Mokslas ir IT

2015.02.12 21:37

Tikimybė numirti per gimtadienį didesnė nei bet kurią kitą dieną

LRT.lt2015.02.12 21:37

Pūsdami žvakeles ant torto, būkite atsargūs. Mokslininkai nustatė, kad tikimybė, jog numirsime per gimtadienį, yra didesnė nei kad tai nutiks kurią kitą dieną.

Tyrėjai, 40 metų studijavę daugiau kaip 2 mln. žmonių, nustatė, kad gimimo dieną daugėja mirčių nuo širdies smūgio, insulto, savižudybių ar pargriuvus.

Williamas Shakespeare`as mirė per savo gimtadienį 1616 metų balandžio 23 dieną. Savo gimimo dieną, 1982 metų rugpjūtį, mirė ir aktorė Ingrid Bergman.

Vidutiniškai žmonės, kuriems daugiau kaip 60 metų, per savo gimtadienį miršta 14 proc. dažniau, rašo telegraph.co.uk.

Per gimtadienį 18,6 proc. žmonių patiria širdies smūgius, dažniau tai nutinka vyrams. O insultas ištinka 21,5 proc. solenizantų, daugiausiai – moteris.

„Gimtadieniai mirtimi pasibaigia dažniau nei galėtumėte pagalvoti“, – teigė Vladeta Ajdacic-Grossas iš Ciuricho universiteto. Jis pridūrė, kad kuo žmogus vyresnis, tuo rizika mirti per gimtadienį didesnė.

Kanadiečių surinkti duomenys taip pat parodė, kad žmones per gimtadienius dažniau ištinka insultai, ypač jei jų kraujo spaudimas padidėjęs.

Savižudybių gimimo dieną padidėja 34,9 proc., mirtinų incidentų, nesusijusių su automobiliais – 28,5 proc., o mirčių nukritus – 44 proc.

Tyrimas skelbiamas žurnale „Annals of Epidemiology“. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.