Muzika

2019.05.25 21:01

Ilgai lauktą albumą pristačiusi grupė „Without Letters“: norėjome sukurti muziką, kuri išlaisvina

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.05.25 21:01

Šeštadienio vakaras – šventė žinomai Lietuvos alternatyvios scenos grupei „Without Letters“. Sostinės bare „Amadeus“ ji surengė vakarėlį ir koncertą, kurio tikslas – pristatyti debiutinį pilnos trukmės albumą „Abundance Supreme“.

Žodis „debiutinis“ prie šios grupės pavadinimo skamba šiek tiek keistai. „Without Letters“ gyvuoja maždaug dešimtmetį – nuo tos dienos, kai keli penkiolikmečiai, jų pačių žodžiais, pradėjo „rinktis kurio nors bute, gerti pieną, valgyti sausainius, klausytis grupės „Foals“ ir bandyti išmokti akordus“.

Gerus penkerius metus „Without Letters“ pavadinimas yra žinomas tiems, kurie domisi įdomesniais Lietuvoje gimstančiais garsais. Grupė grojo daugybėje festivalių Lietuvoje ir ne tik, yra išleidusi du minialbumus – 2014-aisiais pasirodžiusį „Self-titled“ ir 2016-aisiais pristatytą „Unfollow“.

Tačiau pilnos trukmės albumui, išleistam vinilo plokštelėje, grupė pribrendo tik dabar. Ir jis skamba smarkiai kitaip nei muzika, kurią „Without Letters“ grojo karjeros pradžioje.

Anksčiau „math-rock“ žanrui priskirta grupė (nors pati iš tokio apibūdinimo šiandien kikena) dabar groja eksperimentinę šokių muziką – tai elektroninių ir gyvų garsų orgija, kurios klausantis būtų sudėtinga stovėti ramiai.

„Prieš penkerius metus dar buvome stipriai įstrigę popmuzikos paradigmoje, norėjosi kurti priedainius ir posmelius. Patys nebuvome apsisprendę, ko norime. Jei nenorime popmuzikos, tai kaip judėti toliau? Norėjosi susigalvoti kažką gudresnio, bet tai darant, atsiranda ir nesėkmingų eksperimentų.

Bandėme judėti link šokių muzikai būdingų struktūrų, kai nėra aiškių rėmų tarp vienos kūrinio dalies ir kitos. Kad atliktum tą muziką gerai, reikia įeiti į tam tikrą būseną.

Su šiuo albumu priėjome etapą, kai jaučiamės patogiai tai darydami. Grįžome prie gyvo skambesio. Nors muzikoje pilna elektroninių garsų, jais mes manipuliuojame gyvai, ši muzika net gali būti pusiau improvizuota“, - pasakojo grupės narys Adomas Narkevičius.

Anot jo, grupė norėjo sukurti muziką, pagal kurią pati norėtų šokti. Albumo skambesį įkvėpė šokių muzikos vakarėliai – tačiau ne tie, kurie vyksta populiariausiuose Lietuvos klubuose.

„Į šį albumą tikrai įsismelkė Lietuvos nuotaika. Bandėme sustiprinti mažas bangeles, kurias juntame vakarėliuose. Tokiuose klubuose, kuriuose svarbiausia apsikeitimas idėjomis, bendruomeniškumo skatinimas, o ne alkoholio apyvarta.

Norėjome sukurti muziką, kuri išlaisvina. Išlaisvina būti savyje ir kartu, o ne daugiau vartoja“, - kalbėjo Adomas.

Albumo pavadinimas – ne mažiau filosofinis, nei grupės pasakojimai apie muziką. „Abundance Supreme“ į lietuvių kalbą galima versti keliais būdais.

„Galima kone kaip iš Biblijos - „gausybė aukščiausioji“. Arba paprasčiau - „begalinė gausa“. Kitaip tariant - „pasiūlos perteklius“. Nuo religijos vis tiek grįžome prie ekonomikos“, - juokėsi A. Narkevičius.

Jei paprašytumėte muzikantų priskirti savo kūrybą kuriam nors stiliui, jie tik gūžčiotų pečiais. Tada pasiūlytų parašyti „gitarinis techno“ arba „gyva elektronika“.

