Naujienų srautas

Muzika2019.05.27 14:46

Prisilietimas prie auksinės džiazo eros: Lietuvoje vėl koncertuos garsus Glenno Millerio orkestras

LRT.lt 2019.05.27 14:46

Pasaulinę šlovę pelnęs Glenno Millerio orkestras rudenį gastroliuos Lietuvoje. Dirigento Wilo Saldeno vadovaujamas orkestras pristatys naujausią programą „Jukebox Saturday Night“, koncertuose taip pat skambės auksine džiazo klasika tapę G. Millerio kūriniai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Svingo muzikos eros legenda G. Milleris gimė 1904 m. Klarindos mieste, Ajovos valstijoje.

Amerikiečių bigbendo trombonistas, aranžuotojas, kompozitorius buvo vienas populiariausių praėjusio amžiaus džiazo atlikėjų pasaulyje.

Jo įrašyti kūriniai „In the Mood“, „Moonlight Serenade“, „Pennsylvania 6-5000“, „Chattanooga Choo Choo“, „A String of Pearls“, „At Last“, „(I've Got a Gal In) Kalamazoo“, „American Patrol“, „Tuxedo Junction“, „Elmer's Tune“ ir „Little Brown Jug“ priskiriami auksinei džiazo klasikai.

Per labai trumpą laiką net 16 G. Millerio kūrinių tapo pimąsias vietas užimančiais hitais. Iš viso net 69 atlikėjo hitai pasiekė populiariausių dainų dešimtuką – pagal šį rodiklį G. Milleris lenkia rokenrolo karalių Elvį Presley ir grupę „The Beatles“.

Pirmąjį savo tromboną G. Milleris įsigijo už pinigus, kuriuos uždirbo melždamas karves. Dar mokykloje jis subūrė savo pirmąją grupę. Tęsdamas mokslus universitete, G. Milleris visą laisvą laiką skyrė dalyvavimui muzikantų perklausose ir grodamas su visais orkestrais, kurie tik jį priimdavo.

Netrukus, mokydamasis pas garsųjį kompozitorių Josephą Schillingerį, muzikantas sukūrė vizitine kortele tapusią melodiją „Moonlight Serenade“. Profesionalaus muzikanto kelią pasirinkęs G. Milleris grojo pas svingo eros tėvu vadinamą Beną Pollacką ir svingo karaliumi tituluojamą Benny Goodmaną.

1938 m. G. Milleris sulaukė didžiosios sėkmės. „Time“ tuomet rašė: „Visuose Amerikos baruose, kavinėse ir užeigose yra apie 300 tūkst. muzikos įrašų grotuvų. Kiekviename jų šiuo metu yra mažiausiai du arba net šeši diskai su Glenno Millerio orkestro įrašais“.

Sėkmė buvo didžiulė. G. Milleris buvo kviečiamas ne tik kurti ir groti muziką filmams – jis ir pats filmavose didelio populiarumo sulaukusiose kino juostose. Nuo 1939-ųjų iki 1942-ųjų G. Millerio orkestras koncertus tris kartus per savaitę transliuodavo radijo stotis „CBS“. 1942 m. pradžioje įrašų kompanija „Victor RCA“ Glennui Milleriui įteikė pirmąjį „auksinį diską“ už hitą „Chattanooga Choo-Choo“.

Sėkmė nuo talentingojo muzikanto ir kompozitoriaus nenusisuko ir jam užsirašius į Jungtinių Amerikos Valstijų karines pajėgas. Kariuomenės orkestrui vadovauti paskirtas G. Milleris už muzikinę veiklą buvo paaukštintas į majorus.

1944 m. jis su orkestru atvyko į Didžiąją Britaniją, kur surengė net 800 koncertų. Tų pačių metų gruodžio 15 d. G. Milleris turėjo skristi iš Anglijos į Prancūziją. Deja, iš Bedfordo pakilęs vienmotoris lėktuvas Paryžiaus nepasiekė.

Nei orlaivis nei keleivių kūnai taip ir nebuvo rasti. Manoma, kad dėl netinkamo karbiuratoriaus, kuris esant šaltam orui užšaldavo, G. Millerį skraidinęs lėktuvas sudužo kažkur Lamanšo sąsiauryje.

Po jo mirties gausiu muzikanto ir kompozitoriaus palikimu rūpinasi kompanija „Glenn Miller Productions“, kuriai vadovauja jo artimieji. Jų sprendimu, oficialiam Glenno Millerio orkestrui nuo 1990 m. vadovauja garsus dirigentas Wilas Saldenas.

Olandijoje gimęs orkestro vadovas yra laikomas vienu geriausiai G. Millerio kūrybą ištyrusiu specialistu. Per trisdešimt metų jo vadovaujamas oficialus G. Millerio orkestras į koncertus sukvietė per 6 milijonus žiūrovų.

Vienas garsiausių orkestrų pasaulyje Lietuvoje surengs net keturis koncertus: lapkričio 10 d. Klaipėdoje, lapkričio 11 d. Kaune, lapkričio 12 d. Vilniuje ir lapkričio 14 d. Šiauliuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi