Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.12.27 10:28

Lenkijos observatorijos įkūrėjai – Vilniaus mokslininkai

Daug lankytojų pastarosiomis dienomis sulaukianti didžiausia Lenkijoje Torunės observatorija lankytojams primena ir neatsiejamus ryšius su Lietuva. Mat ją įkūrė vienos seniausių Europoje Vilniaus observatorijos mokslininkai. 

Daug lankytojų pastarosiomis dienomis sulaukianti didžiausia Lenkijoje Torunės observatorija lankytojams primena ir neatsiejamus ryšius su Lietuva. Mat ją įkūrė vienos seniausių Europoje Vilniaus observatorijos mokslininkai.

Didžiausia Lenkijoje observatorija įrengta netoli astronomo Mikalojaus Koperniko gimtojo miesto Torunės, XIX amžiaus Pivnicų dvaro parke.

Iškart po Antrojo pasaulinio karo, 1946 metais, ją įkūrė buvę Vilniaus Stepono Batoro universiteto mokslininkai Vladislovas Dzevulskis ir Vilhelmina Iwanovskiej.

Todėl neatsitiktinai vienas iš observatorijos pastatų su stumdomu kupolu visiškai panašus  į Vilniaus universiteto astronomijos observatoriją Čiurlionio gatvėje, kuri atkurta po ilgo laikotarpio, kai XIX amžiuje sudegė seniausia Rytų Europoje ir ketvirtoji pasaulyje astronomijos Vilniaus universiteto observatorija, kurią įkūrė matematikas ir astronomas Martynas Počobutas.

„Šis pastatas susijęs su Vilniumi, jame pastatytas labai senas teleskopas. Šis pastatas toks pats kaip ir Vilniuje, Čiurlionio gatvėje. Lietuviai atsivežė projektą, planus, ir pagal tai buvo statoma“, – pasakojo Torunės M. Koperniko universiteto Observatorijos centro vadybininkas Andrzejus Strobelis.

Observatorijoje stebėti dangaus kūnams ir moksliniams tyrimams įrengti du teleskopai. Tačiau labiausiai jie pasitarnauja M. Koperniko fizikos ir informatikos fakultetų studentams.

„Esame prie vieno didžiausių Europoje teleskopo, 90 centimetrų. Nors jis senas, tačiau modernizuotas. Todėl tai puiki mokymo priemonė universiteto studentams. Jis kartas nuo karto įjungiamas, kai būna geras oras, galima stebėti žvaigždes“, – pasakojo A. Strobelis.

AST;

„Mūsų observatorijoje dirba 20 fizikos-astronomijos mokslininkų, dar apie trisdešimt kitų darbuotojų ir tiek pat doktorantų. Gaila, bet šiuo metu mes tiesiogiai nebendraujame su Lietuvos mokslininkais. Anksčiau pas mus dažnai lankėsi Vilniaus observatorijos mokslininkai, nes observatorijos įkūrėjo V. Dzevulskio dėka santykiai buvo labai geri“, – teigė Torunės M. Koperniko universiteto Observatorijos centro direktorius prof. Michalas Hanaszas.

Torunės observatorijoje įrengti ir du radijo teleskopai – 15 ir 32 metrų skersmens. Pastarasis – didžiausias Vidurio Europoje.

Po penkerių metų Šiaurės Lenkijoje, Tucholoje, iškils trečias pagal dydį pasaulyje dar vienas radijo teleskopas – 120 metrų skersmens. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi