėmesį atkreipęs astrofotografas Artūras Medvedevas festivalio paskaitų erdvėje pasakojo, kaip nufotografuoti žvaigždynus ir galaktikas, demonstravo, kaip išgaunami kvapą gniaužiantys vaizdai. Astrofiziko Kosto Sabulio paskaitoje buvo galima sužinoti, kaip išgauta istorinė juodosios skylės nuotrauka, taip pat daug dalykų apie šį dangaus kūną, kosmoso istorikas Sauliaus Lapienis dėstė apie lietuvius, dirbusius ir dirbančius kosmoso srityje.

Galimybė naktį observatorijoje stebėti žvaigždes – papildomas festivalio akcentas, tačiau netrūksta ir tokių, kurie į „Postcosmos“ atvyksta dėl muzikos.

Šįmet renginys pirmą sykį prisiviliojo ryškesnes žvaigždes iš užsienio – Berlyno duetą „Lea Porcelain“, kuris šiuo metu vadinamas viena madingiausių Europos postpanko grupių.

Grupė, apie kurią rašo įtakingiausi muzikos tinklaraščiai, jau dabar daugelyje Europos šalių renka pilnas koncertų sales, yra laukiama didžiausiuose alternatyvios muzikos festivaliuose, koncertuoja su garsiais atlikėjais.

Festivalio plakatuose ryškiai švietė ir baltarusių „new wave“ muzikos atlikėjų „Dlina Volny“, JAV ekscentriko Zano Hoffmano vardai.

Lietuvos alternatyvos scenai atstovauti pakviesti minialbumą „Žuvys“ neseniai išleidę romantikai „Pilnatys“, jau du albumus išleidusi roko grupė „The Station“, elektroninės muzikos duetas „Black Water“, trankią ir gana agresyvią muziką grojantys „No Real Pioneers“, devintojo dešimtmečio popmuzikos įkvėpta atlikėja Rūta Mur ir kiti.

„Jų muzika – labai skirtinga, dažnai – neturinti nieko bendro tarpusavyje. Išskyrus tai, kad visi šie atlikėjai ieško muzikinių nuotykių, jų kūryboje – daug fantazijos ir laisvės. To, tikiu, netrūksta ir mūsų festivalio lankytojams“, - sakė M. Morkevičius.