Mokslas ir IT

2012.12.27 12:45

Antarktidos ežero gręžimo projektą teko nutraukti

LRT.lt 2012.12.27 12:45

Ambicingą misiją, kurios tikslas – prasigręžti pro 3 kilometrų storio Antarktidos ledą ir pasiekti ežerą, kuris izoliuotas buvo tūkstančius metų, teko nutraukti. 

Ambicingą misiją, kurios tikslas – prasigręžti pro 3 kilometrų storio Antarktidos ledą ir pasiekti ežerą, kuris izoliuotas buvo tūkstančius metų, teko nutraukti.

Prie Elsvorto ežero dirbanti komanda darbus nusprendė sustabdyti ankstyvą gruodžio 25 dienos rytą, praneša BBC.

Jiems nepavyko pagrindinės išgręžtos skylės sujungti su paraleline skyle, kuri naudota gręžimo vandeniui išgauti.

Įgyvendinant 13 mln. dolerių vertės projektą, planuota atsargiai gręžti gilyn, naudojant beveik verdantį vandenį, ir pasiekti ežerą, kuris neliestas tyvuliuoja pusę milijono metų. Tikėtasi jame aptikti užuominų apie seniai egzistavusias gyvybės formas, kurios galbūt galėjo išlikti ir iki šių dienų.

Mokslininkai su sunkumais susidūrė praėjusią savaitę, kai pagrindinis katinas, naudotas gręžimui skirtam vandeniui pašildyti, sugedo. Jam pataisyti reikiama detalė atskraidinta iš Jungtinės Karalystės, o atokią vietovę Antarktidoje pasiekė penktadienį.

Katilui vėl pradėjus veikti, komanda norėjo išgręžti dvi lygiagrečias skyles, kurios 300 metrų gylyje turėjo susijungti.

Pirmąją skylę pavyko išgręžti, ji palikta 12 valandų, kad susidarytų karšto vandens ertmė. Ji turėjo būti naudojama gręžimo vandens cirkuliacijai ir slėgiui subalansuoti, kai izoliuotą ežerą galų gale pavyks pasiekti.

Tačiau komandai nepavyko pasiekti ertmės gręžiant antrąją, pagrindinę skylę, nors bandė tą padaryti daugiau kaip 20 valandų.

Per tą laiką gręžimo vanduo pradėjo sunktis į akytus paviršiaus sluoksnius, o komanda sunaudojo didžiąją dalį turimo kuro. Galiausiai tapo aišku, kad misijos nepavyks užbaigti.

Komandos nariai pakuojasi įrangą ir bando apsisaugoti nuo atšiaurios Antarktidos žiemos. Gali praeiti ne vienas sezonas, kol jie galės sugrįžti ir mėginti vėl.

Po ledo danga slypi ne vienas ežeras, kurį galbūt pasiseks pasiekti kitų šalių mokslininkams.