Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.04.05 12:30

Sugalvojo naujovę: greitai galėsime krauti pirkinius į ekologiškus maišelius

Šimtai milijardų kasmet į pasaulio šiukšlynus patenkančių vienkartinių plastiko maišelių ir kitokių pakuočių verčia žmoniją ieškoti veiksmingų pakaitalų patvariam, bet labai sunkiai yrančiam polietilenui. Pora britų mokslininkų siūlo tam panaudoti vėžiagyvių kiautus, o tiksliau – bio polimerą, kurį galima išgauti iš omarų ar krevečių atliekų.

Amerikietiški omarai ir kiti Britanijoje, bei kitose pasaulio šalyse mėgstami vėžiagyviai galėtų padėti apsaugoti gamtą, ir ypač jos vandenynus nuo taršos plastiko atliekomis. Patekę ant restorano stalo, ar perėję maisto gamyklas jie virsta niekam nereikalinga kiautų ir daugybės kojų krūva, bet du britų biochemikai rado būdą kaip panaudoti tokias atliekas.

„Nustatėme, kad mažiausiai dėmesio skiriama jūrinio maisto atliekoms, o vėžiagyvių kiautuose yra labai vertingo bio polimero chitino. Taigi nusprendėme išskirti šį polimerą iš kiautų ir pažiūrėti ar galima jį panaudoti kaip alterantyvą vienkartiniam plastikui“, – teigia vienas iš „The Shellworks“ įkūrėjų Amiras Afsharas.

Chitinas pagrindinė jūrinių gyvūnų, bei vabzdžių išorinių kiautų ir egzoskeletų konstrukcinė medžiaga. Kiautuose jis sudaro itin tvirtą kompocitinę medžiagą, nes sujungtas su kalcio mineralais. Grybams ir vabzdžiams jis tarnauja kaip elastinga išorinė membrana, o žuvims yra pagrindinė madžiaga suteiikianti tvirtumo žvynams. Išskirtas grynas, o omarų kiautuose jo yra apie 30 procentų chitinas yra gana plastiškas, todėl iš jo glaima gaminti plėveles.

„Dabar tyrinėjame alternatyvas vienkartinio naudojimo plastikams – šiuo atveju plastiko maišeliams, ir bandome išsiaiškinti ar ši medžiaga atlaikytų reikalaujamą apkrovimą, kad tiktų kaip pakaitalas. Ji priešgrybelinė ir antibakterinė, taigi tikrai tiktų maistui pakuoti, o naudojimo ciklo pabaigoje – tai iš esmės nieko neteršianti trąša. Taigi namie galite sukapoti tokį plastiką gabalais ir sumesti į augalų vazonus, tai padės jiems augti“, – sako A. Afsharas.

Natūralus, gamtos neteršiantis plastikas radikaliai išspręstų vienkartinių pakuočių problemas, nes dabr tam naudojami iš naftos gaminami tvirti plastikai yra labai ilgaamžiai ir gamtoje suirs tik po kelių dešimtmečių ar net šimtų metų.

„Bandome išsiaiškinti, kaip galima būtų padidinti gamybos mastą. Susisiekėme su viena iš kompanijų turinčių omarų užkandinių tinklą ir sužinojome, kad jie kasmet išmeta 375 tonas omarų liekanų. Perskaičiavus į chitiną tai būtų 125 tūktančiai kilogramų. Iš tokio kiekio per metus galima būtų pagaminti pusaštunto milijono plastiko maišelių“,– sako viena iš „The Shellworks“ įkūrėjų Insiya Jafferjee.

Taigi visai įmanoma, kad jau greitai galėsime krauti pirkinius į maišelius pagamintus iš vėžių kiautų, kita vertus visos biologinėms kilmės medžiagos sudarytos iš vienokių ar kitokių polimerų, o tai reiškia, kad gerai patyrinėjus maišelius turbūt galima padaryuti ne vien iš gana brangiai kainuojančių omarų.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi