Mokslas ir IT

2015.03.18 19:35

Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ nutūpė Varanasyje

BNS 2015.03.18 19:35

Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ (Si2) trečiadienį sėkmingai nutūpė šventajame hinduistų mieste Varanasyje nakvynei, tačiau jo pilotai piktinosi biurokratais Gudžarato valstijoje, kurioje teko ilgokai apsistoti.

Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ (Si2) trečiadienį sėkmingai nutūpė šventajame hinduistų mieste Varanasyje nakvynei, tačiau jo pilotai piktinosi biurokratais Gudžarato valstijoje, kurioje teko ilgokai apsistoti.

Vienas iš dviejų šveicarų pilotų, Bertrand'as Piccard'as, sakė, kad jį ir skrydžio palaikymo komandą suerzino vilkinantis popierizmas Ahmedabade, Gudžarato valstijoje, kuri yra Indijos premjero Narendros Modi gimtinė.

Lėktuvas „Solar Impulse 2“ antradienį atskrido iš Omano sostinės Maskato, įveikęs etapą virš jūros tęsdamas žygį, per kurį turėtų tapti pirmuoju vien tik saulės energija varomu orlaiviu, apskridusiu aplink Žemės rutulį.

Vienvietis lėktuvas trumpam skrydžiui į šventą hinduistų miestą Varanasį turėjo pakilti dar sekmadienį, o vėliau ketvirtadienį – į kaimyninį Mianmarą.

Tačiau dėl prastų oro sąlygų kito piloto Andre Borschbergo valdomas lėktuvas išskrido tik trečiadienio rytą, o B. Piccardo palaikymo komanda dar kelioms valandoms įstrigo Ahmedabado oro uoste.

„Vėluojame dėl administracijos, dokumentų, antspaudų“, – sakė B. Piccardas žurnalistams Ahmedabado oro uoste.

„Esu čia ne tam, kad ką nors kaltinčiau. Tik sakau, kad jau penkias dienas bandome gauti visus reikiamus antspaudus ir kiekvieną dieną jie vis žada, kad rytoj“, – kalbėjo B. Piccardas.

„Jau penkias dienas desperatiškai bandome gauti visus antspaudus, o jų mums vis dar trūksta“, – sakė jis.

Varanasyje „Solar Impulse 2“ nutūpė po 14 valandų skrydžio 20 val. 30 min. vietos ( 17 val. Lietuvos) laiku, o B. Piccardo komanda į Varanasį turėjo atskirsti dar prieš „Solar Impulse 2“, kad galėtų suderinti jo nusileidimą.

Komanda socialiniame tinkle paskelbė savo nuotraukas, darytas Ahmedabado oro uoste, likus kelioms valandoms iki leidimo išvykti. Jose visi atrodė susirūpinę ir prislėgti.

Vėliau publikuotoje nuotraukoje B. Piccardas šypsodamasis laiko savo pasą su visais reikiamais antspaudais.

B. Piccardo pasisakymai gali supykdyti praėjusią gegužę į valdžią atėjusį Narendrą Modi, kuris pažadėjo sumažinti popierizmą šalyje ir vykdyti reformas, kurios atgaivintų Indijos ekonomiką.

N. Modi, kuris prieš tapdamas premjeru buvo Gudžarato valstijos vyriausiasis ministras, nori į šalį pritraukti daugiau užsienio kompanijų, nors šios seniai skundžiasi susiduriančiomis su sunkiai įveikiamomis biurokratinėmis kliūtimis Indijoje.

Tuo metu vienas Ahmedabado oro uosto pareigūnas B. Piccardo nesėkmes siejo su tuo, kad šis neužsidėjo antspaudo savo pase iš karto, kai lėktuvas nutūpė.

„Užsienio šalyje privaloma atlikti tam tikras procedūras“, – sakė vardo nenorėjęs skelbti pareigūnas naujienų agentūrai AFP.

Energiją minėto lėktuvo elektros varikliams tiekia daugiau negu 17 tūkst. saulės baterijų, įtaisytų jo sparnuose, kurių mojis yra 72 metrai – beveik kaip keleivinio superlainerio „Airbus A380“.

Šis modernios konstrukcijos lėktuvas, pagamintas iš lengvo anglies pluošto, sveria tik 2,3 tonos – maždaug tiek pat, kiek šeimyninis visureigis, tačiau per 100 kartų mažiau negu A380.

Gana pašaipiai aviacijos pramonės iš pradžių sutiktą lėktuvą dabar giria visas pasaulis, įskaitant ir Jungtinių Tautų vadovą Ban Ki-mooną.

Muskatas buvo pirmoji iš numatytų 12 stotelių lėktuvo kelionėje aplink pasaulį iš Abu Dabio. Visa kelionė turėtų trukti ilgiau negu penkis mėnesius, o lėktuvas per tą laiką išbus ore apie 25 paras.

Lėktuvo propelerius suka keturi 17,5 arklio jėgų elektriniai motorai, kuriems energija tiekiama per pakraunamus ličio jonų akumuliatorius.

Si2 per savo kelionę turėtų nutūpti 12 kartų. Visa kelionė truks ilgiau negu penkis mėnesius, o grynai skrydžio laikas turėtų siekti apie 25 paras.

Šio vienviečio lėktuvo ilgiausia nepertraukiamo skrydžio atkarpa bus penkių dienų skrydis per Ramųjį vandenyną iš Nandzingo miesto Kinijoje iki Havajų, kai Si2 turės įveikti 8,5 tūkst. kilometrų.

A. Borschbergo pilotuojamo lėktuvo pats pirmasis kelionės etapas praėjusį pirmadienį užtruko 13 val. ir 2 minutes, o B. Piccardo įveikti 1 498 kilometrai iki Ahmedabado yra didžiausias atstumas, kurį iki šiol yra nuskriejęs saulės energija varomas lėktuvas be sustojimo.