Mokslas ir IT

2012.06.11 13:02

Skruzdėlių rūšis fotografuos 3D formatu

LRT.lt 2012.06.11 13:02

Mokslininkai ėmėsi naujos misijos: nufotografuoti 3D formatu visas žinomas skruzdėlių rūšis. Komanda iš JAV lanko muziejus visame pasaulyje, kad galėtų pildyti savo kolekciją.

Mokslininkai ėmėsi naujos misijos: nufotografuoti 3D formatu visas žinomas skruzdėlių rūšis. Komanda iš JAV lanko muziejus visame pasaulyje, kad galėtų pildyti savo kolekciją.

Mokslininkai naudojasi tokia technika, kuri leidžia nufotografuoti vabzdžių kūnų mikroskopines detales, rašo bbc.co.uk.

Projekto tikslas – sukurti elektroninį katalogą, pavadinimu „Antweb“, kuris leistų mokslininkams detaliai studijuoti skruzdėlių kūnelius. Šis katalogas taip pat sudarys galimybę bet kam, besinaudojančiam internetu, iš arti pažvelgti į vabzdžių pasaulį.

Kalifornijos mokslų akademijos mokslininkas Brianas Fisheris vadovauja šiam projektui. Jis su kolegomis pradėjo „pasaulinį turą“ po muziejus.

Komanda jau padarė 8 000 skruzdėlių rūšių nuotraukų vien dirbdami Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tačiau pasaulyje yra apie  15 000 mokslininkų aprašytų rūšių, o iš viso egzistuoja apie 30 000 skirtingų skruzdėlių.

„Mūsų tikslas yra nufotografuoti 10 000 rūšių per metus. Kad mūsų duomenų bazė būtų pilna, mes fotografuojame tos pačios rūšies skruzdėlę keletą kartų, taip pat užfiksuojame skirtingas tos rūšies skruzdžių kastos atstovus, fotografuojame ir skirtingas lytis“, – pasakoja B. Fisheris.

Komanda darbą už JAV ribų pradės Londono natūralios istorijos muziejuje. Mokslininkai sako, kad tai viena iš geriausių kolekcijų visame pasaulyje, nes ten galima rasti daugiau nei 6000 skruzdėlių rūšių.

Komanda fotografuos ir atskiras vabzdžių kūno dalis: iš arti bus fiksuojamos skruzdėlių akys, plaukeliai ir kitos detalės.

„Tai pirmas kartas, kai mokslininkai skruzdėlių nuotraukas darys 3D formatu“, – sako B. Fisheris.