Kad pirmojo albumo teko laukti taip ilgai, anot Adomo, lėmė būtent savęs paieškos ir blaškymasis, ieškant grupės veido.

„Nežinojome, kuo norime būti – eksperimentinės ar popmuzikos grupe. Jei būsi eksperimentinės muzikos grupe, iš to negyvensi. Ta įtampa mus spaudė.

Mūsų ankstesniuose minialbumuose tai jautėsi - toks „o gal vis dėlto sutiks transliuoti radijas, gal švelniau pagrokime, „užmuilinkime“. To poreikio groti švelniau, korektiškiau, jau nebejaučiame. Kai jį paleidome, viskas einasi kur kas lengviau, prirašėme dainų, net į albumą visos netilpo.

Žinome, kad iš šios muzikos negyvensime, per metus sugrojame 10-20 koncertų. Ir esame patenkinti“, - sakė muzikantas.

„Without Letters“ sudėtis ne sykį keitėsi, grupėje kurį laiką muzikavo ir Tomas Narkevičius – atlikėjas, kuris dabar jaunajai kartai puikiai žinomas slapyvardžiu Free Finga ir internete savo kūriniais renka milijonus perklausų.

Klausimą, ar jie nėra giminaičiai, A. Narkevičius girdėjo šimtus kartų ir negali nustoti juoktis, kai išgirsta jį vėl.

Su Tomu darbas buvo svarbesnis ne scenoje, o būtent repeticijų metų, mes iš jo pasimokėme daug dalykų, kurie įsiliejo ir į mūsų albumą. Jam knietėjo išsibandyti, ar yra eksperimentinis, ar gerus popkūrinius rašantis atlikėjas.

Man atrodo, mūsų grupėje pabuvęs, jis atrado savo kelią. Tai, kad jo dainos dabar – labai populiarios, manęs nestebina. Jis jau ne sykį yra šovęs į priekį, kaip popmuzikos atlikėjas, paskui vėl grįžęs ir viską sugriovęs. Manau, jis dabar nusprendė, kad nieko nebereikia griauti, jam puikiai sekasi, tai, ką jis daro, yra visiškai gerai. Mes dėl jo džiaugiamės ir tikrai neliūdime, kad mūsų daina nerenka dviejų milijonų peržiūrų „YouTube“. Viskas gerai“, - juokėsi A. Narkevičius.

Patys „Without Letters“ nariai nedainuoja – šios idėjos atsisakė, kai prieš aštuonerius metus pabandė tai daryti viename pirmųjų savo įrašų.

„Garso režisierius ilgai keikėsi, bandydamas tą mūsų padainavimą ištaisyti. Supratom, kad dainuoti mums nebūtina. Bet atsikvošėjom, kad aplink pilna nuostabių dainininkų. Tikiuosi, su jais vis bus progų padirbėti kartu“, - svarstė A. Narkevičius.

Naujame albume skamba grupių „Parranda Polar“ ir „shishi“ balsai – su šiais atlikėjais „Without Letters“ susidraugavo koncertuose ir repeticijų salėse. Dar viena daina su vokalu į albumą netilpo.

„Ją įdainavo Domantas Starkauskas iš grupės „Abudu“. Jo balsas skamba kaip kažkas per vidurį tarp SEL ir „Underworld“. Kas su ta daina bus, dar nežinome. Bet dirbti su kitais atlikėjais – smagus pojūtis, tai padeda išsilaisvinti iš vidinės melancholijos“, - kalbėjo A. Narkevičius.

Iliuzijas, kad pavyks pragyventi iš muzikos, palaidojusi grupė džiaugiasi savo kasdienybe – turi kitus darbus, bet džiaugiasi kiekvieną sykį, kai susirenka ir gali „krėsti kvailystes, iš kurių gimsta muzika“.

„Svarbiausia, kad mums patiems patinka procesas. Sunku prognozuoti, kaip viskas bus, gal kažkas prisigimdys vaikų ar išvyks į užsienį, bet kol kas ketiname groti ir toliau, rudenį tikimės surengti ir nedidelį turą užsienyje“, - sakė „Without Letters“ narys.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt