Naujienų srautas

Muzika2019.05.14 12:56

Laiškai iš „Eurovizijos“. Geriausias visų laikų šou? Jau tuoj pamatysim, ar taip bus

Kai pernai Netta Barzilai Portugalijoje iškėlė virš galvos „Eurovizijos“ trofėjų, Izraelis pažadėjo – 2019-ųjų „Eurovizija“ bus pati įspūdingiausia per visą 64 metus skaičiuojančią šio konkurso istoriją.

Ambicingas pažadas, ypač – nes jį davė vos prieš porą metų įkurtas naujas visuomeninis Izraelio transliuotojas KAN.

Pasirengimas „Eurovizijai“ nebuvo be trikdžių. Iš pradžių – mėnesiai ginčų su konkursą prižiūrinčia Europos transliuotojų sąjunga (EBU). Labiausiai – dėl to, kad Izraelis norėjo šį konkursą rengti Jeruzalėje.

Jokios paslapties – taip dar labiau tarptautinėje arenoje įtvirtindami šio miesto, kaip Izraelio sostinės, statusą. Ir, nėra abejonių, dar labiau įsiutindami musulmonų pasaulį, kuriam visiškai nepatinka, kad Jeruzalėje šeimininkauja Izraelis.

Ilgos derybos baigėsi tuo, kad konkursas vyksta Tel Avive. Bet, teigiama, taip nuspręsta buvo ne dėl to, kad norėta išvengti įtampos su Izraeliui priešiškai nusiteikusiomis šalimis.

Anot pagrindinio „Eurovizijos“ prižiūrėtojo Jono Olos Sando, taip nuspręsta, nes Jeruzalė – religingas miestas, o jo savivaldybė nieko nenorėjo girdėti apie tai, kad repeticijos ir darbai vyktų per šabą – judėjų kassavaitinę šventę, kai nuo penktadienio iki šeštadienio saulėlydžio niekas nedirba.

Taip „Eurovizija“ vykti tiesiog negali – juk prieš šeštadienio vakarą vyksiantį finalą būtina paskutinė generalinė repeticija. Esą EBU treptelėjo koja, ir konkursas persikėlė į kiek pasaulietiškesnį Tel Avivą.

Galima tuo tikėti ar ne, bet esmės nekeičia – Izraelis išties neriasi iš kailio, kad „Eurovizija“ įsimintų kaip pati įspūdingiausia.

Tel Avivo meras Ronas Huldai sekmadienio vakarą per oficialų „Eurovizijos“ atidarymą scenoje kone šoko ir dainavo, rodydamas, jog konkurso dvasia įtraukia ir politikus, o prieš tai įvykusi Oranžinio kilimo ceremonija stebino prabangiomis dekoracijomis.

Per kilimą lakstė ir Netta Barzilai, ir pernai antroje vietoje likusi jos konkurentė iš Kipro Eleni Foureira, ir Ukrainos žvaigždė Verka Serdiučka su šampano buteliu rankoje, o fotografai alpo nuo vienos renginio vedėjų – Izraelio supermodelio Bar Refaeli.

Visa tai kainuoja, bet tai – tik ledkalnio viršūnė. Prieš kelias dienas, laikantis griežtų slaptumo sąlygų, draudžiant net iš kišenės išsitraukti mobilųjį telefoną, „Eurovizijos“ atlikėjams buvo parodyta finalo įžangos repeticija. Detalių išduoti negalima, bet pakaks pasakyti tiek – net ir televizijos pasaulyje patyrę profesionalai aikčiojo, pripažindami, kad Izraelis vizualinius scenos sprendimus kilstelėjo į kitą lygmenį.

Ir net ne taip jau svarbu, kad rašant šį straipsnį dar nebuvo aišku, ar „Eurovizijoje“ kaip ypatinga viešnia tikrai pasirodys JAV superžvaigždė Madonna. Pirmadienį EBU dar nebuvo pasirašiusi su ja sutarties.

Su popmuzikos karaliene ar be jos, „Eurovizijos“ rengėjai pasiruošę nustebinti. Pirmas bandymas – jau šį vakarą, nors, jei jau visai atvirai, pirmojo pusfinalio dainos neįkvepia ir verčia graužtis nagus, kad burtai į jį nenubloškė mūsų šalies atstovo Jurijaus.

Iš tokio pusfinalio patekti į finalą – lengviau, nei suskaičiuoti iki dešimties. Iš antrojo, į kurį susirinko didžioji dalis konkurso favoritų, bus kur kas sunkiau. Bet apie tai dar bus progų pakalbėti atskirai.

Kol kas lieka džiaugtis, kad „Eurovizija“ kol kas vyksta beveik be incidentų – prieš savaitę, kai dalyvių atvykimo proga šalis buvo pavaišinta aukų pareikalavusiu raketų lietumi iš Gazos sektoriaus, nuotaika buvo kur kas prastesnė.

Taip, apsauga šįmet „Eurovizijoje“ – stipresnė, nei teko matyti bet kur kitur. Prie viešbučių, kuriuose gyvena atlikėjai, galima nuolat matyti besisukiojančių policijos pareigūnų ir kariškių. Ypač – tais vakarais, kai atlikėjams reikia keliauti į repeticijas.

Bet kol kas konkurso rengėjų ramybę labiausiai drumsčia ne raketos, o viena grupė, kuriai, kalbama užkulisiuose, jau buvo be užuolankų užsiminta apie galimą pašalinimą iš konkurso.

Tai – antradienio vakarą į pusfinalio sceną žengti turintys islandai „Hatari“, scenoje kuriantys sadomazochistinį šou, Izraelį atvirai vadinantys okupantais, savo daina raginantys sugriauti kapitalizmą (nors visi supranta, kad pastarasis raginimas iš esmės yra pokštas, nes grupė internete mielai pardavinėja savo suvenyrinius marškinėlius, kainuojančius 50 eurų).

Skandalingi muzikantai – puikus masalas pasaulio žiniasklaidai, mielai publikuojančiai provokacijų kupinus islandų interviu. „Eurovizijos“ funkcionieriams visa tai prideda nemažai žilų plaukų, nes pagal konkurso taisykles bet koks politikavimas čia yra draudžiamas.

Šou turi tęstis. Antradienio vakarą – pirmasis pusfinalis, kuriame bus, švelniai tariant, gana keistų ir spalvingų pasirodymų.

Ar Izraelis ištesės pažadą ir ši „Eurovizija“ bus įspūdingiausia iš visų matytų? Pamatysime jau greitai. Kol kas nėra jokių ženklų, kad tai turėtų nepavykti.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi