Muzika

2019.06.07 16:33

Mirė JAV muzikos žvaigždė Dr. Johnas: sėkmingą karjerą lydėjo ir spalvingos istorijos

LRT.lt 2019.06.07 16:33

Muzikos pasaulis gedi garsaus JAV pianisto ir dainininko, „Grammy“ apdovanojimų laimėtojo Dr. Johno. Atlikėjas, kurio tikrasis vardas – Malcolmas Johnas Rebennackas, mirė ketvirtadienį. Jam buvo 77-eri.

Kaip socialiniuose tinkluose pranešė dainininko artimieji, Dr. Johnas mirė nuo širdies smūgio.

Bliuzą, soulą, džiazą, fanką, rokenrolą savo kūryboje sujungęs muzikantas išleido per dvidešimt albumų. Jo karjera prasidėjo dar praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pabaigoje – Naujajame Orleane, kurio muzikos, laisvo mąstymo ir drąsių idėjų simboliu atlikėjas vėliau tapo.

Dar paauglystėje klubuose groti pradėjęs Dr. Johnas iš pradžių pasirinko gitarą, tačiau vėliau ją iškeitė į pianiną. Ne savo noru – groti gitara jam sutrukdė peršautas pirštas. Traumą muzikantas patyrė per susistumdymą po koncerto.

Septintajame dešimtmetyje muzikantas buvo smarkiai įnikęs į narkotikus – už jų turėjimą, sulaikytas policijos, netgi buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme ir dvejus metus praleido kalėjime.

Dr. Johnas, kuris, anot kritikų, sugebėjo sukurti unikalų muzikos žanrą, išgarsėjo 1968-aisiais, kai išleido albumą „Gris-Gris“.

Publikos dėmesį patraukė ne tik keistas bliuzo ir psichodelinių garsų kokteilis, bet ir muzikanto įvaizdis. Anot paties Dr. Johno, neįprastiems drabužiams ir dainų tekstams jį visą gyvenimą įkvėpdavo Afrikos ritualų įkvėpta „voodoo“ magija. Pats jo scenoje kurtas personažas atspindėjo į rokenrolo sceną žengusį „voodoo“ šventiką.

Beje, Dr. Johnas iš pradžių savo grupės vokalisto vaidmeniui buvo numatęs kitą dainininką ir netroško būti dėmesio centre, tačiau turėjo to imtis, kai kitas atlikėjas paskutinę akimirką atsisakė.

1973 metais dainininko hitas „Right Time, Wrong Place“ pasiekė populiariausiųjų dešimtuką JAV, tačiau ne mažiau Dr. Johną garsino darbai su kitais atlikėjais – Cher, Aretha Franklin, Franku Zappa ir kitais.

2011 metais atlikėjas buvo išventintas į simbolinį Rokenrolo šlovės muziejų – už nuopelnus muzikai. Per savo karjerą jis pelnė šešis prestižinius „Grammy“ apdovanojimus. Paskutinį – 2012-aisiais, kai jo diskas „Locked Down“ buvo pripažintas geriausiu metų bliuzo albumu.

Plunksnomis ir blizgučiais scenoje puoštis mėgęs artistas pastarąjį sykį koncertavo prieš dvejus metus – nuo to laiko dėl silpnos sveikatos retai pasirodydavo viešumoje. Prieš devynerius metus Dr. Johnas viename interviu prasitarė, kad serga kepenų ciroze.

Atlikėjo asmeninis gyvenimas buvo ekstravagantiškas kaip ir jo muzika – jis buvo dusyk vedęs, tačiau užsimindavo, kad ir pats tiksliai nežino, kiek turi vaikų.