Muzika

2019.06.01 17:24

Vasaros pradžią paskelbė „Tilto namų“ festivalis: gaivios lietuvių muzikos gūsis ir netikėta viešnia

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.06.01 17:24

Šalia Vilniaus centro, nakvynės namų „Downtown Forest“ teritorijoje, šeštadienį surengtas „Tilto namų“ festivalis, trečius metus iš eilės vasarą pasitikti pakvietęs su geriausia Lietuvos alternatyvia muzika.

Bohemiškos atmosferos, laisvės ir įdomių garsų kupinas renginys tampa savotiška Lietuvos alternatyvos vitrina – kasmet čia groja atlikėjai, kiek nutolę nuo masinės popkultūros.

Dažnai – pristatantys naujus leidinius ar dainų premjeras, atstovaujantys įvairiems žanrams – nuo aštroko džiazo iki švelnaus „indie“ roko ar eksperimentinio hiphopo.

Festivalį sumanė ir rengia agentūra „Tilto namai“, dirbanti su grupėmis „Garbanotas“, „Sheep Got Waxed“ ir kitais žinomais Lietuvos alternatyvios scenos atlikėjais.

Festivalis – itin draugiškas šeimoms (vaikai iki dešimties metų įleidžiami nemokamai) ir augintiniams – šunims net įrengtas atskiras „baras“, kuriame juos galima pavaišinti skanėstais.

Užpernai tris, o pernai – dvi dienas vykęs renginys šįmet „susitraukė“ iki vienos dienos. Anot vieno festivalio rengėjų, grupės „Garbanotas“ gitaristo Manto Joneikio, tai nereiškia, jog kitais metais festivalis vėl nebus ilgesnis.

„Viskas vyksta sinusoidės principu. Kitais metais gal vėl bus dvi dienos. Kita vertus, šįmet nusprendėme susitelkti į kokybę, o ne į kiekį. Festivalyje groja keturiolika grupių ir atlikėjų, kiekvienas koncertas – tikrai vertas dėmesio“, - kalbėjo Mantas.

Laisvos sielos žmones viliojantis festivalis šįkart prasidėjo netipiškai – jau vidurdienį savo koncertą surengė grupę „Garbanotas“, kurią galima vadinti viena ryškiausių festivalio žvaigždžių.

Į renginio programą šįmet įrašyti linksmieji „Planeta Polar“, hiphopo ekscentrikas Mesijus, pristatysiantis naują savo projekto „Vilniaus Energija“ albumą, jaunosios kartos „indie“ roko žvaigždės „Flash Voyage“ (taip pat birželį išleisiančios naują albumą), džiazo pankai „Sheep Got Waxed“, eksperimentiniam džiazui atstovaujantis saksofonų kvartetas „Katarsis 4”, po užsienyje praleistų metų į Lietuvą grįžęs dainininkas Martin Wall, specialią programą be kitų savo grupės muzikantų parengęs atlikėjas „Kabloonak“ ir kiti.

Kitaip tariant, tai lyg Lietuvos alternatyvos rinktinė – galimybė per vieną dieną išgirsti didelę dozę muzikos, traukiančios įdomesnių garsų ieškotojus. Bet muzika domina ne tik alternatyvininkus - tarp žiūrovų buvo galima pamatyti ir Vaidą Baumilą, ir „The Roop” vokalistą Vaidotą Valiukevičių.

Programoje irgi yra netikėtų eilučių – pavyzdžiui, koncertą surengti pakviesta smuikininkė Lora Kmieliauskaitė, atliekanti šiuolaikinę muziką su elektronikos prieskoniais. O ankstyvę popietę išaiškėjo ir paslaptis, kurią festivalio rengėjai saugojo ne vieną savaitę.

Programoje įrašę „slaptas atlikėjas“, jie tik šypsojosi klausiami, kas tai bus. Užuominos nenuvylė – šeštadienio popietę į sceną žengęs siurprizas – gerai žinoma Lietuvos atlikėja Alina Orlova, kurios melancholiška muzika puikiai nuteikė į festivalį besirenkančią minią.

