Mokslas ir IT

2015.02.27 15:45

Suknelė, padalijusi internetą: kodėl žmonės ją mato skirtingai?

DELFI.lt 2015.02.27 15:45

Nuo pat Monikos Lewinsky ir Billo Clintono žygių Baltuosiuose rūmuose laikų jokia kita mėlyna suknelė nebuvo sukėlusi tiek emocijų.

Nuo pat Monikos Lewinsky ir Billo Clintono žygių Baltuosiuose rūmuose laikų jokia kita mėlyna suknelė nebuvo sukėlusi tiek emocijų.

Šį kartą dėl gražiai prie kūno priglundančios suknelės visas internetas pradėjo ūžti tarsi bičių avilys ir pasidalino į dvi aršiai nusiteikusias stovyklas: nesutariama, ar svetainėje „Tumblr“ patalpintoje nuotraukoje – mėlyna suknelė su juodais papuošimais, ar balta su auksiniais papuošimais. Nė viena pusė nepasiduoda ir turi savų argumentų, rašo wired.com.

Šis ginčas – ne šiaip socialiniams tinklams daugiau ar mažiau įprastas reiškinys. Jis įdomus tuo, kad ne mažiau nei su socialiniais tinklais yra susijęs ir su žmogaus biologija, su tuo, kaip mūsų akys ir smegenys prisitaikė matyti spalvas šiame Saulės nušviestame pasaulyje.

Šviesa į akį patenka per lęšiuką. Skirtingo ilgio spinduliai mūsų smegenyse suvokiami kaip skirtingos spalvos. Šviesai pasiekus tinklainę dirginami fotoreceptoriai, kurie informaciją apie šviesą elektrinių impulsų pavidalu perduoda smegenims, o šios, apdorojusios signalą, mūsų sąmonėje suformuoja vaizdą.

Šviesa, patenkanti per lęšiuką, yra mišrainė įvairiausių ilgių ir krypčių elektromagnetinių bangų, kurios yra skleidžiamos šviesos šaltinių arba atsispindi nuo mus supančių objektų. Mums nereikia sąmoningai vargi – smegenys savaime atpažįsta, kokia spalva atsispindi nuo kokio objekto ir „nupiešia“ pasaulį tikromis spalvomis, iš atspindžio „atimdama“ šviesos šaltinio spalvą. „Mūsų regos sistema turėtų pašalinti informaciją apie šviesos šaltinį ir palikti tik informaciją apie atspindį. Bet jau 30 metų tyrinėju individualius spalvinio regėjimo skirtumus ir šis atvejis atskleidžia pačius didžiausius individualius skirtumus, kiek man yra tekę kada nors matyti“, – sakė Vašingtono universiteto (JAV) neuromokslininkas Jay'us Neitzas (jam asmeniškai atrodo, kad suknelė yra baltos ir auksinės spalvų).