Mokslas ir IT

2012.12.31 10:14

Didžiųjų pandų kraujyje – veiksmingas antibiotikas

LRT.lt2012.12.31 10:14

Mokslininkai nustatė, kad didžiosios pandos, kurių laisvėje tėra 1600, savo kraujyje gamina stiprų antibiotiką, naikinantį bakterijas ir grybelius.

Mokslininkai nustatė, kad didžiosios pandos, kurių laisvėje tėra 1600, savo kraujyje gamina stiprų antibiotiką, naikinantį bakterijas ir grybelius.

Gydytojai tiki, kad šis antibiotikas gali būti naudojamas kuriant naują medžiagą, naikinančią vaistams atsparias infekcijas ir kitus susirgimus, rašo The Telegraph.

Didžiųjų pandų kraujyje esantis antibiotikas leidžia apsaugoti šių gyvūnų imuninę sistemą nuo infekcijų. Ši medžiaga – katelicidinas-AM (ang. cathelicidin-AM) – buvo rasta tyrinėjant pandų DNR.

Laimei, mokslininkams nereikia būti priklausomiems nuo šių gyvūnų nepastovaus dauginimosi, nes įmanoma šį antibiotiką pagaminti dirbtiniu būdu laboratorijose dekoduojant genus, kai išgaunamos mažytės molekulės, žinomos kaip peptidai.

„Daugėjant vaistams atsparių mikroorganizmų, didėjo reikiamybė sukurti naujus antibiotikus. Iš genų dekoduojami antimikrobiniai peptidai atlieka svarbų vaidmenį gyvūnų imunitete kovojant su kenksmingais mikroorganizmais“, – sako gydytojas Xiuwen Yan, atliekantis tyrimus Gyvybės mokslų koledže Kinijoje.

Kinijos mokslininkai pastebėjo, kad gyvūnų kraujyje gaminamas katelicidimas-AM naikina bakterijas greičiau nei per valandą, kai kiti žinomi antibiotikai užtrunka daugiau nei 6 valandas.

Pandų skaičius smarkiai mažėja nykstant bambukų miškams Kinijoje ir pietų Azijoje. Be to, šių gyvūnų gimstamumą riboja tai, kad patelės vaisingos būna tik kartą per metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.