Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Interneto nematęs Afrikos vaikas nustebino pasaulį savo išradimu

lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Keturiolikos metų Williamas Kamkwamba iš Malavio negalėjo baigti mokyklos. Jo tėvai neturėjo 75 eurų (261 lito), kurių reikia vieniems mokslo metams. Berniukas iš miesto grįžo į nedidelį tėvų kaimą. Jo ateitis nieko gero nežadėjo, rašo bbc.co.uk.

Keturiolikos metų Williamas Kamkwamba iš Malavio negalėjo baigti mokyklos. Jo tėvai neturėjo 75 eurų (261 lito), kurių reikia vieniems mokslo metams. Berniukas iš miesto grįžo į nedidelį tėvų kaimą. Jo ateitis nieko gero nežadėjo, rašo bbc.co.uk.

Paauglys svajojo į savo kaimą atvesti elektrą ir vandentiekį. Jo norą dar labiau sustiprino 2002 metais kraštą ištikusi sausra, dėl kurios jo šeima buvo priversta badauti.

Negalėdamas lankyti mokyklos, Williamas žinių sėmėsi vietos bibliotekoje. Jį sužavėjo mokslas, o gyvenimą pakeitė viename apiplyšusiame vadovėlyje pamatytas vėjo malūno paveikslėlis.

„Man pasirodė įdomu, kad vėjo malūnas gali gaminti elektrą ir pumpuoti vandenį. Taip galima išvengti bado. Aš turėčiau pasidaryti tokį ir sau“, – svarstė jaunuolis.

Jis ėmėsi darbo. Maždaug 200 žmonių kaimo bendruomenė, įskaitant ir jo motiną, manė, kad jis pakvaišo. „Žmonės manė, kad rūkau marihuaną“, – prisiminė vaikinas.

Kelis mėnesius jis rentė vėjo malūną iš jau netinkamų naudoti detalių – traktoriaus ventiliatoriaus, amortizatoriaus, vamzdžių, dviračio rėmo ir seno dviračio energijos generatoriaus. Sumontuotą variklį pritvirtino prie 5 metrų medinio bokštelio.

Kai statinys buvo baigtas, teliko jį išmėginti. Berniuko nuostabai, papūtus vėjui lemputė, pritaisyta prie „elektrinės“, ėmė šviesti. Iš pradžių viena, paskui keturios su jungikliu ir saugikliu sujungtos lemputės įsižiebė jo namuose. Greitai šis dvylikos vatų stiprumo įrenginys pumpavo elektrą į jo tėvų ūkį.

Kita mašina pumpuoja vandenį dirvai drėkinti.

Eilės žmonių rikiuodavosi prie jo namo, kad galėtų įkrauti mobiliuosius telefonus.

Berniuko istoriją netrukus išgirdo žurnalistai. Geradariai išradėjui padovanojo saulės energija varomą mechaninį siurblį. Jo užtenka, kad visas regionas aplink kaimą galėtų pumpuoti vandenį.

Vėliau jis modernizavo vėjo malūną – jis galėjo pagaminti iki 48 voltų įtampos elektros energiją. Kai termitai sugraužė medinį bokštelį, vaikinas savo išradimą pritvirtino prie betoninio.

Kai 2007 metais jis buvo pakviestas į TED („Technology, Entertainment, Design“ –  Technologijų, pramogų, dizaino) renginį papasakoti apie save, vaikinas pirmą kartą naudojosi internetu. „Kai paguglinau apie vėjo malūnus, radau tiek daug informacijos!“ – susižavėjo vaikinas iš Malavio.

Šiuo metu 22-ejų vaikinas mokosi prestižinėje Afrikos lyderystės akademijoje Pietų Afrikos Respublikoje. Baigęs mokslus W.Kamkwamba tikisi grįžti namo. „Noriu padėti savo šaliai, pritaikyti žinias, kurias čia įgyju. Dar daug ką ten turiu nuveikti“, – aiškino jaunuolis.

Jis norėtų ne tik savo kaimą, bet ir visą šalį aprūpinti elektra. Dabar Malavyje tik 2 proc. gyventojų turi elektros.

Parengė Sigita Purytė