Kita vertus, muzika – tik viena iš priežasčių, dėl kurių į šį festivalį kasmet susirenka vis daugiau žmonių.

Rengėjams pavyko sukurti nuostabią jaukumo atmosferą – šalia muzikos, kuri skamba dviejose scenose, festivalio lankytojų laukia daugybė kitų smagių pramogų.

Galima įsiamžinti senovinėje nuotraukoje, klausytis tiesiogiai įrašomų tinklalaidžių, veidą puošti dažais, o kūną – tikromis ar laikinomis tatuiruotėmis, įsigyti padėvėtų knygų, apsikirpti, išsiburti likimą ar apžiūrėti menininkų sukurtas instaliacijas.

Kad nenuobodžiautų mažieji, rūpinasi pasakas sekantis senelis, o šalia galima pažaisti šachmatais su solidaus amžiaus šio žaidimo entuziastais.

Atmosfera – lyg užsukus pas gerus bičiulius. Tai galioja ir sudarant programą.

„Kviečiame tuos, su kuriais bendraujame ne tik scenoje. Žinoma, ne tik juos. Pavyzdžiui, grupes „Egomašina“ ir „Sugar Inc.“ šių metų festivaliui suradome jaunų atlikėjų konkurse.

Bet taip, šis festivalis nekonkuruoja su dideliais renginiais, nebando pasikviesti žvaigždžių iš užsienio. Čia visi – kaip viena šeima“, - pasakojo M. Joneikis.

Būtent kaip vakarėlis namie šis festivalis ir atsirado – pirmi pora jo „sezonų“ vyko dideliame bute Vilniaus centre, Tilto gatvėje, kur rinkosi ir grojo saviškiai.

Viskas baigėsi tuo, kad visi norintys nebetilpo į butą, kaimynai iškvietė policiją, o „Tilto namų“ gyventojų galvose pradėjo suktis mintis apie viešą festivalį, kuriame galėtų lankytis visi.

Kaip tarė, taip padarė. Ir kol kas sėkmingai juda į priekį, nors pripažįsta, kad toks festivalis nėra ir turbūt negali būti pelningas. Bilietai – nebrangūs, alternatyvios muzikos klausytojų ratas nėra milžiniškas.

„Bet nuostolių irgi nėra arba beveik nėra. Gal todėl, kad daug ką darome patys. Aš ir dekoracijas kalu, ir aparatūrą nešioju. Padeda tai, jog nakvynės namai – tobula vieta tokiam renginiui.

Manau, entuziazmo mums dar užteks ir festivalis tęsis“, - svarstė M. Joneikis.

Negana to, „Tilto namų“ festivalio rengėjų galvose kartasi jau sukasi ir mintys apie jo išplėtimą į kitus miestus.

„Buvo minčių apie Kauną. Tačiau nedrąsu – Vilniuje mes daug ką turime, daug kas paprasčiau. Kitame mieste reikėtų didesnių investicijų arba bendraminčių, kurie padėtų. Jei tokių yra – mes už“, - sakė „Tilto namų“ įkūrėja Gabrielė Tamutytė.

Šeštadienio vakarą festivalis vyks iki dešimtos vakaro, o tada persikels į barą „Nauji vėjai“ - vakarėliui, kuriame gros trepo atlikėjas IYE.

Sekmadienio popietę festivalio lankytojų laukia dar vienas smagus akcentas – vėlyvi pusryčiai nakvynės namuose, iš kurių bus galima grįžti su dalele renginio istorijos.

Visą festivalio teritoriją šįmet jo rengėjai išpuošė pakabintais drabužiais, ant kurių purškiami įvairūs užrašai. Dalį šių dekoracijų sekmadienį ketinama išdalinti – kad ištikimiausi festivalio draugai prisiminimą apie „Tilto namus“ galėtų turėti namie, o gal net dėvėti.