Naujienų srautas

Mokslas ir IT2015.09.08 13:45

Užburiantis Paukščių Tako žemėlapis mūsų galaktiką rodo naujoje šviesoje

15min.lt 2015.09.08 13:45

Paukščių Tako galaktika yra sudaryta ne tik iš žvaigždžių. Naujasis mūsų galaktikos žemėlapis užfiksavo įvairias dujas, daleles ir magnetinį lauką ypatingu raiškumu, rašo space.com.

Paukščių Tako galaktika yra sudaryta ne tik iš žvaigždžių. Naujasis mūsų galaktikos žemėlapis užfiksavo įvairias dujas, daleles ir magnetinį lauką ypatingu raiškumu, rašo space.com.

Nauji Paukščių tako galaktikos žemėlapiai yra paremti stebėjimais, kuriuos darė Europos kosmoso agentūros Plancko kosmoso observatorija. Jie mūsų galaktiką parodo keturiais skirtingais spalviniais signalais, kurie, sudėjus juos į vieną mozaiką, sukuria užburiantį vaizdą.

Žvilgsnis į Paukščių tako galaktiką mikrobangomis. Virštuinis vaizdas yra sudarytas iš keturių apatinių. Žemiau kairėje – dulkės, dešinėje – dujos, apačioje kairėje – šviesa iš krūvį turinčių įelektrintų dalelių sąveikos, apačioje dešinėje – magnetinis laukas, ESA/NASA nuotr.

Plancko palydvas savo misijos metu stebėjo seniausią mūsų Visatoje sklindančią šviesą. Naujuose žemėlapiuose raudona spalva rodo dulkes, geltona – dujas, žalia – aukštos energijos daleles, o mėlyna – galaktikos magnetinį lauką.

„Plancko palydovas gali matyti labai seną šviesą dar nuo mūsų galaktikos gimimo, taip pat dujas ir dulkes galaktikoje ir labai daug ką tarp jų arba tiesiogiai, arba panaudojant senosios šviesos poveikį“ – sakė projekto mokslininkas Charlesas Lawrence'as iš NASA Reaktyvinių variklių laboratorijos.

Plancko palydovas buvo sukurtas tam, kad aptiktų mikrobangų šviesą. Jis yra jautrus kosminiam mikrobangų fonui arba šviesai, likusiai dar nuo Didžiojo sprogimo.

Palydovo kosminių mikrobangų tyrimai padeda mokslininkams atsakyti į klausimus apie labai ankstyvąsias Visatos dienas, tokius kaip kada susiformavo pirmoji žvaigždė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi