Muzika

2019.05.09 17:00

Laiškai iš „Eurovizijos“. Nepalankios prognozės Jurijui? Jos nieko nereiškia

Ramūnas Zilnys, Specialiai LRT.lt iš Tel Avivo2019.05.09 17:00

Tel Avive įsibėgėjant „Eurovizijos“ repeticijoms, internete prasideda ta pati dainelė, kaip ir kasmet. Maždaug – nebuvo ko ten keliauti, lažybininkai prognozuoja, kad liksime dugne, o į konkursą susirinkę žurnalistai po repeticijų balsavo, kad lietuviai liks paskutiniai (arba šiaip kažkur dugne).

Visa tai girdėta jau dvidešimt kartų, kiek Lietuva iki šiol siuntė savo atstovus į „Euroviziją“. Nieko naujo, lietuvių atlikėjai to jau seniai neima į galvą, bet vis tiek – puiki proga pakalbėti apie lažybas, prognozes ir jų prasmę bei tikslumą.

Kai 2006-aisiais „LT United“ keliavo į Atėnus, „Eurovizijos“ gerbėjai užtikrintai prognozavo, kad įžūlūs lietuviai, išdrįsę švelniai šaipytis iš jų dievinamo konkurso, tikrai niekaip nepateks į finalą. Baigėsi tuo, kad Andrius Mamontovas ir co ne tik pateko į finalą, bet ir jame užėmė kol kas aukščiausią Lietuvos pasiektą vietą.

Ramaus ir melancholiško Jurijaus lyginti su tais padūkėliais, kurių dalis vos nepraleisdavo konkurso repeticijų, žinoma, negalima. Šįmet lietuvių pasirodymas – gana tipinis, paprastas, ir pradėti planuoti, kurioje mūsų šalies arenoje kitais metais labiausiai tiktų surengti „Euroviziją“, irgi niekas nesiruošia. Pats Jurijus, paklaustas, ko norėtų pasiekti, kukliai užsimena, jog prasimušęs į finalą būtų laimingas, jame patekęs į dešimtuką – itin laimingas.

Nepaisant to, statyti pinigų už jo pergalę galima ir leidžiama. Pakikenti tai darant – irgi. Vieną vakarą Tel Avive vienas Lietuvos delegacijos narys surado įdomų dalyką – internete statant už tam tikrą Jurijaus būsimų pasiekimų kombinaciją, teoriškai galima įdėti 100 eurų ir laimėti milijoną.

Greičiausiai tai – techninė klaida, daryti statymo lažybų bendrovės tinklapis galiausiai irgi neleido, bet esmės tai nekeičia. Favoritu lietuvio niekas nelaiko, bet iš esmės lažybininkai irgi nėra viską matantys orakulai. Ypač – šįmet, bet jau ne pirmą sykį.

Šįmet lažybų koeficientų sudarytojams itin sudėtinga, nes tai – vieni eurovizinių metų, kai laimėti gali beveik bet kas. Situacija – visiškai ne tokia kaip tais metais, kai iš esmės iš anksto buvo aišku, kad Alexanderis Rybakas, Loreen ar Lena pralaimėti gali tik per kokią nors absurdišką klaidą.

Laimėti gali olandas, švedas, rusas, italas, bet yra ir visiškai drąsiai prognozuojančių pergalę išprotėjusiems islandams ar įdomią popmuziką atliekančiai graikei.

Žodžiu, geriausia būtų nesilažinti išvis, juolab kad favoritų lentelė, neabejotina, iki lemiamos „Eurovizijos“ kovos dar keisis.

Koks nenuspėjama yra prognozių karuselė, gerai prisimena tie, kurie jas atidžiai stebėjo pernai. Net ir finalo dieną lažybininkai manė, kad laimės Kipro atstovė Eleni Foureira, nors galiausiai triumfavo izraelietė Netta Barzilai.

Dar linksmiau buvo su lietuve Ieva Zasimauskaite, kuri prieš repeticijas makalavosi kažkur aplink 30-ąją prognozių lentelės vietą, o prieš finalą jau buvo pakilusi į trečiąją.

Žodžiu, nervintis, kad prognozėse Jurijus yra kažkur prie dugno, gerokai per anksti. Viską lems ne prognozės, o įspūdis, kurį jis padarys televizijos žiūrovams, įsijungsiantiems antrąjį pusfinalį gegužės 16-ąją. Sprendžiant iš to, kaip jis sudainavo per pirmąją repeticiją, tas įspūdis neturėtų būti blogas.

Kita nerimą kelianti, bet dar labiau nieko nereiškianti prognozė internete pasklido trečiadienį – kai po pirmųjų antrojo pusfinalio repeticijų „Eurovizijos“ spaudos centre susirinkę žurnalistai balsuodami Jurijų įvertino kaip vieną silpniausiai pasirodžiusių.

Puikus masalas skandalingų antraščių spaudytojams, tačiau prieš pradedant sielotis reikėtų kai ką paaiškinti.

Pirmiausia – pirmoji repeticija yra beveik visiškai ne tai, ką pamatys „Eurovizijos“ žiūrovai. Jurijus į ją ėjo be grimo, filmavimo planai dar buvo netvarkingi (tuo skundėsi kone visų repetavusių delegacijų nariai, pirmojoje repeticijoje beveik visada taip būna), apšvietimas – irgi.

Antra – tą dieną, kai vyko balsavimas, Jurijaus repeticiją stebėjo gal keliasdešimt (iš mažiausiai tūkstančio, o gal ir daugiau) žurnalistų, kurie susirinko į Tel Avivą. Leisti laiką šiame mieste – brangu, todėl dauguma žiniasklaidos atstovų pasirinko į Izraelį atvykti tik artėjantį savaitgalį.

Kitaip tariant – kol kas į tai išvis nereikėtų kreipti dėmesio. O ir šiaip „Eurovizijos“ gerbėjų ir paprastų, tik vieną savaitgalį per metus „Eurovizija“ besidominčių TV žiūrovų nuomonė dažnai išsiskiria.

„Eurovizijos“ spaudos centre nuo „jums tikriausiai nepavyks“ iki „aš visada žinojau, kad būsite finale“ – vienas žingsnis. Taip greitai pakeičiančių nuomonę teko matyti daugybę sykių – ir tada, kai konkurse dainavo Donatas Montvydas, ir net pernai su Ieva Zasimauskaite.

Kaip viskas bus, pamatysime jau greitai. Kol kas smagiausia, kad pačiam Jurijui, regis, dėl prognozių nei šilta nei šalta. Sportuoja, repetuoja, mėgaujasi akimirka ir atrodo visiškai ramus. Ramybė praverstų visiems. Pernelyg kreipiantiems dėmesį į pranašystes – irgi.