Mokslas ir IT

2012.12.20 16:15

Kai kurios migdomosios tabletės veikia dėl placebo efekto

LRT.lt 2012.12.20 16:15

Kai kurių tablečių nuo miego sutrikimų veikimą lemią placebo efektas, skelbia mokslininkai.

Kai kurių tablečių nuo miego sutrikimų veikimą lemią placebo efektas, skelbia mokslininkai.

Tarptautinė tyrėjų komanda nustatė, kad kai kurios migdomosios tabletės buvo „abejotinos klinikinės reikšmės“, rašo The Thelegraph.

Akademikai iš Linkolno universiteto, Harvardo medicinos mokyklos ir Konektikuto universiteto išsiaiškino, kad kai kurie vaistai veikė dėl placebo efekto.

„Mūsų tyrimai parodė, kad migdomieji vaistai sutrumpina užmigimo laiką, tačiau pusės iš tirtų vaistų poveikį lėmė placebo efektas“, – tvirtina profesorius Niroshan Siriwardena.

Jis tvirtina, kad tiriant asmenis, turinčius miego sutrikimų, trūko įrodymų, jog kai kurie vaistai be placebo efekto dar kaip nors veiktų tų asmenų būseną.

Anot profesoriaus, daugmaž penktadalis žmonių patiria migdomųjų tablečių šalutinį poveikį. Vienas iš šimto vyresnio amžiaus asmenų gali pargriūti, susilaužyti ką nors ar net sukelti eismo įvykį dėl šalutinio migdomųjų tablečių poveikio.  

„Psichologinis nemigos gydymas gali būti toks pat efektyvus kaip ir migdomosios tabletės, o kalbant apie ilgalaikį poveikį, psichologinis gydymas yra net geresnis. Dėl šios priežasties mums reikėtų daugiau dėmesio sutelkti į tokį gydymo metodą“, – teigia N. Siriwardena.

Kasmet gydytojai išrašo milijonus receptų migdomiesiems vaistams. Ekspertai sako, kad pastaraisiais metais tokių tablečių vartojimas padidėjo, nes dauguma pacientų tiki, kad migdomosios tabletės yra saugesnės nei raminamieji.

Tačiau gydytojai nerimauja, kad migdomieji vaistai gali lemti atminties praradimus, nuovargį ir sutrikusią pusiausvyrą.