Mokslas ir IT

2019.03.26 15:26

„Facebook“ ir „Instagram“ pašalino tūkstančius paskyrų, kurias valdė Iranas, Rusija

LRT.lt 2019.03.26 15:26

„Facebook“ paskelbė antradienį pašalinęs virš 2,6 tūkst. paskyrų, grupių ir puslapių, kurie „koordinuotai neautentiškai veikė“ socialiniuose „Facebook“ ir „Instagram“ tinkluose. Šios operacijos yra siejamos su Iranu, Rusija, Makedonija bei Kosovu, rašoma įmonės kibernetinio saugumo vadovo Nathanielio Gleicherio pranešime.

„Facebook“ specialistai nenustatė, kad veiklos būtų tarpusavyje susijusios, bet jos naudojo „panašią taktiką kuriant paskyrų tinklus, kuriais buvo siekiama užmaskuoti tikruosius veiklos tikslus“.

Pranešime pabrėžiama, jog 2632 „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrų, grupių ir puslapių buvo išjungti ne dėl turinio, kuriuo dalinosi, bet dėl veiklos būdų. Esą kiekvienu atveju šias paskyras valdę asmenys derino savo veiksmus tarpusavyje ir naudojosi suklastotomis paskyromis slėpdami savo tapatybę.

N. Gleicheris pranešime pabrėžia, kad socialinis tinklas siekia kovoti su šia problema, tačiau veiksmus vykdantys asmenys yra „gerai finansuojami“. Vadovas pabrėžė, kad įmonė tobulina savo technologijas, samdo daugiau žmonių ir bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis, saugumo specialistais bei kitomis kompanijomis.

„Jų bendradarbiavimas šiame tyrime buvo itin svarbus“, – teigiama pranešime.

Jame pateikiami ir keli konkretūs neautentiškos veiklos atvejai. „Facebook“ pašalino su Iranu siejamas 513 paskyrų, puslapių ir grupių, kurios veikė Egipte, Indijoje, Indonezijoje, Izraelyje, Italijoje, Kašmyre, Kazachstane. Paskyrų administratoriai apsimetė vietos žmonėmis, vaizdavo tikras politines grupes, žiniasklaidos agentūras. Paskyros dalinosi Irano žiniasklaidos priemonių pranešimais ir naujienomis, susijusiomis su sankcijomis Irano režimui, įtampa tarp Indijos ir Pakistano, konfliktais Sirijoje bei Jemene, terorizmu, įtampa tarp Izraelio bei Palestinos, Islamo religiniais klausimais, Indijos politika, Venesuelos krize.

Iš viso netikros paskyros turėjo apie 1,4 mln. sekėjų feisbuke, virš 108 tūkst. narių grupėse ir 38 tūkst. sekėjų „Instagram“ tinkle. Netikros paskyros savo pranešimų reklamai panaudojo apie 15 tūkst. JAV dolerių.

„Facebook“ taip pat pašalino 1907 netikrų paskyrų, puslapių ir grupių, susijusių su Rusija. Didžioji dalis platino brukalą, tačiau kai kurios paskyros savo veiklą koordinavo, kad skleistų kryptingą informaciją.

Čia buvo skleidžiama žinia apie karą Ukrainoje ir šalies politiką, patriotizmą, pabėgėlių klausimus, korupciją, Krymą.

Netikros paskyros turėjo apie 50 tūkst. sekėjų, apie 1,7 mln. žmonių buvo prisijungę prie suklastotų feisbuko grupių.

Dar 212 netikrų paskyrų, grupių ir puslapių, kuriuos pašalino „Facebook“ yra susiję su Makedonija ir Kosovu. Jie dalinosi įvairioms šalims skirtu turiniu apie astrologiją, įžymybes ir grožio patarimus. Taip pat Australijos, Jungtinės Karalystės ir JAV politinėmis grupuotėmis apsimetusiose paskyrose buvo talpinama medžiaga apie nacionalizmą, islamą, įvairius politikus.

Apie 685 tūkst. paskyrų sekė šiuos netikrus puslapius, kurie reklamai išleido 5,8 tūkst. JAV dolerių.

Kaip teigiama pranešime, „Facebook“ šią informaciją perdavė atsakingoms valstybių teisėsaugos institucijoms.