Mokslas ir IT

2015.03.20 12:52

Lietuvoje stebimas didžiausias saulės užtemimas per pastaruosius 16 metų (tiesioginė transliacija)

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.03.20 12:52

Lietuvos gyventojai šiuo metu gali stebėti dalinį saulės užtemimą. Jis didžiausias per pastaruosius 16 metų.

Lietuvos gyventojai šiuo metu gali stebėti dalinį saulės užtemimą. Jis didžiausias per pastaruosius 16 metų.

Užtemimas rytinėje šalies dalyje prasidėjo 10.55 val., o didžiausią savo reikšmę pasieks 12.04 val. ir baigsis po 13 val. Lietuvos teritorijoje matoma, kaip Mėnulis užtemdo apie tris ketvirtadalius Saulės ploto.

LRT Radijo žurnalistė Indrė Urbaitė pasakoja, kad Vilniuje Mėnulis užstojo apie 73 proc. Saulės. Šį neįprastą reginį stebėti sostinės sostinės Katedros aikštėje, pasak žurnalistės, susirinko nemažai žmonių.

„Nemažai žmonių ir prie Baltojo tilto, kur taip pat galima stebėti Saulės užtemimą [...]. Galima suskaičiuoti – geri keli tūkstančiai žmonių“, – tvirtina I. Urbaitė.

Jos teigimu, tie, kurie neturi akinių ar kitų apsaugos priemonių, laukia eilėje prie Katedros aikštėje stovinčių teleskopų, vietoje galima įsigyti ir specialius akinius.

„Dar visą šį reiškinį bus galima stebėti gerą valandą. Kas dar nespėjo gali dar išeiti ir stebėti, bet, žinoma, tik su apsaugos priemonėmis“, – kelios minutės po vidurdienio sako LRT Radijo žurnalistė.

Visiškas užtemimas stebimas tik kai kuriose vietose, pavyzdžiui, Danijai priklausančiose Farerų saloje, taip pat kai kuriose Norvegijai priklausančiose salose.

Mokslininkai įspėja, kad stebėti Saulės negalima plika akimi, būtina naudoti filtrus ar specialius akinius.